Jaký je rozdíl mezi skotskou a irskou whiskey

Jaký je rozdíl mezi skotskou a irskou whiskey 1

Jaký je tedy rozdíl mezi irskou whiskey, skotskou whisky a bourbonem?

Pro jednoduchost: název tohoto nápoje je založen na faktorech, jako obilovina použitá při destilaci, a také jak a kde byl vyroben. Byl-li vyroben v Irsku a USA (kde bývá čistý), píše se whiskey , zatímco ve Skotsku, Kanadě a dalších částech světa je to whisky.

Skotská whisky

Destilerie, která se chce svůj produkt označovat a prodávat jako skotskou whisky, ho musí vyrábět ve Skotsku. Skotská whisky může pocházet z 5 regionů: Speyside, Islay, Campbeltown, Lowlands („Nížiny“), Highlands („Vysočina“) a Islands („Ostrovy“). Typicky se skotská whisky vyrábí ze sladového ječmene či z (jiného) obilí. Destilát, který má zemitou a kouřovou vůni, zraje více jak 3 roky v dubových sudech. Skotská whisky se dělí na 5 specifických kategorií: jednosladová (single malt), jednozrnná (single grain), míchaný slad (blended malt), míchané obilí (blended grain) a míchaný slad (blended scotch whisky). Všechny destilerie musí dodržovat ustanovení uvedená v Předpisech pro skotskou whisky z roku 2009,  podle kterých se řídí výroba, stáčení, označování, balení a reklama skotské whisky.

Irská whiskey

Jak naznačuje název, jedná se o  whiskey vyrobenou v Irsku. Zatímco skotská je ze sladového ječmene a vody, irská whiskey se vyrábí ze zkvašené hmoty sladových obilovin (kukuřice, pšenice, ječmen). Každá z nich prochází specifickým procesem destilace: irská whiskey je typicky destilována 3x, zatímco skotská whisky 2x; destilace navíc vede k lehčímu výslednému nápoji s mladším závěrem.

Bourbon

Bourbon je destilovaná americká whiskey vyráběná převážně z kukuřice (min. z 51 %), která se skladuje v opálených nových dubových sudech a neobsahuje žádná aditiva. Aby mohla být whiskey nazývána bourbon, musí být vyrobena v USA. Ve srovnání se skotskou a irskou whiskey je bourbon sladší a charakterizují ho tóny vanilky, dubu, karamelu a koření.

Tennessee whiskey

Tennessee whiskey je typ whiskey vyráběný v americkém státě Tennessee. Rozdíl mezi Tennessee whiskey a bourbonem spočívá v metodě filtrování. Oba vyžadují stejný obsah kukuřice a musí zrát v opálených nových dubových sudech. Tennessee whiskey však musí projít procesem filtrace přes dřevěné uhlí, která zjemňuje její charakter.

Žitná whiskey

Žitná whiskey (rye whiskey) se vyrábí především v Severní Americe z hmoty obsahující min. 51% žita, které je příbuzné pšenici. K dalším ingrediencím patří kukuřice a ječmen. Zraje v opálených sudech min. 2 roky a bývá kořeněnější ve srovnání s hladkou, mírně sladkou chutí bourbonu. Často se používá do míchaných drinků (koktejlů).

Japonská whisky

Japonská whisky, která se vyrábí ve skotském stylu, používá především naklíčený sladový ječmen, který je 2x destilován v kotlíkových destilačních přístrojích (pot still) a zraje ve dřevěných sudech. Často to jsou sudy z japonského dubu Mizunara, které jí propůjčuje parfémové tóny citrusu, koření a kadidla. Whiskey z Japonska je spíše jemná, se sladkostí připomínající med.

Míchaná (blended) whisky

Blended whisky spojuje různé tipy whiskey, někdy také jiných neutrálních obilných lihovin, barviv a příchutí. Typicky je výsledkem míchání jedné či více kvalitnějších jednosladových whiskey s méně drahými lihovinami a s dalšími ingrediencemi.

