Jak se vypořádat s hmyzem a dalšími běžnými škůdci pokojových rostlin

Jak se vypořádat s hmyzem a dalšími běžnými škůdci pokojových rostlin 1

Pokojové rostliny jsou zdrojem radosti a pýchy pro své majitele, přičemž mnoho lidí propadlo zahradničení poté, co začala pandemie. Pěstovat rostliny vyžaduje úsilí a péči a každý nerad vidí, když jeho rostliny trpí kvůli škůdcům.

Optimalizace a udržení celkového zdraví rostliny je nejlepší obranou proti škůdcům a nemocem. Odborníci říkají, že nesprávná péče je hlavní příčinou úhynu rostlin – nikoli škůdci nebo choroby.

Čím jsou rostliny zdravější, tím lépe dokážou odolávat vlivům,“ řekla Kristen Natoli, hlavní specialistka v botanické zahradě a skleníku San Francisco Conservatory of Flowers.

Vyberte si rostlinu, které se u Vás bude dařit, a zjistěte si požadovanou péči, doporučují Mignon Hemsley a Danuelle Doswell, spoluzakladatelky Grounded, online obchodu s rostlinami.

„Vaše rostlina vás naučí různé věci, tak jako jiný člověk,“ řekla Mignon Hemsley. „Musíte se starat o potřeby své rostliny na základě jejího přirozeného prostředí.“

Kristen Natoli a její zaměstnanci se řídí stejným principem a zvažují vhodné potřeby, co se týče vody, teploty, světla a půdy pro každý z několika stovek druhů v jejich skleníku. Nedělejte si starosti, pokud na své rostlině uvidíte hmyz.

„Rostliny a hmyz jdou ruku v ruce“, říká Kristen Natoli, „nemůžete mít jedno bez druhého.“

Určete si svoji míru tolerance vůči škůdcům a poté si vytvořte plán. Když uvidíte hmyz nebo změnu ve vzhledu rostliny, zvažte, zda se něco v životě rostliny nezměnilo, např. příjem vody nebo světla, a proveďte úpravy. Zkontrolujte silné, zářivě zbarvené listy a zdravý nový růst. Zkontrolujte také skrytá místa, např. kde se listy připojují ke stonku a strany listů. Možná bude nutné ihned zasáhnout. Ochrana proti škůdcům nemusí být nic obtížného: Kristen Natoli používá vodu a techniku ​​ručního odstranění, a to doma i ve skleníku. Insekticidy a další ošetření jsou k dispozici v obchodech se zahradními potřebami. Patří k nim neemový olej, přírodní pesticid získaný z neemových stromů (azadirachta indická), který je oblíbený a všestranný.

Zde uvádíme některé z nejčastějších škůdců pokojových rostlin a návod, jak je zkrotit.

 

Vlnatky

Vlnatky jsou voskovitý hmyz s měkkým tělem, který vysává z rostlin tekutinu a zanechává za sebou bílou hmotu (která vypadá jako hrubá bavlněná vata) na listech, kam kladou vajíčka. Mnoho pokojových rostlin jsou tropické rostliny, takže jsou atraktivní pro škůdce včetně vlnatek, které se skrývají v koutcích a skulinách. Mezi výmluvné příznaky patří hnědnoucí listy nebo listy se žlutými skvrnami, ale broučci sami jsou dostatečně velcí, abyste je viděli očima.

„Nemusíte je nutně vidět v půdě, ale uvidíte je na rostlině,“ říká Mignon Hemsley. „Pokud vidíte jednu, pravděpodobně jich máte mnoho.“

Infikované rostliny izolujte, protože vlnatky mohou přelézt. Mignon Hemsley aplikuje na listy roztok ze stejného dílu kastilského mýdla, vody a neemového oleje, zatímco Danuelle Doswell nanáší na viditelný hmyz vatovým tamponem roztok ze stejného dílu technického alkoholu a vody. Poté Paris Lalicata, koordinátorka výchovy u online prodejce rostlin v The Sill, doporučuje postříkat rostlinu neemovým olejem nebo insekticidním mýdlem – a přehodnotit péči o ni. John Saltiel, specialista na zdraví rostlin z Botanické zahrady USA, říká, že přítomnost vlnatek může také znamenat příliš mnoho hnojiva nebo nedostatek světla.

10 triků, aby pokojové rostliny přežily zimu

Mušky

Různé druhy mušek (Sciaridae, Diadocidiidae, Ditomyiidae, Keroplatidae, Bolitophilidae a Mycetophilidae) jsou tím, čemu Kristen Natoli říká „otravní škůdci“. Jsou většinou neškodné, ale mohou poškodit kořeny. Okřídlený hmyz se množí ve vlhké půdě a živí se rozkládající se rostlinnou hmotou. Mignon Hemsley a John Saltiel doporučují mušky chytat a zalévat půdu roztokem připraveným z (přirozeně se vyskytujících) bakterií bti působícím proti muškám a hubícím jejich larvy. Pro přípravu roztoku rozpusťte přípravek ve vodě dle návodu na obalu. Dospělé mušky pomáhají chytit žluté lepkavé pasti k dostání v obchodech se zahradními potřebami; past položíte na povrch půdy nebo na místa, kde mušky létají. Navíc abyste se vyhnuli muškám, pořiďte si tu nejkvalitnější půdu, jakou najdete.

