Jak přežít na opuštěném ostrově

Jak přežít na opuštěném ostrově 1

Realita má od hollywoodských filmů daleko. V tomto článku dávají rady lidé, kteří skutečně zůstali na opuštěném ostrově.

Představa, že byste museli přežít na opuštěném ostrově po ztroskotání lodi či letadla, zní jako z knihy o Robinsonovi nebo z filmu Trosečník s Tomem Hanksem. Přestože se to zdá velmi nepravděpodobné, občas se stane, že někdo uvízne na opuštěném ostrově. Také postava z Robinsona Crusoa byla založena na příběhu skotského námořníka Alexandera Selkirka z 18. století, který byl vysazen na neobydleném ostrově v jižním Pacifiku, kde strávil téměř 5 let. Mimo jiné v roce 2016 našli Američané trosečníky na ostrově ležícím několik set kilometrů severně od Papuy-Nové Guiney; zůstali zde poté, co se jejich loď převrhla.

Pokud byste se ocitli na opuštěném ostrově po ztroskotání lodi či pádu letadla, pravděpodobně budete aktivně bojovat o přežití, protože se probudí váš instinkt sebezáchovy. V tomto článku sdílíme pár užitečných tipů, co dělat, abyste se najedli a zůstali v bezpečí, dokud se nedostaví pomoc.

 

IHNED PO ZTROSKOTÁNÍ

Přiznejte si své emoce

Nejspíš budete ve stavu šoku a paniky. Ale i uprostřed strachu a beznaděje je důležité zůstat klidný a ovládat se. Když nad sebou udržíte kontrolu, zvýšíte své šance na přežití.

 

Pomozte ostatním

Podívejte se po dalších přeživších, a pokud jsou zranění, pomozte jim, jak nejlépe umíte. V případě řezných ran zastavte krvácení pomocí kusů oblečení nebo textilií, ze kterých vytvoříte tlakové obvazy. Pokud má osoba zlomenou končetinu, najděte pevný předmět, např. kus dřeva, který použijete jako dlahu na stabilizaci kosti. Kusem oblečení či opaskem končetinu přivažte, aby se nemohla hýbat.

 

Záchrana věcí z vraku

Pokud je zde vrak (lodi, letadla), zachraňte u něj co nejvíce předmětů, protože je pak budete moct použít později. Například pokrývky nebo igelity mohou posloužit při stavbě přístřešku, láhve a nádoby na přenášení jídla a vody. Nejdůležitější je však najít něco, co Vám pomůže rozdělat oheň.

 

Hledejte pitnou vodu

Dehydratace může zabít člověka už za 3 dny. Začněte se vydávat do vnitrozemí a hledejte řeku nebo jezero; rostliny jsou často dobrým znamením blízkosti zdroje pitné vody. Pokud nic neuvidíte na povrchu, začněte kopat na různých místech. Také je dobré sbírat dešťovou vodu. Pokud byste byli na ostrově, který je převážně holý a bez rostlin, nečekejte a vyrobte si solární odpařovač, který z mořské vody vyrobí destilovanou vodu.  

 

Postavte si přístřešek

Další významný úkol bude stavba přístřešku, který vás ochrání před neúprosnými živly, jako je přímé slunce nebo bouře. Snadno postavíte jednoduchý přístřešek otevřený z jedné strany v přírodě, který je praktický. Stačí umístit dlouhou pevnou větev mezi dva stromy nebo jiné objekty, které mohou nést přístřešek. Vyhněte se však kokosovým palmám, protože by Vám kokosové ořechy padaly na hlavu. Menší větve/klacky umístěte v úhlu 45 u základny střechy. Střechu podložte tak, že tyto klacky pokryjete menšími větvičkami, listím apod.. Trávu a listí také můžete použít jako lůžko pro sebe. Pokud je to možné, vytvořte si lůžko místo na spaní na vyvýšeném místě, abyste se chránili před pokousáním hmyzem či hady.

 

Zapalte oheň

Poté, co jste obstarali vodu a přístřeší, je čas na další podstatnou věc: oheň. Ten Vás nejen zahřeje, ale také Vám umožní převařit vodu, připravit jídlo a zahnat hady či další predátory v době, když budete spát. Pokud nebudete mít k dispozici zápalky, nasbírejte suché listí, malé větvičky, troud, prostě vše co snadno hoří. Teď vezměte dlouhý kus dřeva a a podélně v něm udělejte rýhu např. kamenem. Najděte tenčí dřevěný klacík a jeho konec naostřete. Ostrý konec klacíku pak třete o drážku tak, že s ním budete jezdit tam a zpátky. Cílem je, aby vzniklo tření a drobné částice dřeva mezi klackem a rýhou začaly doutnat, proto to provádějte co nejrychleji. Jakmile začnou částice v rýze doutnat, naberte je klackem a nasypejte na jiný suchý materiál, který máte, a jemně foukejte, aby uhlíky vzplanuly a zapálily materiál. Až bude oheň správně hořet, vložte do něj větší kusy dřeva, aby neuhasl.

