Jemen – chuť staré Arábie

Pokud toužíte poznat autentickou chuť Arábie, Jemen je tou pravou destinací pro Vás. Představuje protiklad k okázalému luxusu v Perském (Arabském) zálivu a dlouho se jednalo o nejpozoruhodnější část celého poloostrova. Největší město Jemenu Sana’a je místem, kde většina návštěv země začíná. Zdejší staré město je na seznamu UNESCO, kdy jeho mnohopatrové věžovité domy a starobylý bazar  Souk Al Milh nabízejí pohlcující atmosféru dávných dob. Ještě před svítáním Vás vzbudí muezzinové z asi 40 mešit ve městě, což představuje začátek nezapomenutelných zážitků. Mimo metropoli můžete prozkoumávat opevněné vesnice na skalnatých vrcholcích s výhledem na obhospodařované pláně nebo podnikat pěší túry v podhůří pohoří Haraz. Východně odtud se můžete procházet ve stinných ulicích města Shibam, které Freya M. Stark označila za Manhattan pouště, a kde až 9. patrové věže jsou svědectvím o stavebním umu místních. Na pobřeží pak můžete navštívit rušné rybářské přístavy Al Mukalla nebo Al Hudaydah. Nejdále pak naleznete „arabské Galapágy“, jemenské souostroví Sokotra. Leží v ústí Adenského zálivu a je vzdáleno 2 hodiny letu ze Sana’a; najdete zde různé vzácné druhy: 37 % druhů rostlin, 90 % plazů a odhadem 90 % bezobratlých nežije nikde jinde na Zemi.

Země, kterou Římané označovali Arabia Felix (šťastná Arábie) a Noemovi synové jako „zemi mléka a medu“ má dnes tak nejistou situaci z hlediska bezpečnosti, že odrazuje od návštěvy všechny kromě nejodvážnějších cestovatelů. V roce 2011 vedly protesty během Arabského jara k revoluci zaměřené na zlepšení ekonomických podmínek a ukončení korupce. Bohužel po protestech následovalo ještě zvýšené násilí mezi různými frakcemi rebelů a džihádisty. Až se Jemen jednou dostane z této občanské války, turisté se jistě rádi vrátí do fascinující země, která byla domovem královny ze Sáby, a kam přišel bájný Gilgameš při hledání klíče k věčnému životu. Země s tak bohatou historií a kulturou si jistě zaslouží víc než současnou tragédii, která se zde odehrává.

Jemen - chuť staré Arábie 1

Cestování do Jemenu

Letecky

Národní aerolinie jsou Yemenia. V současnosti se nedoporučuje cestovat do Jemenu a většina letů byla pozastavena.

Letiště:

  • Sana’a
  • Aden – letiště je vzdáleno 11 km od města (cesta trvá minut)
  • Hodeidah – letiště je vzdáleno 8 km od města.
  • Taiz – letiště je vzdáleno 4 km od města (cesta trvá 10 minut)

Doba letu: z Londýna 8 hodin

Odletová daň: není

Lodí

Hlavní přístavy: Aden, Al Hudaydah, Al Mocha (Mokka), Al Khawkhah, Al Mukalla a Nashtoon.

Jemen - chuť staré Arábie 2

Co dělat a na co se podívat

  • Aden – navštivte přístav Aden s jeho biblickou historií a zajímavým muzeem. Nejstarší část města se nazývá Kráter (Kraytar), leží v kráteru vyhaslé sopky a je místem, kde můžete spatřit nejstarší stavby v Adenu.
  • Al Hudaydah – barevné rybářské lodě z Jemenu, Eritreje a Džibutska můžete spatřit v tomto rybářském přístavu u Rudého moře. Při návštěvě rybího trhu plného davů a pachů uvidíte nespočet druhů ryb včetně žraloků, mečounů a tuňáků, které se prodávají přímo z lodi formou dražby.

