Pokud troubu používáte denně a k mnoha úkolům, brzy se objeví potřeba ji vyčistit. Zřejmě jste už také zkoušeli mnoho různých metod čištění s různým stupněm úspěchu. Při hledání lepších a účinnějších metod jsme se rozhodli tuto věc zkonzultovat s profesionálními kuchaři. Koneckonců, nikde jinde trouba nepracuje tvrději než u nich. Zde je pět účinných způsobů, jak profesionální kuchaři čistí troubu.
Použijte vysoce účinný čistič na trouby
Fanouškům čistě přírodních čisticích prostředků se tohle líbit nebude, ale silné chemické čističe opravdu fungují.
„Je to nejjednodušší způsob, jak dosáhnout opravdu čisté trouby,“ říká Kierin Baldwin, šéfkuchařka-instruktorka cukrářství a pekařství na Institutu kulinářského vzdělávání. Spoléhá na Easy Off a zadní stranu houby. Proč silné prostředky tak dobře fungují? Baldwin vysvětluje:
„Aktivní složkou v čističi na trouby je hydroxid sodný, také známý jako louh, a je to nejúčinnější věc na odstranění připečené mastnoty z vnitřku Vaší trouby.“ Také ale dráždí pokožku a může vytvářet výpary, takže rozhodně si vezměte rukavice a místnost větrejte. Pro dosažení nejlepších výsledků paní Baldwin doporučuje nastříkat celý vnitřek trouby, zavřít dvířka alespoň na hodinu a poté vydrhnout. Jakmile budete hotovi, bude potřeba použít čistou vlhkou houbu na setření zbytků chemikálií.
Vydrhněte prostředkem na nádobí
Ve své vermontské restauraci Hen of the Wood používá šéfkuchař Jordan Ware volně prodejný čistič na trouby. Ale doma to se svojí ženou řeší jednoduše: „Na nádobí i na troubu používáme prostředek Dawn.“ Podotýká, že klasická houba Scotch-Brite funguje skvěle, ale že se vyhýbá ocelové drátěnce, která může poškrábat povrchy. Opravdu záleží na typu čisticího prostředku? Podle pana Ware záleží.
„Ve světě úklidu je spousta skvělých možností, ale na náročné úkoly je správnou volbou účinný odmašťovací přípravek typu Dawn.“
Připravte si pastu z jedlé sody a octa
Molly Siegler, hlavní programová manažerka pro kulinářský vývoj ve společnosti Whole Foods Market, vidí při své práci spoustu znečištěných sporáků. Její technika čištění vyžaduje dvě domácí ingredience a trochu trpělivosti.
„Na odolné skvrny si připravím pastu z octa a jedlé sody a nechám ji pár hodin působit.“ Jedlá soda je mírně abrazivní a má navíc zrnitost pro odstranění skvrn a přilepených nečistot, zatímco kyselá povaha octa může rozpustit minerální usazeniny, nečistoty a mastnotu. Nakonec paní Siegler používá abrazivní nekovové žínky. Poté troubu vytře – a je to.
Zapněte troubu na 260 ˚C
Eamon Lee, šéfkuchař na Syracuse University, má snadný trik:
„Všiml jsem si, že čím více peču kváskového chleba při vysokých teplotách, tím méně se ukládá mastnota a uhlík. Zdá se, že pouhé rozehřátí trouby na 260 °C slouží jako samočistící proces.“ Klíčem je počkat, až se trouba ochladí na mírnou teplotu, pak si natáhnout rukavice a setřít uvolněné zbytky a mastnotu kvalitní houbou. Když je trouba rozehřátá, můžete také zkusit do ní dát misku s vodou do nádoby vhodné do trouby. Tím vytvoříte trochu páry, která pomůže při procesu čištění, až trouba zchladne.
Konkrétní místa vyčistěte pomocí Magic Eraser
Baldwin doporučuje na čištění konkrétních znečištěných míst účinnou houbu Magic Eraser. Například ji vytáhne „když se sklo na dvířkách uvnitř zakalí, ale zbytek trouby na tom není tak zle. Magic Eraser získává vysoké hodnocení za rychlé vizuální oživení, ale vězte, že na plnohodnotné vyčištění trouby budete zřejmě muset použít víc než jeden kus. Přitom má jednu velkou výhodu oproti jiným metodám: nevytváří výpary.