Gibraltar, malé britské zámořské území na jižním cípu Pyrenejského poloostrova, je známý především svou strategickou polohou a impozantní skalní formací. Tato oblast však nabízí mnohem více než jen vojenskou a historickou významnost. Přírodní bohatství Gibraltaru je pozoruhodné a zaslouží si bližší prozkoumání.
Skalní masiv Gibraltaru
Dominantou území je bezpochyby monumentální vápencový skalní masiv, tyčící se do výšky 426 metrů nad mořem. Tento geologický útvar, známý jako Gibraltarská skála, je výsledkem dlouhodobých geologických procesů trvajících miliony let. Skála je protkána sítí jeskyní a tunelů, z nichž mnohé byly vytvořeny přírodními silami, zatímco jiné jsou dílem lidské činnosti.
Nejznámější z těchto jeskyní je St. Michael’s Cave, rozsáhlý jeskynní systém, který ohromuje návštěvníky svými impozantními krápníkovými útvary a podzemními jezírky. Tato jeskyně je nejen přírodní zajímavostí, ale slouží také jako unikátní koncertní sál díky své vynikající akustice.
Flóra Gibraltaru
Navzdory své malé rozloze se Gibraltar pyšní překvapivě bohatou flórou. Na území lze nalézt více než 500 druhů kvetoucích rostlin, z nichž některé jsou endemické. Mezi nejvzácnější patří gibraltarský vřesovec (Erica gibraltarica), který roste pouze na tomto území.
Botanická zahrada Alameda je dalším přírodním skvostem Gibraltaru. Založena v roce 1816, tato zahrada představuje oázu klidu uprostřed rušného města. Návštěvníci zde mohou obdivovat širokou škálu místních i exotických rostlin, včetně vzácných druhů sukulentů a palem.
Fauna Gibraltaru
Gibraltar je domovem mnoha zajímavých živočišných druhů. Nejznámějšími obyvateli jsou bezpochyby berberské makaky, jediná volně žijící populace opic v Evropě. Tito primáti, kteří obývají horní partie Gibraltarské skály, jsou nejen turistickou atrakcí, ale také důležitou součástí místního ekosystému.
Území je také významnou zastávkou pro migrující ptáky. Díky své strategické poloze na křižovatce mezi Evropou a Afrikou je Gibraltar svědkem každoročního průletu tisíců ptáků. Ornitologové zde mohou pozorovat vzácné druhy dravců, vodních ptáků a pěvců.
Mořský život
Gibraltarský průliv, který odděluje Evropu od Afriky, je domovem bohatého mořského života. V těchto vodách lze spatřit různé druhy delfínů, včetně delfína skákavého a delfína obecného. Občas se zde objeví i větší kytovci, jako jsou vorvaňovci a plejtváci.
Podmořský svět kolem Gibraltaru je fascinující. Potápěči zde mohou prozkoumat uměle vytvořené útesy, které se staly domovem pro pestrou škálu mořských organismů. Tyto útesy, vytvořené potopením vyřazených lodí a betonových bloků, nyní hostí korály, houby, ryby a další mořské tvory.
Přírodní rezervace
Velká část území Gibraltaru je chráněna jako přírodní rezervace. Upper Rock Nature Reserve pokrývá většinu horní části Gibraltarské skály a je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Návštěvníci zde mohou využít síť stezek, které nabízejí dechberoucí výhledy na Středozemní moře, Atlantský oceán a pobřeží Španělska a Maroka.
Závěr
Gibraltar, ačkoli rozlohou malý, je místem neobyčejné přírodní rozmanitosti. Od impozantní Gibraltarské skály přes bohatou flóru a faunu až po fascinující podmořský svět, toto území nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost prozkoumat širokou škálu přírodních zajímavostí na relativně malém prostoru. Kombinace geologických, botanických a zoologických pokladů činí z Gibraltaru skutečný ráj pro milovníky přírody a dobrodruhy všeho druhu.