 

Hledejte jídlo

Hledání jídla na opuštěném ostrově bývá obvykle jednoduché: ryby a mořští živočichové jsou v oceánu, krabi v přílivových bazénech, mořské řasy na plážích a ovoce ve vnitrozemí. Na chytání ryb si nejspíš budete muset vyrobit síť nebo oštěp z věcí, které najdete na ostrově, nebo které jste zachránili z vraku.

 

Snažte se přitáhnout pozornost

V dnešní době je velmi pravděpodobné, že vás někdo bude postrádat a upozorní instituce. Možná už bude nasazeno pátrací letadlo, loď či vrtulník. Použijte všechny zdroje, které na ostrově máte, na vytvoření zpráv, kterými připoutáte pozornost zachránců. Pomocí kamenů či kusů dřeva vytvořte na pláži nápis, jako je „HELP“ nebo „SOS“. Písmena udělejte veliká, aby je bylo možné přečíst z dálky. Také kouř může přilákat pozornost; ten můžete vytvořit pálením vlhkého dřeva.

 

Udržujte se při smyslech 

Ve filmu Trosečník hrál Tom Hanks Chucka, který jako jediný přežil po pádu nákladního letadla do Tichého oceánu. Unikl odtud v nafukovacím záchranném člunu a byl vyplaven na opuštěném ostrově. Poté, co našel vodu, jídlo a přístřeší, pokusil se rozdělat oheň a přitom si pořezal ruku. Ve vzteku hodil několika předměty (včetně volejbalového míče) z jednoho z balíků, které byly vyplaveny na břeh. Na míči zůstaly krvavý otisk jeho ruky a on na něj později dokreslil obličej. Pojmenoval ho Wilson a začal si s ním povídat. I když ve filmu není výslovně řečeno, že Wilson pomáhal Chuckovi zůstat při smyslech, divákům je jasné, že pravidelné hovory k Wilsonovi pomáhaly Chuckovi neztratit naději.  

V roce 2013 měl britský cestovatel Ed Stafford svůj program na Discovery Channel, ve kterém byl sám 60 dní ponechán na opuštěném ostrově. Neměl s sebou vůbec nic, jen kamery, aby se mohl natáčet, základní lékárničku a telefon pro případ nouze, kdyby byl v ohrožení života. Musel použít veškerý svůj důvtip, aby přežil, a jeho program měl obrovský úspěch. V jednom z pozdějších rozhovorů Ed řekl, že si udržoval zdravý rozum tak, že vytvořil z kamenů kruh, kam se uchyloval do bezpečí, když toho na něj bylo příliš, a nechal své myšlenky odejít.

Pokud budete jediný, kdo přežil na pustém ostrově po ztroskotání lodi či pádu letadla, udržujte se při smyslech tím, že si budete povídat s věcí jako Chuck, nebo se zbavovat myšlenek jako Ed. Také můžete zůstat aktivní, ochočit si zvíře, myslet na vyšší moc a na vše se dívat jak na zkoušku (jako Robinson).  

 

JÍDLO – JAK ZJISTIT, CO JE JEDLÉ

Na opuštěném ostrově budou vaším jídlem ryby, korýši, mořské řasy, spolu s ovocem a zeleninou. Mořské řasy bývají obecně považovány za nejbezpečnější potravinu, protože není znám žádný smrtelně jedovatý druh. Pamatujte však na to, že přestože některé řasy (jako je chaluha desmarestia viridis) vás sice nezabijí hned, ale mohou způsobit střevní problémy, proto si je nejdříve vyzkoušejte na malém množství.

Pokud jde o měkkýše a drobné korýše, držte se pouze obecně známých druhů, jako jsou garnáti, mušle, škeble, srdcovky, ústřice a slávky, o kterých víte, že jsou bezpečné. Pečlivě je tepelně zpracujte, abyste předešli riziku otravy jídlem. Vyhoďte všechny kusy, které po uvaření nemůžete snadno otevřít.

Pokud na ostrově není ovoce ani zelenina, které znáte (a pokud není jiná možnost), měli byste vždy nejprve provést test, abyste se přesvědčili, jestli zdejší plody nejsou jedovaté. Při testu budete třít ovoce nebo list o hřbet ruky a počkáte, jestli se neobjeví kožní reakce. Pokud se nic neobjeví, opatrně ho přitlačte na horní ret a počkejte na reakci. Pak s ním přejeďte po jazyku. Pokud se stále neobjeví žádná reakce, snězte malý kousek. Pamatujte však na to, že tento test není naprosto spolehlivý (např. rostlina bolehlav plamatý nepůsobí podráždění kůže, ale snězení jen malého kousku může být smrtelné).