Jednosladová (single malt)

Jednosladová whisky se vyrábí z jedné várky skotské whisky v jedné destilerii. Musí zrát v dubovém sudu 3 roky a poté se lahvuje. Na jednosladovou skotské se používá ječmen, v USA to však může být i žito.

***

Jaký je rozdíl mezi skotskou a irskou whiskey 2

Regiony výroby skotské whisky

Na každé láhvi jednosladové skotské vyrobené po roce 2011 naleznete region výroby. Styl výroby a chuťový profil nejsou kodifikovány zákonem a odrážejí staleté tradice.

Highlands (Skotská vysočina) — tento region je největší a zdejší whisky sladká, bylinná až květinová. Pochází odtud mnohé z nejznámějších značek, jako je Glenmorangie, Oban a Dalmore. Od roku 2009 je do něj zahrnut také region Islands (ostrovy).

Lowlands (nížiny) znamená region na jihu poblíž hranice s Anglií a zahrnuje města Edinburgh a Glasgow. Tradičně mnohé z těchto destilerií sloužily k výrobě obilné whisky používané k dalšímu míchání. Dnes však se vynořují nové destilerie, protože renesance whisky zvyšuje globální turistiku za tímto nápojem. K oblíbeným značkám patří Auchentoshan a Glenkinchie.

Speyside — region se nachází v Highlands kolem řeky Spey a je rovněž znám jako Speyburn. Speyside se může chlubit většinou destilerií včetně mnoha mezinárodně nejznámějších značek. Čistá měkká voda v řece Spey je zároveň jedním z nejlepších míst pro muškaření lososů v Evropě. K oblíbeným značkám patří Glenfiddich, Glenlivet, Aultmore a Mortlach.

Islay — ostrůvek Islay je nejobtížněji dostupná destinace, kdy vyžaduje buď krátký let, nebo plavbu trajektem. Mnohé sklady pro zrání whiskey (ve stylu dunnage) stojí hned u moře a vodní tříšť dává těmto značkám jejich slaný mořský charakter. Další charakteristický rys sladových whisky z Islay je tradiční použití rašeliny během procesu sladování. Díky tomu má většina sladových whisky z Islay patrný rašelinný kouřový charakter a celkový chuťový profil, který může být příjemně hojivý.

Campbeltown — nejmenší region co do počtu destilerií a objemu; na poloostrově Campbeltown najdete destilerie Glen Scotia, Springbank a Glengyle.

 

Typy irské whiskey

Všechny typy irská whiskey musí zrát 3 roky v dubu.

Irská obilná whiskey (Irish Grain Whiskey) — tak jako její skotská příbuzná se také irská obilná whiskey tradičně používá ve směsích (blends). Nejčastěji se destiluje z kaše (mash) s většinou kukuřice nebo pšenice.

Irská jednosladová whiskey (Irish Single Malt Whiskey) znamená produkt vyrobený ze 100 %  sladovaného ječmene za použití tradičních měděných kotlových destilačních přístrojů v jedné destilerii. K příkladům patří rašelinná sladová Connemara Peated Malt nebo jednosladová Irishman a Bushmills.

Irská „kotlíková“ whiskey (Irish Pot Still Whiskey) — jedinečný styl whiskey vyráběné pouze v Irsku, whiskey destilovaná v kotlovém destilačním přístroji z kaše ze 100 % ječmene za použití minimálně 30 % sladovaného a 30 % nesladovaného ječmene. K příkladům patří Redbreast a Green Spot.

Smíšená irská whiskey (Blended Irish Whiskey) znamená jakoukoli kombinaci výše zmíněných podkategorií irské whiskey. Jedná se o podkategorii č. 1, pokud jde o celkový prodej. Mezinárodně nejznámější značka Jameson Blended Irish Whiskey tvoří lví podíl v kategorii irské whiskey celkově.