Probíhá řada výzkumných snah vyvinout nové způsoby léčby a zlepšit život lidí trpících diabetem 2. typu. Jejich řady se v posledních desetiletích dramaticky zvýšily z velké části kvůli tzv. epidemii obezity.
Nová generace bezpečnějších a účinnějších léků na cukrovku může být na spadnutí díky tomu, že vědci z Institutu biologických studií Salk v Kalifornii, USA, zjistili, že když myším s cukrovkou způsobenou dietou byla podána jediná injekce určitého proteinu, hladina cukru v jejich krvi se vrátila do zdravého rozmezí na více než 2 dny. Ačkoli cukrovku 2. typu lze někdy v počátečních fázích zvládnout zdravou stravou a pravidelným cvičením, obecně se s progresí onemocnění předepisují tablety, které zvyšují produkci inzulínu v těle. Takové tablety mohou mít vedlejší účinky, včetně nevolnosti a průjmu, a nejsou vhodné pro každého, např. těhotné ženy a osoby se závažným onemocněním jater, ledvin nebo srdce. Mohou také způsobit příliš velký pokles hladiny glukózy v krvi, což může vést k hypoglykémii. Nyní vědci z Institutu Salk zjistili, že injekční podání jedné dávky proteinu FGF1 obézním myším s ekvivalentem diabetu 2. typu u lidí rychle obnovilo hladinu glukózy v jejich krvi na normální hodnoty, kde se udržely déle než 2 dny. Důležité je, že i když byly myším podány vysoké dávky, netrpěly žádnými vedlejšími účinky, které jsou běžné u většiny současných způsobů léčby cukrovky; je to např. přibírání na váze nebo problémy se srdcem a játry.
„U FGF1 jsme opravdu neviděli hypoglykémii ani jiné běžné vedlejší účinky,“ říká Jae Myoung Suh z postdoktorského výzkumu v Institutu Salk. „Je možné, že FGF1 vede k ´normálnějšímu´ typu reakce ve srovnání s jinými léky, protože se v těle rychle metabolizuje a zaměřuje se na určité typy buněk.“
Stejně jako mechanismus inzulinové rezistence, který způsobuje cukrovku, není podle podle týmu ani tento mechanismus odpovědný za normalizaci hladiny cukru v krvi FGF1 zatím zcela objasněn. Ale přestože je FGF1 růstový faktor, tým zjistil, že jeho schopnost stimulovat růst je nezávislá na jeho účincích na hladinu glukózy v krvi, čímž se zvyšuje šance, že bude použit k vývoji bezpečnějších a účinnějších léků na diabetes.
„Chceme výzkum posunout směrem k lidem vývojem nové generace variant FGF1, které ovlivňují výhradně glukózu a ne buněčný růst,“ říká biolog Ronald M. Evans, ředitel genové laboratoře Institutu Salk. „Pokud dokážeme najít perfektní variaci, myslím, že budeme mít v rukou zcela nový a velmi účinný nástroj pro kontrolu glukózy.“
Dr. Evans a jeho tým plánují provést testování FGF1 na lidech, ale připouštějí, že doladění proteinu na terapeutický lék bude ještě nějakou dobu trvat. Zdroj: Salk Institute
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…