Když se na konci dlouhého dne ponoříte do vany, všechny stresory Vám připadnou lehké jako bublinky ve vaně. Pokud však nevíte, jak vyčistit vanu, špína a mýdlové zbytky po obvodu nebo plíseň v místech, kde se setkává tmel a spárovací hmota, ještě přibudou na seznam Vašich starostí. Vynechte přemítání nad seznamem úklidových úkolů a naplánujte si úklid koupelny předem. Dokonce i malý detail, jako je čistá vana, může způsobit, že se doma budete cítit šťastnější, nemluvě o tom, že vana bez poskvrny přispívá k řešení problémů, jako jsou minerální usazeniny, vodní kámen a zbytky mýdla.
Zatímco pravidelnost, s jakou vanu čistíte, závisí na tom, kolik lidí žije ve Vaší domácnosti (například při koupání rodiny s dětmi vznikne více špíny, než když žije majitel/ka sám/a), viditelně špinavá vana není po chuti nikomu. Vyhněte se proto takové vaně tím, že se zavážete k hloubkovému čištění jedno za měsíc a rychlému čištění jednou za týden, abyste si koupel mohli používat jako zdroj relaxace, nikoli úzkosti. Zde se dozvíte, jak vyčistit skvrny ve vaně předtím, než se ponoříte do bublinkové koupele.
Správné čištění vany závisí na jejím materiálu, takže než začnete, zjistěte, zda je ta Vaše vyrobena ze sklolaminátu, akrylu nebo porcelánu. Také může být vyrobena z kamene. Až to zjistíte a vyklidíte z vany a jejího okolí všechny lahvičky, hračky apod., můžete se pustit do práce. Budete potřebovat láhev s rozprašovačem, houbu, starý zubní kartáček, hadřík z mikrovlákna (nebo papírové ručníky), kartáč a kbelík na míchání čisticího roztoku. Je také dobré si nasadit gumové rukavice na ochranu pokožky, dát si srolovaný ručník pod kolena a otevřít všechna okna (nebo použít ventilátor) kvůli větrání. Čištění vany vyžaduje trochu námahy, takže to dělejte v den, kdy máte čas a energii.
„Přestože jsou akrylové vany extrémně odolné, jejich měkký povrch můžete snadno poškodit abrazivními čistícími prostředky a metodami,“ říká Joshua Wakeford, produktový pracovník společnosti American Standard v Canfieldu, Ohio. Doporučuje používat šetrné materiály jako dětský šampon a teplou vodu na vlhkém hadru. Jakmile je povrch suchý a čistý, krouživým pohybem naneste trochu autovosku, abyste vanu chránili před budoucími skvrnami a škrábanci. Pokud máte ucpaný odtok vany, nalijte do něj 2 hrnky octa a čtvrt hrnku jedlé sody a poté zalijte vroucí horkou vodou. Pokud stále neodtéká, nejspíš budete muset použít zvon nebo šnek k uvolnění chuchvalce vlasů. Poté vanu opláchněte a otřete hadříkem z mikrovlákna.
Pokud máte vanu ze sklolaminátu, která není otřesně znečištěná, smíchejte teplou vodu a ocet v poměru 1:2 v rozprašovací lahvi a nastříkejte celou vanu roztokem. Nechte působit 20 minut a poté měkkou houbou lehce vydrhněte boky a dno. Vyhněte se ocelové vlně, protože by mohla poškrábat povrch. Jako poslední krok vanu opláchněte a osušte. Na skutečné vyčištění vany ze sklolaminátu Wakeford doporučuje pastu z jedlé sody, prostředku na nádobí a vody, kterou nanesete na celý povrch.
„Nechte pastu působit alespoň 30 minut před vydrhnutím povrchu, abyste odstranili nečistoty, a poté opláchněte studenou vodou.“
Odolné skvrny mohou vyžadovat hloubkové čištění. Nalijte do vany bílý ocet a horkou vodu v poměru 1:1 a nechte 10-15 minut působit, aby se uvolnily nečistoty. Vypusťte vodu a pak použijte pastu z jedlé sody. Přejděte na kartáček, abyste se dostali do rohů a kolem kohoutku.
Nejlepší způsob, jak vyčistit skvrny na porcelánové vaně, je vytvořit směs z několika kapek prostředku na nádobí a horké vody a nanést ji na vanu jemným hadříkem.