„Pokud budete mít opravdu levné médium (směs), nemusí být před zakoupením sterilizováno a může obsahovat spoustu různých problémů,“ řekl John Saltiel. Dívejte se po nadýchaných směsích s kompostovanou kůrou, perlitem a rašeliníkem. Saltiel doporučuje vyhýbat se domácím kompostovým směsím kvůli potenciálním bakteriím. Přítomnost mušek také může znamenat, že rostlina má příliš mnoho vody, říká Kristen Natoli: „Když se je pokusím hlídat, vidím, zda můžu nechat půdu vyschnout, zvláště na povrchu.“

10 praktických dárků pro zahrádkáře

Svilušky

Svilušky jsou „něco, co nikdo nechce, protože ohlídat je může být časem náročné,“ říká Paris Lalicata. Hledejte zdeformovaný, nedostatečně vyvinutý nový růst a více než normální opad listů. Napadení může naznačovat bílé síťování, které není tak hustá jako pavučina. Danuelle Doswell letos v létě ošetřila své rostliny proti roztočům a zjistila, že „všechno zelené bylo vysáto a listy dostaly jasně žlutou barvu“. Palmy jsou atraktivní hostitelé, protože jejich listy mají mnoho „žeber a hřebenů“, ve kterých se mohou roztoči schovat, říká Kristen Natoli.

Nejprve rostlinu izolujte. Odstraňte „síťování“ vodou z hadice s tryskou. Předpokládáme, že je mají i jiné rostliny, protože roztoči se mohou šířit vzduchem. Podívejte se po výrobcích, které se zaměřují na pavoukovce, nikoli na hmyz a konkrétně na roztoče. Paris Lalicata doporučuje ošetření neemovým olejem nebo prostředkem Captain Jack’s Deadbug Brew (sprej, který obsahuje látku spinosad). John Saltiel doporučuje aplikaci alespoň jednou týdně nebo až každé 3-4 dny u velkého zamoření. Roztočům se daří v suchém vzduchu. Zvyšte vlhkost prostředí pomocí zvlhčovače a snažte se udržovat vlhkost vzduchu alespoň 48-50 %.

 

Třásněnky

Jedná se o štíhlý hmyz, který okusuje listy a způsobuje žluté skvrny. Třásněnky (třásnokřídlý hmyz) mají rády zejména palmu, filodendron, monsteru a alokázii. Je důležité izolovat všechny infikované rostliny od ostatních, nejlépe v jiné místnosti.

„Pokud se jeden list byť jen tak tak dotýká druhého listu, může se hmyz dostat dál,“ říká Mignon. Aby Paris Lalicata vyhubila třásněnky, omyje rostliny ve sprše a ošetří listy insekticidem nebo neemovým olejem.

Měli byste to dělat každé 3 dny. Pokud neustále používáte stejný druh ošetření, škůdci mohou získat odolnost, takže po 3 aplikacích raději přejděte na něco jiného.“

Aby zvládla třásněnky a svilušky ve skleníku, Kristen Natoli omývá spodní strany listů vodou.

 

Mšice

Pokud je napadení malé, mšice obecně rostlině neublíží, ale malé stopy, které za sebou zanechávají, mohou rostlině ubírat na kráse. Mšic může být náročné se zbavit, protože se rychle množí, říká Kristen Natoli. Zbarvují listy do žluta a vylučují mízu, která může přitahovat černou, špinavou plíseň. K jejich odstranění používá ruce a vodu a dodává, že příroda občas zasáhne, aby pomohla:

„Na světě je spousta užitečného hmyzu (jako jsou berušky), který se živí mšicemi, přičemž si samy mohou najít cestu a pomoci tak problém vyřešit.“

Kromě toho může pomoct také snížení množství hnojiva.

 

Požádejte o pomoc

Společnosti Grounded a Sill odpovídají na otázky prostřednictvím emailu a Grounded pořádá bezplatné hovory Zoom se svými zákazníky. Pokud pěstujete konkrétní rostlinný druh, Kristen Natoli doporučuje kontaktovat místní společnost věnující se pěstování domácích rostlin.

I když to bolí, někdy rostliny umírají. V takovém případě uřízněte malý odřezek a zasaďte jej. „Zachraňte část, než se vymkne kontrole, a budete mít pěknou, čistou rostlinu a můžete vyhodit tu poškozenou,“ říká John Saltiel. Pokud rostlina umře, musíte se s tím smířit – a zkusit to znovu.