Nedávná zjištění týkající se heterologního prime-boost očkování proti koronavirovému onemocnění 2019 (covid-19) přinesla slibné výsledky, pokud jde o navození silných imunitních reakcí proti těžkému a smrtelnému akutnímu respiračnímu syndromu SARS-CoV-2. Takový přístup k očkování je zvláště důležitý pro úlevu globálnímu skladování vakcín, pro maximalizaci pokrytí vakcínou a poskytnutí lepší ochrany proti nově se objevujícím virovým variantám.
Co je heterologní prime-boost očkování?
Vícenásobná imunizace vakcínou (tj. homologní prime-boost očkování) je běžnou a konvenční strategií pro zvýšení účinnosti vakcíny. Rostoucí množství důkazů naznačuje, že různé typy vakcín obsahujících stejný antigen lze použít ve formě prime-boost. Tato strategie se nazývá heterologní prime-boost očkování. Dostatek důkazů z reálného světa ukázal, že heterologní prime-boost očkování má vyšší imunogenicitu a ochrannou účinnost než homologní prime-boost očkování.
Program hromadného očkování proti covid-19
Ničivý dopad pandemie covid-19 přiměl celou vědeckou komunitu k vývoji bezpečných a účinných vakcín proti SARS-CoV-2. Rekordní rychlostí bylo vyrobeno několik účinných vakcín pro snížení trajektorie pandemie. Většina aktuálně zaváděných vakcín prokázala účinnost více než 85 % při prevenci infekce SARS-CoV-2, symptomatického covidu-19, hospitalizace a úmrtí jak v klinických studiích, tak v reálných pandemických podmínkách. Mezi několika vakcínami proti covid-19 jsou považovány za nejúčinnější (a mají nejvyšší pokrytí) vakcíny na bázi mRNA vyvinuté společnostmi Pfizer/BioNTech a Moderna a vakcíny na bázi adenovirových vektorů vyvinuté společností Oxford/AstraZeneca. Tyto vakcíny se řídí dvoudávkovým imunizačním režimem a jsou podávány intramuskulárně v pevném intervalu. S rozvojem programu hromadného očkování proti covid-19 bylo v mnoha zemích po celém světě zjištěno několik průlomových infekcí vyskytujících se u plně očkovaných jedinců. To by mohlo být způsobeno nově se objevujícími virovými variantami, které mají prospěšné mutace v spike proteinu, aby unikly imunitě vyvolané vakcínou. Dalším důvodem může být postupná ztráta účinnosti vakcíny.
Proč je důležité heterologní prime-boost očkování u covid-19
Aby se maximalizovala účinnost vakcíny a ochrana jí vyvolaná, některé země začaly imunizovat rizikové populace třetí posilovací dávkou. Globální nedostatek dodávek a distribuce vakcín však způsobil snížení rychlosti zavádění vakcín, zejména v zemích s nízkými a středními příjmy. K překonání tohoto nedostatku přijalo mnoho zemí heterologní strategii primárního očkování, aby zvýšilo pokrytí vakcínou. V současné době jsou pro přeočkování upřednostňováni vysoce rizikoví jedinci včetně starších dospělých ve věku od 65 let, zdravotníků a dalších pracovníků v první linii, a také lidí s komorbiditami. Dalším potenciálním důvodem pro zvážení heterologního primárního očkování jsou nežádoucí případy krevních sraženin (trombotická trombocytopenie), které byly pozorovány u malé části jedinců po podání vakcíny proti covid-19 založené na adenovirovém vektoru od Oxford/AstraZeneca. To vedlo k trvalému nebo dočasnému pozastavení používání této vakcíny v mnoha zemích včetně USA. Podle revidovaných doporučení v oblasti veřejného zdraví bylo jedincům, kteří byli dříve imunizováni první dávkou vakcíny AstraZeneca, doporučeno očkování druhou dávkou jiné vakcíny, nejlépe vakcíny na bázi mRNA.
Bezpečnost a imunogenicita
Po celém světě bylo provedeno mnoho klinických studií, aby prozkoumaly bezpečnost, imunogenicitu a reaktogenitu heterologní prime-boost vakcinace. Ve Velké Británii byla provedena studie u dospělých ve věku od 50 let, kteří dostali první dávku vakcíny AstraZeneca a druhou dávku vakcíny Pfizer v intervalu 28 dnů nebo 84 dnů. Zjištění ukazují, že systémová reaktogenita (horečka, zimnice, bolest hlavy, bolest kloubů, únava, malátnost a bolest svalů) je vyšší po posilovací dávce v heterologním režimu ve srovnání s homologním režimem. Všechny příznaky však byly mírné a krátkodobé a po požití paracetamolu zcela odezněly. Podobná studie provedená ve Španělsku zkoumala imunogenicitu očkovacího režimu prime-boost AstraZeneca+Pfizer u více než 600 lidí. Zjištění odhalují, že lidé, kteří dostali první dávku vakcíny AstraZeneca a druhou dávku vakcíny Pfizer, si vytvořili významně vyšší hladinu protilátek proti SARS-CoV-2 ve srovnání s těmi, kteří dostali 2 dávky vakcíny AstraZeneca. Jak vědci zmínili, opakované použití vakcín na bázi adenovirových vektorů, jako je ta od AstraZeneca, může vést k rozvoji vektorové imunity, která spolu s již existující adenovirovou imunitou může časem významně snížit účinnost vakcíny.
V kontrastu tím RNA vakcíny využívají geneticky upravenou mRNA k přímé indukci imunitního systému hostitele k produkci antigen-specifické imunity. V důsledku toho jsou protilátkové reakce indukované RNA vakcínami robustnější než u vakcíny založené na virových vektorech. Kromě navození robustní humorální imunity bylo zjištěno, že heterologní očkovací režim poskytuje 68 % ochranu proti symptomatickému covidu-19. Oproti tomu dle zjištění homologní očkovací režim s vakcínou AstraZeneca skýtá 50 % ochranu proti symptomatickému onemocnění. Studie provedená ve Francii porovnávala imunogenicitu heterologní vakcinace s homologní vakcinací Pfizer. Studie posiluje výhody heterologní vakcinace zdůrazněním její účinnosti při navození silnější a trvalejší imunity, než kterou poskytují 2 dávky vakcíny Pfizer. Studie provedené u vysoce rizikových jedinců naznačují, že heterologní očkování poskytuje lepší ochranu proti infekci SARS-CoV-2 u imunokompromitovaných pacientů, včetně příjemců transplantovaných orgánů, pacientů s rakovinou a lidí s oslabeným imunitním systémem.
Souhrnně řečeno, současné důkazy silně podporují strategii kombinování vakcín proti covid-19 za účelem zlepšení úrovně ochrany před infekcí SARS-CoV-2 a symptomatického covidu-19. Probíhá mnoho studií s cílem vyhodnotit trvanlivost ochrany a také určit, zda lidé s kombinovaným očkováním potřebují z dlouhodobého hlediska další posilovací dávky.