Jak správně čistit ledničku a mrazák

Jak správně čistit ledničku a mrazák 1

Lednička a mraznička by měly být šťastné místo – skříňka na báječná jídla, svačiny a zbytky jídla. Ale toto duo spotřebičů nezůstane šťastné, pokud nevíte, jak čistit ledničku a pravidelně udržovat mrazicí box.

Dobrá zpráva: čištění chladničky není třeba dělat často. Ve skutečnosti Jennifer Walker, majitelka profesionální pořadatelské společnosti Simple Beach Living v Ponte Vedra Beach na Floridě, doporučuje nastavit časovač po každých 6 měsících. Začněte tím, že vyhodíte všechny sklenice, kelímky a pytlíky s prošlou dobou použitelnosti. Aplikujte trik známý z šatníku při vyklízení věcí: pokud jste něco nedojedli za měsíc, pravděpodobně ho nebudete jíst o 3 měsíce později. Otírání vnějšího povrchu jednou týdně, zejména pokud se jedná o spotřebič z nerezové oceli, udrží lednici jako novou.

 

Vyčistěte spirály

Každá chladničky má své jedinečné prvky. Některé mají spirály dole pod spotřebičem za spodní mřížkou, jinde jsou spirály v zadní části chladničky a ještě jinde jsou spirály nahoře v uzavřeném panelu. Chcete-li získat přístup ke spirálám, možná budete muset vyjmout nebo odšroubovat panel. Bez ohledu na to, kde se nacházejí, čistěte spirály každých 6 měsíců až rok, říká technik spotřebičů Chad Delaney, spolumajitel firmy Delaney’s Service v Ponte Vedra na Floridě. Znečištěné spirály se musí mnohem více namáhat, aby se teplo dostalo ven a udržely jídlo studené. To znamená, že špinavé spirály zvyšují náklady na energii a chladnička rychleji stárne. Delaney poznamenává, že na spirálách kondenzátoru se také hromadí zvířecí chlupy.

Pokud máte velkého chlupatého psa, musíte čistit spirály minimálně každých 6 měsíců.“ Použijte hubici na vysavač a odstraňte veškerý prach a zvířecí chlupy. Bonusové body budete mít, když odtáhnete ledničku od zdi a vysajte všechen nepořádek za ní. To může být práce pro 2 osoby.

 

Vydrhněte vnitřní stěny

Udržujte teplotu chladničky na optimálním stupni tím, že uklidíte její vnitřek, když se začne hromadit nepořádek. Podle Delaneyho musíte vyjmout vše z lednice a dát na pracovní desku. Pak vezměte neškrábavou houbu nebo hadr a navlhčete ji/ho vodou s jemným čisticím prostředkem, tekutým prostředkem na nádobí nebo směsí jedlé sody a vody.

 

Vyčistěte také skuliny

Delaney doporučuje používat špejle s vatou nebo měkký zubní kartáček k vyčištění skulin a rohů na těžko dostupných místech, jako je okraj na skleněných policích. Před vložením potravin zpět vše osušte papírovou utěrkou nebo ručníkem. Důležité je také udržovat čisté těsnění dvířek pomocí jemného prostředku na nádobí. Pokud se těsnění příliš zašpiní, netěsní, když zavřete dveře chladničky.

 

Vyčistěte výrobník ledu

Usazování vodního kamene může vést k přilnutí ledu k deskám výparníku a k problémům se zamrzáním a funkčností. Četnost čištění závisí na používání chladničky, říká Delaney. Pokud máte velkou rodinu a často spotřebič používáte, vyjměte zásobník na led a umyjte jej v kuchyňském dřezu jemným čisticím prostředkem. Pokus o čištění výrobníku ledu, když je ještě v mrazničce, může způsobit námrazu s čisticím prostředkem. Před vložením plastové nádoby zpět do mrazáku ji nechejte uschnout nebo osušte utěrkou.

 

Vyměňte vodní filtry

Vodní filtry v lednici vyměňujte přibližně každých 6 měsíců. Přidejte si tento úkol do kalendáře, doporučuje Walker. Pokud však nekonzumujete led z ledničky denně, pravděpodobně Vám bude stačit výměna vodního filtru, poznamenává Delaney. Pokud jde o náhradní filtry, najděte si značku výrobce originálního vybavení, protože ta bude fungovat nejlépe.

 

Zbavte se ovocných mušek v chladničce

Člověk by si myslel, že chladné prostředí lednice ovocné mušky zabije, ale není tomu tak vždy. Delaney už viděl, jak ovocné mušky obývaly plně funkční ledničku. Abyste předešli problémům, omyjte ovoce před vložením do lednice, říká Delaney. K vyčištění mrtvých mušek Frank Fraser, veterán-prodejce spotřebičů ze Setzer’s ve městě Jacksonville na Floridě, doporučuje roztok octa a jemného mýdla.