Pokud trávíte hodně času v kuchyni, měli byste vědět, jak čistit nerezové povrchy. Věřte nám, že to, že se materiál nazývá „nerezový“, neznamená, že se nemůže ušpinit, a nic nedělá kuchyni nechutnější než spotřebiče pokryté šmouhami, špínou a jinými nánosy.
Z mnoha důvodů jsou spotřebiče z nerezové oceli – jako jsou mikrovlnné trouby, chladničky, myčky nádobí, elektrické konvice a trouby – skvělou volbou do kuchyně. Z tohoto materiálu můžete mít dokonce i pracovní desku, dřez nebo nádobí, takže je dobré se naučit čistit pánve z nerezové oceli. Nejen, že nerez vypadá moderně a elegantně, ale také může do kuchyně dodat dojem luxusu. Na druhou stranu nevýhodou materiálu je, že se poměrně snadno ušpiní. Abychom Vám pomohli udržet všechny Vaše povrchy z nerezové oceli bez poskvrny, požádali jsme Tima Conna, předsedu a spoluzakladatele komerční úklidové společnosti Image One, a Rona Shimeka, předsedu společností Mr. Appliance a Neighborly, o jejich nejlepší tipy a triky.
Posuďte znečištění
„Nerezová ocel je jako to elegantní černé auto: je krásné, když je čisté a lesklé, ale vypadá nudně a špinavě, pokud ho správně neudržujete,“ říká Conn.
Naštěstí je snadné udržet původní přitažlivost, když znáte správné techniky. Pokud jde o nerezovou ocel, ne všechno znečištění je stejné, což znamená, že ani metody čištění nebudou stejné. Šmouhy a skvrny od tvrdé vody se mohou snadno odstranit jednoduchým setřením, zatímco připečené potraviny nebo jiné intenzivnější usazeniny mohou vyžadovat serióznější produkt – a více námahy z Vaší strany. Než se chopíte čistících potřeb, ujistěte se, že víte, s čím máte tu čest.
Připravte si potřeby a prostředky
Abyste získali čisté spotřebiče z nerezové oceli, budete samozřejmě potřebovat nějaké čisticí prostředky. Máte na výběr z několika možností, a to jak z osvědčených domácích řešení, tak renomovaných produktů z obchodu. Na jednoduchý domácí čisticí roztok budete potřebovat bílý ocet, citronovou šťávu a vodu z vodovodu.
„Naplňte lahvičku s rozprašovačem stejným dílem vody a bílého octa,“ vysvětluje Shimek. „Pro lepší vůni můžete přidat pár kapek citronové šťávy.“
Až si připravíte roztok, nezapomeňte vzít také olivový olej, tekutý prostředek na nádobí a utěrky z mikrovlákna, protože je budete používat. Na opravdu odolnou špínu, jako je připečený tuk, možná budete muset zkusit více různých metod. Zásobte se buď čisticím prostředkem na nerez z obchodu, nebo jedlou sodou. Bez ohledu na to, jaký čisticí roztok si vyberete, existuje několik věcí, kterým byste se měli vždy vyhnout. Na kuchyňské spotřebiče nepoužívejte drátěnku, čisticí prášky, čpavek ani bělidlo (typu Sava) – všechny mohou být příliš intenzivní a poškodit povrch. Totéž platí, pokud Vás zajímá, jak vyčistit nerezový dřez.
„Bez ohledu na to, jak špinavé spotřebiče jsou, abrazivní čisticí prostředky situaci jen zhorší tím, že zanechají škrábance,“ říká Shimek.
Postupujte podle struktury materiálu
Při čištění nerezové oceli platí jedno obecné pravidlo: otírejte ve směru struktury kovu. Bude třeba nastříkat roztok octa a vody na povrch a poté setřít podél struktury. Obvykle bývá poměrně snadné rozpoznat lineární strukturu, ale pokud Vám to u Vašeho spotřebiče dělá potíže, Shimek má jednoduché řešení:
„Zkuste spotřebič třít čistým hadříkem z mikrovlákna vodorovně i svisle; přitom ucítíte odpor, když hadřík půjde v opačném směru, zatímco ve správném směru bude hladce klouzat.“
To by mělo vyřešit většinu každodenního znečištění, jako jsou vodní skvrny a šmouhy od prstů. Chcete-li odstranit zbytky, které se jen tak neodlepí, zkuste na povrch posypat trochu jedlé sody a poté nanést bílý ocet (ať už pomocí rozprašovače nebo papírové utěrky). Jakmile to uděláte, otřete měkkým hadříkem nebo papírovou utěrkou a opláchněte teplou vodou. Dalším trikem k odstranění špíny je podle Shimeka použití perlivé vody: jedná se o skvělý způsob, jak odstranit zbytky.
Otřete prostředkem na nádobí
„Jakmile odstraníte otisky prstů a špínu, navlhčete druhou utěrku z mikrovlákna vodou a naneste několik kapek saponátu,“ říká Shimek. Tímto roztokem na mytí nádobí bude potřeba jemně otřít povrch. Poté hadřík vypláchněte a povrch ještě jednou otřete, abyste odstranili veškerý zbylý prostředek.
„Tento krok odstraní kyselé zbytky, které za sebou bílý ocet zanechává, a zajistí, že ocet nebude v průběhu času nežádoucím způsobem interagovat s kovem.“
Ošetřete olivovým olejem
Nyní, když jste vynaložili své úsilí, aby byly Vaše povrchy z nerezové oceli čisté, je pravděpodobně budete chtít takto zachovat. K tomu Vám může pomoci něco tak jednoduchého, jako je olivový olej.
„Olivový olej funguje jako ochranný povlak, který může pomoci chránit povrch mezi jednotlivým důkladným čištěním,“ říká Shimek a poznamenává, že olej může pomoci chránit před vznikem šmouh a maskovat už existující škrábance. Naneste malé množství olivového oleje na hadřík z mikrovlákna a jemně otírejte tam a zpět podél struktury kovu.
Nakonec vyleštěte
„Ošetřování nerezové oceli má dvě části: fázi čištění a fázi leštění,“ říká Conn. Leštění zajistí, že povrch bude nejen čistý, ale také lesklý. Tento krok lze také provést hadříkem z mikrovlákna s trochou olivového oleje, ale technika bude trochu jiná.
„Leštění se nejlépe provádí kruhovými pohyby, ale jen zřídka se přitom vyskytne problém s tím, zda jdete po struktuře nebo proti ní,“ vysvětluje Conn.
Naneste malé množství olivového oleje na utěrku z mikrovlákna a malými krouživými pohyby leštěte spotřebič – ten bude během chvilky zářit.