V nedávné studii publikované v časopise Mezinárodní žurnál environmentálního výzkumu a veřejného zdraví se tým výzkumníků zabýval publikovanou literaturu, která hodnotila účinky infekce SARS-CoV-2 na ženské reprodukční zdraví.
Obavy z vlivu covid-19 na ženskou plodnost vyvstaly poté, co ženy po celém světě hlásily abnormality projevující ve změně frekvence a pravidelnosti menstruačního cyklu, změněné délce a objemu menstruace, zhoršeném premenstruačním syndromu a zvýšené dysmenoree. Bylo prokázáno, že virus SARS-CoV-2 napadá orgány s vysokou expresí angiotensin-konvertujícího enzymu 2 (ACE2) včetně vaječníků, vagíny, dělohy a placenty. Proto lze předpokládat, že infekce SARS-CoV-2 může nepříznivě ovlivnit ženskou plodnost.
Cílem studie bylo zhodnotit výzkum zabývající se dopadem infekce covid-19 na menstruační cyklus, hormony, ovariální rezervu, endometrium, oocyty, folikulární tekutinu a embrya. Bylo vybráno 98 článků, z nich bylo po vyloučení všech duplicitních výzkumů prostudováno 25 článků. Výzkum zahrnoval průřezové online dotazníky, prospektivní kohortové studie, online průzkumy, retrospektivní kohortové studie, observační studie a retrospektivní průřezové studie. Všechny návrhy studie zahrnovaly ženy v reprodukčním věku 18-45 let. Ze studie byly vyloučeny ženy s již existujícími zdravotními problémy, jako jsou problémy s krvácením, nepravidelná menstruace, onemocnění štítné žlázy, inkontinence moči, vysoký prolaktin, hepatitida B či C, HIV, chronická renální insuficience, rakovina, chirurgické odstranění dělohy. Výsledky studie ukázaly významné změny v nástupu menstruace, prodloužení menstruačním cyklu, změnu objemu menstruace, záchvaty amenorey a snížení libida u žen infikovaných covid-19. Ačkoli rozsah rozdílů v nepříznivých účincích na objem menstruace byl nevýznamný u pacientek s mírnou a těžkou infekcí SARS-CoV-2, byly zjištěny výrazné rozdíly v délce menstruace pacientek v závislosti na závažnosti infekce. Vyšší hladiny hormonu (FSH) stimulujícího folikuly, zvýšený prolaktin a vyšší hladiny testosteronu pozorované u pacientek s covid-19 naznačovaly možné nežádoucí účinky infekce SARS-CoV-2. Kromě toho byly ve folikulárních tekutinách žen zotavených z covid-19 zjištěny pozitivní hladiny imunoglobulinu G (IgG) SARS-CoV-2. Také bylo pozorováno zvýšení oxidačního stresu u žen infikovaných SARS-CoV-2, což naznačovalo nepříznivé účinky na oocyty a embrya; to zase může ovlivnit ženskou plodnost. Výsledky studie prokázaly, že změny v menstruačním cyklu byly výraznější u žen nad 45 let, což lze přičíst hypersenzitivním gonadálním hormonům v perimenopauzálním období.
Výsledky studie ukazují, že důsledky infekce SARS-CoV-2 na ženské endometrium mohou být méně významné kvůli regenerační povaze endometria. Nebyl pozorován žádný dopad infekce SARS-CoV-2 na sérový anti-mullerian hormon (AMH) a heparansulfát proteoglykan 2 (HSPG2) ve folikulární tekutině. Významný vliv viru se však projevil zejména ve snížení počtu a kvality embryí, což může dále ovlivnit ženskou plodnost. Podle vědců je však zapotřebí další zkoumání účinků covid-19 na ženský menstruační cyklus, aby porozuměli mechanismu, který se na něm podílí. Kromě toho se domnívají, že protože stres může způsobit menstruační změny, mohl v těchto změnách hrát významnou roli také stres související s pandemií covid-19.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…