Ingrid Newkirková vysvětluje, proč je stříhání ovcí kruté a nelidské.
BRATISLAVA. Módní průmysl etický ke zvířatům se v lidských myslích nejčastěji spojuje zejména s Nenošením kožichů či výrobků z kůže, o kterých je obecně známo, jak vznikají a jak se vyrábějí.
Mnohem méně se však hovoří o další textilní surovině, a tou je ovčí vlna. Výrobci i konzumenti ji považují za kvalitní materiál s nepostradatelnými vlastnostmi, málokdy však přemýšlejí nad jejím původem a způsobem, jak se dostala do jejich šatníku.
Organizace ochraňující zvířata se to nyní snaží změnit a vlna se dostala do jejich hledáčku.
Video odhalilo týrání
Člověk chová ovce od nepaměti a například na Slovensku se počátky chovu tohoto zvířete datují již do 11. století. Patří k němu i pravidelné stříhání vlny.
V současnosti se ovce chované na vlnu zvyknou stříhat dvakrát do roka. Organizace na ochranu zvířat včetně PETA však upozorňují, že tato procedura může být pro zvířata mimořádně bolestivá a nepříjemná.
Austrálie je přitom producentem kolem 50 procent světové produkce merino vlny.
Nejde však jen o jeden kontinent, podobné podmínky v byznysu s vlnou fungují po celém světě. PETA odhalila podobné praktiky i v USA a kruté zacházení s ovcemi je smutným pravidlem na Středním východě, kam jsou zvířata transportovány v nehumánních podmínkách.
Je to jen stříhání?
Před rokem se jako ambasadorka PETA rozhodla upozornit na utrpení ovcí i herečka Alicia Silverstone.
„Vlna obecně není něco, o čem lidé přemýšlejí. Nejčastější věc, kterou mi říkají, je – ale vždyť ovce pouze stříhají, nezabíjejí je. Není to tak, „řekla tehdy a dodala:
Spoluzakladatelka a současná ředitelka PETA, Ingrid Newkirková, věří, že i v tomto boji se ochranářské organizaci podaří vyhrát a přidává se k Alicii:
„Lidé budou vždy říkat – je to jen stříhání. Množství střihače však užívá drogy, jsou na amfetaminu, protože musí pracovat velmi rychle.
Ovce mlátí, házejí je na zem, bijí je do obličeje. Dělají to pěstmi, kovovými nůžkami, a potom je zašívají bez umrtvení, „řekla v rozhovoru pro Guardian.
Když známé jméno pomáhá
Velkou naději vkládá Newkirková do mladých lidí. „Ti jsou na vrcholu, chápou to. A ovce jsou takové něžné, krotké a roztomilé! „Říká.
Ten se angažoval i v televizní a novinové reklamě, která hlásala, že o utrpení ovcí nevěděl. Předvádí v ní však už svůj nový oblek vyrobený z takzvané „future wool“, tedy vlny budoucnosti. Jde o oblečení z recyklované bavlny a plastových materiálů.
Ingrid Newkirková také přiznala, že by do svých kampaní rádi přilákaly i skutečně velká jména. Jednotkou na jejím seznamu je zpěvačka Beyoncé.
Třeba ovce stříhat?
Jak to zařídila příroda? Opravdu jsou ovce závislé na lidských rukou, které je zbaví vlny, aby nerostla donekonečna?
Dave Thomas, emeritní profesor v oblasti vědy o živočiších, tvrdí , že při domácích ovcích bude vlna růst neustále a přirozeně shodí jen její malé množství. Je tomu tak proto, že za staletí se tímto způsobem vyvinuli díky lidskému zásahu do jejich srsti, protože jejich chovají zejména kvůli masu, mléku a zmiňované vlně.
Existují však i divoké plemena, která svou srst shazují úplně, jako například ovce tlustorohé.
Aktivisté upozorňují, že v případě domácích ovcí dochází k jejich stříhání v některých případech příliš brzy, ještě na jaře, kdy je stále chladno. Odhadují , že přibližně milion ovcí ročně pro vystavení těmto podmínkám zemře.