Sinajský poloostrov a Rudé moře

  • Amran – město ležící na okraji úrodné planiny al-Bawn je obklopeno starými hliněnými městskými hradbami předislámského sabejského původu.
  • Bazar Bab al-Yemen – nakupovat suvenýry můžete v Sana’a v bazaru starém 1000 let, který je rozdělen podle 40 různých řemesel a oborů. K nejlepším patří trh s kořením; k dalším patří Souk al-Nahaas prodávající vyšívané pokrývky hlavy, opasky a arabské zahnuté dýky (jambia).
  • Potápění v teplém Rudém a Arabském moři nebo plachtění na plachetnici
  • Velká mešita v Sana’a  – prohlédněte si Velkou mešita v Sana’a, nejstarší a největší ve městě a jednu z nejstarších v muslimském světě, postavenou ještě za života Proroka Mohameda a rozšířenou v roce 705 př.n.l..
  • Pohoří Hadda (Al Hada) – vydejte se zdolat pohoří Hadda a navštívit malebné vesnice se sady, kde se pěstují meruňky, broskve, vlašské ořechy a mandle.
  • Pohoří Haraz – centrální pohoří představuje jednu z nejlepších oblastí pro trekking v zemi. Je možné si zařídit túry s průvodcem do větších vesnic, jako je Manakha, Al Hajjarah a Huytayb, ale i do málo navštěvovaných ztracených vesniček vysoko v horách.
  • Přístav Hodeida – navštivte moderní přístav u Rudého moře a prohlédněte si rybí trh, kde se staví rybářské lodě ze dřeva po staletí stejným způsobem.
  • Malý Aden – relaxovat můžete na několika skvělých plážích u Indického oceánu v Malém Adenu (Little Aden) ležícím v kráteru vyhaslé sopky; je to oblast malých rybářských vesniček v krytých zátokách. Můžete tábořit a podnikat pěší túry na ostrově Socotra, jehož pozoruhodná krajina je domovem celé řady živočichů a rostlin (více níže).
  • Národní muzeum na náměstí Taherir v paláci Dar al-Shukr (Palác vděčnosti), Sanaa, vystavuje rytiny z předislámských dob, bronzové sochy, krásné mashrabia (chladicí zařízení na vodu) a několik příkladů lidového umění.
  • Rawdha – zahradní město asi 8 km severně od Sana’a je proslulé svými sladkými hrozny, mešitou, kterou postavil Ahmed ibn al-Qasim, a palácem Rawdha, který dnes slouží jako hotel.
  • Sa’dah – prohlédněte si město Sa’dah obehnané hradbami; mešita al-Hadi je dodnes významnou vzdělávací institucí učení šíitské sekty Zajdíja. Můžete se projít po městských hradbách, které nabízejí krásné výhledy na město.
  • Planina Sad’ah (Sad’ah Basin) – rannou úrodu hroznů můžete spatřit při procházce v této mimořádně úrodné pláni.
  • Sana’a – budete-li chtít navštívit staré město Sana’a, jeďte po ulici Sailah k historickému jádru Sana’a, což je pro mnoho návštěvníků jejich první a přitom nezapomenutelný zážitek z Jemenu. Najdete tu poklad města, charakteristické věžové domy, které jsou pro něj typické. K dalším atrakcím patří bazar Souk al Milh s příležitostí k nakupování, které je nahony vzdálené od typické nákupní třídy ve světě. Ulici plnou prostého a levného jemenského jídla najdete na Restaurant Street vedle Hadda Street.
  • Horské vesnice kolem Sana’a – i ti, kdo zůstanou v Sana´a, se mohou vydat na celodenní výlet do okolních vesnic. Zamířit můžete do opevněné vesnice Kawkaban, za stříbrotepci do Thuly nebo do Shibamu s jeho známou restaurací Hamida.
  • Shibam (Hadhramawt) – pouštní město obehnané hradbami leží na otevřené pláni a představuje další architektonický klenot na seznamu UNESCO. K „Manhattanu pouště“ ho přirovnávala anglická cestovatelka a spisovatelka Freya M. Starková na počátku 20. století. V Shibamu se nachází asi 500 věžových domů z hlíny, některé vysoké až 9 pater a staré až 500 let, kde žije na 5000 lidí.  
  • Souostroví Socotra – odlehlé souostroví, které v roce 2008 konečně získalo status Světové biosférické rezervace, představuje arabskou obdobu Galapág, pokud jde o jedinečnou flóru a faunu. Pro zdejší krajinu jsou charakteristické surrealistické stromy dračí krev (dračinec rumělkový) a pouštní růže (adénium ztloustlé) staré 700 let tyčící se proti fantastickému pohoří Haggier (Hajhir). Souostroví je nerozvinuté, neznečištěné a s minimem silnic, takže sem každoročně zavítá jen asi 2000 návštěvníků.
  • Taiz (Ta’izz) – město, které bylo až do roku 1962 metropolí severního Jemenu, působí zcela jiným dojmem než Sana’a. I když bylo jeho staré město celé pohlceno rychle se šířící moderní zástavbou, krásné staré domy a mešity se uchovaly nedotčené u hradeb ze 13. století kolem jižního obvodu.
  • Wadi Wa’aar – subtropické klima naleznete ve vádí Wa’aar ležícím mezi městy Sana’a a Sa’dah na severu země. Z něj se zvedá Shahara, mohutný horský masiv, jehož nejvyšší bod leží téměř 3000 m nad mořem. Můžete ho zdolat pěšky nebo vozidlem 4WD.