Práce na patologii není žádná procházka růžovou zahradou, ale někdo ji dělat musí. Právě díky ní totiž víme o fungování lidského těla množství informací a moderní medicína vděčí patologem za hodně. Jak vypadala taková pitva v minulosti?
Ve středověku byla mrtvola považována za nedotknutelnou a první veřejná pitva se odehrála až v roce 1594. Uskutečnil ji doktor Felix Platter, který má na kontě více než 300 těl, které rozřízl za vědeckým účelem. Známý je i německy mluvící Slovák, který se narodil v Polsku a lékařskou praxi vykonával v Česku.
Právě Ján Jesenský byl prvním člověkem, který v roce 1600 provedl veřejnou pitvu v českých zemích, konkrétně na Karlově univerzitě. Jeho tělo se ale pitvy nedočkalo: za účast na protihabsurském povstání mu v roce 1621 pražský kat sťal hlavu. Pozůstatky jeho těla se dodnes nenašli. Fotografie jsou však mnohem pozdějšího data. Pocházejí z počátku 20. století a je na nich vidět, že patologové v té době svou práci opravdu milovali, nebo se tak alespoň tvářili.