Práce na patologii není žádná procházka růžovou zahradou, ale někdo ji dělat musí. Právě díky ní totiž víme o fungování lidského těla množství informací a moderní medicína vděčí patologem za hodně. Jak vypadala taková pitva v minulosti?
Ve středověku byla mrtvola považována za nedotknutelnou a první veřejná pitva se odehrála až v roce 1594. Uskutečnil ji doktor Felix Platter, který má na kontě více než 300 těl, které rozřízl za vědeckým účelem. Známý je i německy mluvící Slovák, který se narodil v Polsku a lékařskou praxi vykonával v Česku.
Právě Ján Jesenský byl prvním člověkem, který v roce 1600 provedl veřejnou pitvu v českých zemích, konkrétně na Karlově univerzitě. Jeho tělo se ale pitvy nedočkalo: za účast na protihabsurském povstání mu v roce 1621 pražský kat sťal hlavu. Pozůstatky jeho těla se dodnes nenašli. Fotografie jsou však mnohem pozdějšího data. Pocházejí z počátku 20. století a je na nich vidět, že patologové v té době svou práci opravdu milovali, nebo se tak alespoň tvářili.
Barcelona, hlavní město Katalánska a jedno z nejvýznamnějších měst ve Španělsku, je známá svou bohatou…
Zažijte nezapomenutelný den v barcelonské zoo, kde na vás čeká více než 4 000 zvířat…
Vydejte se na jedinečnou cestu do světa Antoniho Gaudího a objevte kouzlo Casa Milà, známé…
Pokud se nacházíte na letišti v Barceloně, oficiálně nazývaném Josep Tarradellas Barcelona-El Prat Airport, a…
Tričko Guess JAMEY Bílá barva, model: Z2BI09 J1314 Doručení i vrácení zdarma při objednávkách nad…
Vydejte se na nezapomenutelnou 1,5hodinovou projížďku Barcelonou na kole nebo elektrokole. Objevte ikonická místa, jako…