Jak pokládat vinylovou krytinu v rolích

Jak pokládat vinylovou krytinu v rolích 1

Vinyl v rolích je jeden z nejtrvanlivějších a nejlépe voděodolných podlahových krytin, které můžete doma instalovat. Je to ideální krytina do kuchyně a koupelny téměř 100 % odolná vůči vodě, což lze říct jen o málo dalších podlahových materiálech. Někteří domácí kutilové se vinylu v rolích vyhýbají v domnění, že jeho instalace je příliš obtížná. Instalace vinylu v rolích má sice své ošemetné aspekty, ale nejsou nepřekonatelné, když víte, jak na to.

 

Volné pokládání vinylu  

Volné pokládání je metoda instalace vinylové podlahové krytiny, která se většinou objede bez používání lepidla, přesto se podlahová krytina volně neposouvá. K tomu, aby držela na místě, přispívá váha vinylových plátů a její tření o podkladovou podlahu, zatímco okraje drží obvodové lišty a podlahová/nástěnná lišta. V koupelně či na WC se toaletní mísa instaluje až na položenou krytinu, což představuje další zajištění. A nakonec se na klíčová místa s největším provozem používá oboustranná lepicí páska, aby se předešlo možnému pohybu krytiny. Spoje představují potenciální riziková místa, vytvářejte proto při metodě volného pokládání vinylu v rolích maximálně jeden spoj v místnosti. Tento způsob instalace se nejlépe hodí do místností do 9 m, proto je nejvhodnější do menších kuchyní a koupelen.

 

Tipy, jak instalovat vinyl v rolích

  • kupte si 5-10 % krytiny navíc kvůli očekávanému odpadu
  • kde je to možné, odstraňte překážky, jako jsou otvory topení, přenosné police, ale také toaletní mísu a pevné (vestavěné) skříně; to sice znamená práci navíc, ale instalace Vám potom půjde snáze a pomohou držet podlahovou krytinu na místě
  • v koupelnách a dalších malých prostorech (širokých méně než 3,5 m) nebývá potřeba dělat spoje, protože vinyl v rolích mívá šířku 3,6 m nebo více.

Jak pokládat vinylovou krytinu v rolích 2

Co budete potřebovat

Vybavení a nástroje
  • stěrka
  • nůž na tmel
  • oscilační víceúčelový nástroj
  • ruční šroubovák
  • bezkabelová vrtačka a souprava vrtáků
  • technický nůž
  • měřicí pásmo
Materiál
  • vinylová podlahová krytina v rolích
  • předem namíchaná hmota na opravu podlah a vyrovnávací hmota
  • oboustranná lepicí páska na podlahovou krytinu

 

Návod

  1. aklimatizujte podlahovou krytinu – umístěte vinylovou podlahovou krytinu v místnosti, kde ji budete instalovat, asi 24 hodin před začátkem instalace. Udržujte teplotu 18-20 °C, aby lépe šlo role s krytinou rozbalit a narovnat.
  2. odstraňte překážky – odstraňte všechny podlahové lišty. Pokud jsou zde přechodové pásy, odstraňte je pomocí ručního šroubovák nebo aku vrtačky. Odmontujte toaletu a ucpěte objímku hadry, aby Vám do odpadu nepadaly nástroje. Odstraňte event. koupelnové skříňky. Tip: pokud budete chtít modernizovat koupelnu, bude potřeba také odstranit vanu či sprchu.
  3. připravte podkladovou podlahu – podklad musí být dokonale rovný a bez mezer, spojů či rýh, které by se přenesly na povrch měkkého vinylu. Použijte kombinaci předem namíchané hmoty na opravu podlah a vyrovnávací hmoty, kterou zaplníte propadliny (do 2,5 cm). V případě hlubších prohlubní opravte podkladovou podlahu. Stěrkou rozetřete směs na mezery a spoje a uhlaďte je, aby byly podlaha zcela rovná.
  4. uřízněte rám pod dveřmi – víceúčelovým nástrojem vybaveným čepelí na dřevo seřízněte rám pode dveřmi. Nebo můžete rám vyjmout a pak ho vrátit na místo, až bude podlaha na místě.
  5. uřízněte vinylovou krytinu – vypněte sálavé vytápění pod podlahou, pokud ho máte. Uřízněte vinyl v roli tak, aby měl stejnou velikost jako místnost plus asi 10 cm po stranách. Položte vinylovou krytinu v místnosti tak, že bude něco přečnívat kolem stěn. Nechejte podlahová krytinu odpočívat v místnosti asi 2 hodiny, aby se přizpůsobila rozměrům místnosti. Tip: když bude v místnosti teplo, bude pak podlahová krytina poddajnější.
  6. udělejte „úlevové řezy“ – podlahová krytina se bude v rozích ohýbat, což Vám bude ztěžovat řezání po stranách. Abyste to napětí snížili, udělejte v rozích „úlevové řezy“: začněte technickým nožem/řezákem v rohu v nejnižší části a udělejte jeden řez nahoru, aby podlahová krytina zapadla na místo.
  7. uřízněte krytinu po stranách – uřízněte podlahovou krytinu v místech, kde se setkává stěna a podkladová podlaha, řezejte co nejblíže rohu, aby se podlahová krytina mohla skrýt pod podlahovými lištami. Nahmatejte objímku toalety a uřízněte krytinu kolem ní.  
  8. použijte lepicí pásku – sundejte vinylovou krytinu a dejte ji bokem, musí však zůstat narovnaná. Na klíčová místa s největším provozem (u dveří, u vany či sprchy, před skříňkami) dejte pásy oboustranné lepicí pásky  
  9. položte vinylovou krytinu – dejte plát krytiny zpátky na místo instalace. Zkontrolujte, jestli se krytina mezi lepicími pásy nekrabatí.
  10. vraťte na místo lišty a další předměty – nainstalujte toaletu, skříňky a mřížky u vytápění. Instalujte lišty a přechodový pás.