„Je důležité vyhnout se čistícím prostředkům s drsnými chemikáliemi nebo abrazivním aplikátorům, protože mohou poškodit povrch vany,“ říká Wakeford. „Pro důkladné čištění vytvořte směs čpavku a jedlé sody v poměru 1:1, každého ¼ šálku, s asi 5 litry teplé vody.“
Poté vanu důkladně opláchněte, zvlášť pokud plánujete použít jiné čisticí roztoky s bělidlem na okolní dlaždice či na hliníkové žaluzie; minimalizujete tím pravděpodobnost, že náhodně vytvoříte toxické výpary.
Pokud jde o klasické kamenné vany (např. z mramoru Calacatta nebo z vápence), budete potřebovat čisticí roztok, který funguje na kamenné kuchyňské desky. Vyhněte se agresivním chemikáliím, které mohou změnit barvu nebo způsobit skvrny. Místo toho smíchejte prostředek na nádobí (jako je Dawn EZ-Squeeze) a teplou vodu v poměru 1:1. Měla by Vám stačit houba, která neškrábe. V každém případě pokud máte odolné skvrny, které nepustí při obvyklém úklidu koupelny, použijte buď neabrazivní čisticí prostředek, nebo si vytvořte pastu z jedlé sody a vody. Naneste ji na skvrnu, spáry nebo stopy po tvrdé vodě na kohoutku a nechte několik hodin působit. Poté opláchněte povrch vany teplou vodou a osušte hadříkem z mikrovlákna.
Pokud je zástěna kolem vany stejně špinavá jako Vaše vana, můžete odstranit plíseň pomocí čistícího prostředku na záchodové mísy, který obsahuje bělidlo. Poté, co ho nanesete na potřebné místo, ho nechte působit alespoň hodinu, než místo vydrhnete a opláchnete vodou. K tomu je zvláště užitečná ruční sprchová hlavice. Sprchový závěs mezitím můžete dát do pračky. Nezapomeňte ani na sílu Windexu. Pokud jde o čisticí prostředek na dlaždice, ujistěte se, že ten, který chcete použít, nebude chemicky reagovat s bělidlem – chcete dezinfikovat a zbavit se odolných skvrn, ne dýchat škodlivé výpary. Pro přirozenější způsob čištění vany doporučuje Wakeford čisticí roztok ze stejných dílů teplé vody a bílého octa, kterým naplníte prázdnou lahev s rozprašovačem.
Tip odborníka: Do čisticí směsi přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, který pomůže neutralizovat zápach octa. Obvykle funguje peprmint. Dále dejte do vany asi 5 cm teplé nebo horké vody a touto směsí postříkejte celý povrch. Nechte působit asi 20-30 minut a pak povrch otřete papírovou utěrkou. Přebytečný ocet odstraňte teplou vodou a vypusťte všechnu vodu z vany.
Pokud má Vaše koupelna okno, nezapomeňte vyčistit vinylové (plastové) žaluzie. Neustálý kontakt s vlhkostí může způsobit, že budou rolety plné plísní, minerálních usazenin a prachu. Dobrá zpráva je, že pro jejich čištění nemusíte chodit daleko. Jakmile rolety sundáte, můžete je dát do vany a pak vydrhnout. Podívejte se na pokyny výrobce, abyste se ujistili, že je můžete ponořit do vody. Jakmile se vyčistíte, dejte do vany půl šálku jedlé sody, půl šálku octa a vodu. Roztáhnete vinylové rolety, co to půjde, aby čisticí prostředek pokryl každý koutek a skulinu. Nechte hodinu namáčet. Vypusťte vanu a nechte žaluzie vyschnout, nejlépe venku. K rychlému čištění žaluzií použijte vysavač s měkkým kartáčovým nástavcem na odstranění prachu. Chcete-li ošetřit skvrny, nastříkejte na ně peroxid vodíku a setřete čistým hadříkem.
Zažloutlé hliníkové rolety mohou získat zpět svoji bývalou krásu pomocí studené vody a 2 šálků tekutého bělidla. Naplňte jimi vanu a v gumových rukavicích namočte žaluzie, ale jen na 10 minut. Žaluzie vytáhněte a opláchněte. Nechte hliníkové rolety vyschnout na vzduchu na starém ručníku. Okna nechte otevřená nebo pusťte ventilátor, aby prostor vyvětral. Nakonec žaluzie znovu připevněte, vyčistěte vanu – a budete mít zářivou koupelnu se vším všudy.
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…
Valencie, okouzlující město na východním pobřeží Španělska, je místem, které nabízí návštěvníkům nejen slunečné počasí…