Interiérový design podléhá trendům podobně jako móda. A i v tomto případě platí, že historie se opakuje, nebo přesněji že se vrací. Důkazem toho je i opětovné vzkříšení zašlé slávy tapet. Jaké jsou důvody této velké obrody?
Variabilita a výdrž
Tapetami můžete vaše stěny definovat zcela jinak než s barvami. Ty vyžadují, abyste drželi jedné linie, zatímco tapety poskytují různé vzorování a barevné provedení, doslova tisíce variací. Navíc jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a nikoliv z málo odolného papíru, jako tomu bylo kdysi. Moderní technologie a pokročilé formy testování zaručují i více než 5-letou výdrž tapet. Odpověď na otázku jak a čím ozvláštnit fádní stěny je, zdá se, zodpovězena.
Přehled materiálů
Vinylové tapety: dodávají stěnám mírně lesklý vzhled, snadno se udržují a jsou velmi dobře odolné vůči vlhkosti.
Poly-vinylové tapety: udržují teplo a fungují i jako zvukové izolátory. Dodají stěnám elegantní vzhled s nádechem luxusu.
Tapety ze skelných vláken: poměrně trendová záležitost, jejíž popularita bude jen narůstat. Tyto tapety jsou extra trvanlivé a odolné vůči působení ohně.
Tapeta jako ochranný štít?
Výhodou zmíněných materiálů, ze kterých se vyrábějí i moderní tapety na dveře do interiéru , je i fakt, že působí jako jakýsi ochranný štít na stěně. Mají velmi dobrou odolnost vůči dřevokaznému hmyzu, bakteriím a jiným škůdcům, jejichž dokáží udržet od stěny. Podobně je to i s vlhkostí, která se na a pod tapety jednoduše nechytá, takže o stěny vašeho interiéru se nemusíte bát. Instalace tapet si navíc na stěnách nevyžádá žádné úpravy – nemusí být extra hladké.
Přispějí k úspoře tepla
Podle několika studií mohou tapety na zeď do interiéru působit jako celkem dobrý tepelný izolátor. Nečekejte však rapidní úsporu energií, vždyť tapety nejsou primárně konstruovány jako izolační materiál. Účty za energie mohou snížit maximálně o jednotky procent, ale i to potěší, no ne? Stejně jako příjemné klima v interiéru během horkého léta a příjemné teploučko v třeskuté zimě.