Jak postavit ohniště ze obrubníkových kamenů

Jak postavit ohniště ze obrubníkových kamenů 1

Postavit vlastní zabudované ohniště je ve skutečnosti mnohem jednodušší, než se může zdát. Při pečlivém plánování a přípravných pracích můžete víkendový projekt zvládnout za pár hodin praktického času. Náš podrobný návod Vám pomůže projekt realizovat a poskytne Vám tipy na úpravu Vašeho venkovního posezení s venkovním nábytkem a dalšími doplňky.

 

Co budete potřebovat:

  • zašpičatělé dřevěné tyčky/kůly dlouhé 90 cm
  • kladivo
  • 1 plechovku barvy ve spreji
  • provázek dlouhý 90 cm
  • svinovací metr/měřicí pásmo
  • pracovní rukavice
  • 1 zahradní lopatu (nebo rýč)s dlouhou násadou
  • 1 lopatu na přenášení s dlouhou násadou
  • vodováhu
  • 1 balení velkých pytlů na odpadky
  • 3 pytle dlažebního písku 
  • 3 pytle hrubého štěrku 
  • 36 zaoblených obrubníkových kamenů (10 x 89 cm) pro ohniště o průměru 90 cm
  • kovové ohniště (mísu) vysokou 89 cm s plochým, rozšířeným okrajem

Jak uspořádat venkovní párty 

Postup:

  1. označte střed ohniště – označte střed budoucího ohniště zatlučením kůlu dlouhého 90 cm do země.
  2. připevněte ke kůlu plechovku barvy – provázkem připevněte plechovku výrazné značkovací barvy. Provázek a barva ve spreji budou sloužit jako kompas pro vyznačení kruhu pro ohniště a kůl bude středový bod. U ohniště o průměru 122 cm (včetně okraje z hrubého písku) se provázek přiváže tak, aby plechovka s barvou byla při natažení provázku 60 cm od kůlu, takže umožní vytvořit kruh průměru 122 cm. Tip: Ujistěte se, že je uzel kolem plechovky s barvou pevný, ale zároveň se volně pohybuje na kůlu, takže s ní budete moct pohybovat dokola, když budete vyznačovat kruh.
  3. označte vnější okraj ohniště – označte vnější okraj jámy tak, že půjdete v kruhu kolem kůlu, budete držet plechovku s barvou na napnutém provázku a stříkat barvu na trávu. Tato technika Vám umožní vytvořit dokonalý kruh za méně než 5 minut při jediném měření. Tip: Před zahájením tohoto kroku posuňte přivázaný provázek dolů směrem ke spodní části kůlu a ujistěte se, že při stříkání držíte nádobku s barvou pevně, abyste dosáhli rovnoměrné a přesně vyznačené kruhové linie.
  4. vykopejte jámu – pomocí ostré zahradní lopaty (rýče) vykopejte ohniště do hloubky 5 cm, přitom dbejte na to, abyste zůstali na vnějším okraji linie vyznačené barvou. Hlínu a trávu buď dejte do velkých pytlů na odpadky a vyhoďte, nebo stranou a pak přesuňte na jiné místo na Vaší zahradě či dvoře. Tip: Pokud neodstraníte všechnu značkovací barvu z předchozího kroku, můžete ji po dokončení jámy snadno odstranit zahradní lopatkou.
  5. přidejte do ohniště písek – do prostoru ohniště vysypte 3 pytle dlažebního písku a ujistěte se, že zůstává v části, kterou jste předtím vykopali.
  6. písek zarovnejte a upěchujte – pomocí ploché lopaty upravte písek v prostoru ohniště. Tím dojde k zarovnání materiálu, který připravíte na horní vrstvu. Vodováhou si ověřte, že je povrch rovný, a event. ho lopatou upravte; podle potřeby přidejte nebo odeberte písek, dokud nebude místo rovné.
  7. přidejte hrubý písek – na písek v místě ohniště nasypte 3 pytle hrubého písku. Vyrovnejte ho stejným způsobem jako v předchozím kroku.
  8. přidejte první vrstvu obrubníkových kamenů – opatrně položte první vrstvu kamenů podél okraje ohniště. Ponechte venku okraj s hrubým pískem široký asi 15 cm. Jakmile budou kameny na svém místě, možná je budete muset upravit tak, aby mísa na ohniště seděla přesně ve středu ohniště. Pokud chcete, použijte přitom svinovací metr. Jakmile budete spokojeni s umístěním prvního kruhu kamenů, jemně je zatlačte do podkladových vrstev písku. Kameny jsou těžké, takže je nebudete muset tlačit příliš hluboko.
  9. další dvě vrstvy kamenů – na první vrstvu položte další dvě řady kamenů. Pro větší stabilitu uspořádejte kameny do vzoru cihlového zdiva, přičemž každý horní kámen bude umístěn nad mezerou mezi dvěma spodními kameny. Hmotnost kamenů a použitý vzor pomohou udržet vše na místě bez malty.
  10. umístěte mísu na ohniště – položte kovovou mísu na ohniště tak, aby prodloužený okraj spočíval na vnitřních horních okrajích nejvyšší řady kamenů. Hmotnost ocelové mísy je dostatečná k tomu, aby držela na místě, takže nebudete muset použít maltu ani jiné pojivo. Díky odnímatelnosti mísy rovněž budete moct mísu snadno sejmout za účelem čištění.
  11. doplňte nábytkem a doplňky – dokončete posezení u ohniště nábytkem a doplňky vhodnými do venkovních podmínek. Mohou to být kovové venkovní židle spolu s polštáři a přikrývkami na sezení, které skýtají pohodlí a zároveň barevný prvek. Zvažte použití dřevěných lavic nebo symetrický kruh zahradních židlí. Posledním krokem je přidat vyschlá polena do ohniště –  a můžete ho užívat po celou sezónu. Tip: Pokud byste si přáli přidat zavěšená světla, zatlučte dlouhé dřevěné tyče vysoké 2 m do čtyř vnějších rohů prostoru, a pak na jejich vrcholy hřebíky přibijete závěsná světla. Přitom se ujistěte, že nejsou přímo nad ohništěm, ale jen kolem vnějších okrajů.

Jak postavit venkovní pec na pizzu