Od krmiv pro zvířata až po hnojiva, analytici informují, co a kde bude vystaveno novému tlaku.
Válka mezi Ruskem a Ukrajinou vyvíjí tlak na světové dodávky komodit, jako je obilí a olejná semena, ačkoli někteří mohou pociťovat krizi dříve – a drastičtěji – než jiní, říkají analytici. Celosvětově Rusko a Ukrajina představují (podle amerického ministerstva zemědělství USDA) asi 26 % vývozu pšenice, 16 % vývozu kukuřice a 80 % vývozu slunečnicového šrotu a oleje, plus základní složky pro půdu. Ztráta komodit z těchto dvou zemí by tedy mohla mít dopady na potravní řetězec.
Podle Stephena Nicholsona, globálního stratéga pro obiloviny a olejná semena z Rabobank, bude cena v USA „nejokamžitějším a nejviditelnějším“ efektem pro producenty napříč „velkou trojkou“ (kukuřice, pšenice a sója). Ceny kukuřice dosáhly na začátku války vrcholu za 10 let a vzrostly na 7,48 USD za bušl, což je o 3 USD více než loni. Ale vyšší náklady nezačaly konfliktem. Doma i globálně byly ceny komodit už zvýšeny kvůli vysoké poptávce (částečně kvůli „covidové kocovině“), ale válka tu situaci ještě více umocnila, říká Nicholson. Přinejmenším američtí výrobci jsou v těchto produktech soběstační a v amerických státech není v současnosti nedostatek obilovin a olejnatých semen. Většina potravinářských společností uzavřela dlouhodobé smlouvy, které by mohly mít pokrytí 3 až 12 měsíců, na suroviny, pravděpodobně během sezóny sklizně na konci léta nebo na podzim loňského roku, kdy byly ceny levnější. Pokračující otázky, jako je zabezpečení nákladu, práce, kamionové dopravy a balení, mohou být podle Nicholsona pro tyto společnosti právě teď nejdůležitější. Pokud by konflikt pokračoval dlouhodobě (zprávy naznačují, že jednání o příměří pokračují), podle Nicholsona se dodávky mohou zpřísnit a globální kupci by se mohli zaměřit na USA, Austrálii, Evropu nebo Jižní Ameriku, aby si zajistili suroviny, které obvykle získávají z Ukrajiny a Ruska. V oblasti olejnatých semen zejména řepkový olej už čelil nedostatku kvůli loňskému suchu v Kanadě, takže potravinářské společnosti by mohly prozkoumat alternativy, jako je palmový, sójový nebo kukuřičný olej.
Sucho v Kanadě mělo dopady i v zámoří, které nyní ještě zesílila válka. Podle Petera Colliera, hlavního tržního analytika společnosti CRM AgriCommodities, by se ve Velké Británii a EU mohl dlouhodobý dopad projevit v sektoru krmiv pro zvířata. Podle Colliera koncoví uživatelé, jako jsou nákupčí a supermarkety, se snaží snížit svou závislost na sóji a místo toho přecházejí na řepku nebo slunečnici, obojí pocházející z Ukrajiny. Nyní není jasné, jak budou terénní práce na Ukrajině postupovat a zda dojde k jarní výsadbě těchto plodin. Velká Británie a EU budou také čelit problémům s dovozem kukuřice, přičemž více než 50 % získává z Ukrajiny. To by mohlo vést k „dvojsečnému meči“, kdy se zpracovatelé směsí místo toho obrátí na pšenici a ječmen jako krmivu, čímž vytvoří menší přebytek na export (plus vyšší ceny).
Další překážka? Plodiny samozřejmě potřebují hnojivo, které zaznamenalo enormní nárůst cen. Nabídku omezil čínský zákaz vývozu hnojiv v říjnu. Nyní je obchod s Kanadou, největším světovým vývozcem potaše (hlavní složky hnojiv) ohrožen, a to těsně před jarní sezonou výsadby, potenciální stávkou Canadian Pacific Railway, vysvětlila Kathy Mathers, viceprezidentka pro veřejné záležitosti v The Fertilizer Institute. Konflikt podle ní situaci jen zhorší, protože Rusko obstarává 23 % vývozu čpavku globálně a 21 % vývozu potaše. V USA je většina hnojiv pro jarní výsadbu zajištěna, alespoň v Severní Americe, i když u podzimní výsadby to může být jinak. Omezené zásoby pak znamenají, že pěstitelé možná budou muset plánovat dopředu.
„Může to vyžadovat, aby se pěstitelé pokusili předvídat, jaké budou jejich potřeby, a přidat možná čas na přepravu,“ řekla Mathers. „Protože obchodní vzorce se mohou měnit.“
Tričko Guess JAMEY Bílá barva, model: Z2BI09 J1314 Doručení i vrácení zdarma při objednávkách nad…
Vydejte se na nezapomenutelnou 1,5hodinovou projížďku Barcelonou na kole nebo elektrokole. Objevte ikonická místa, jako…
Objevte krásy Barcelony svým vlastním tempem na palubě ikonického dvoupatrového červeného autobusu, který nabízí dvě…
Kdy je vlastně nejlepší čas na návštěvu Barcelony? Tato otázka se zdá být jednoduchá, ale…
L´Aquarium de Barcelona, nacházející se na Moll d’Espanya v Barceloně, patří k těm místům, které…
Objevte krásy Barcelony svým vlastním tempem díky kombinované nabídce, která zahrnuje jízdenku na 24 nebo…