Město Montpellier
Přestože se jedná o moderní město, Montpellier si zároveň uchoval historický charakter ve své staré části známé jako L’Écusson. Soubor starobylých sousedství působí dojmem muzea pod širým nebem se změtí klikatících se středověkých ulic, elegantních náměstí, krásných kostelů a majestátních šlechtických sídel (hôtel particuliers). Kolem L’Écusson vedou prostorné bulváry lemované stromy, které v 19. století vytvořil Baron Haussmann (architekt Velkých bulvárů v Paříži), přičemž nahradily středověké hradby města. To nejlepší z 21. století můžete vidět v podobě moderního systému tramvají s novými vozy podle módního návrháře Christiana Lacroixe. Atmosféra stylovosti a mladistvé energie vládne v celém Montpellieru díky hojnému počtu univerzitních studentů. Kavárny na chodníku a stylové restaurace jsou tu pro místní stejně tak jako pro turisty.
Lurdy a přírodní lokality v Pyrenejích
Hustě zalesněné zvlněné kopce v Pyrenejích vytvářejí inspirativní přírodní pozadí pro lurdskou katedrálu, která se zvedá vedle řeky Ousse. Čistá voda z pramene vtéká do jeskyně (Grotto), kde měla sv. Bernadette vidění Panny Marie. Voda z pramene prý má léčivé schopnosti. Ročně do Lurd proudí miliony poutníků, takže se jedná o největší poutní destinaci ve Francii a jednu z nejvýznamnějších katolických poutních destinací na světě. Poutníci navštěvují jeskyni Grotto, modlí se v bazilice Panny Marie Růžencové v Lurdech (Basilique Notre-Dame du Rosaire) a účastní se mariánských procesí se svícemi. Lurdy (Lourdes), které jsou jednou z hlavních atrakcí francouzských Pyrenejí, přitahují mnoho poutníků, kteří doufají ve vyléčení nemocí prostřednictvím koupelí v léčivé vodě. Zatím katolická církev oficiálně uznala 70 zázraků. Lurdy představují ideální počáteční bod pro poznávání přírody v Pyrenejích. Horské údolí Cirque de Gavarnie (úvodní foto) nadchne návštěvníky svojí pozoruhodnou scenérií se strmými žulovými stěnami a řítícími se vodopády. Nejvyšší vrchol Pics du Marboré au Taillon se tyčí do výšky 3000 m a Cascade de Gavarnie (422 m) je nejvyšší vodopád v Evropě. Nenáročná pěší stezka v Cirque de Gavarnie umožňuje turistům všech úrovní obdivovat scenérii se zasněženými vrcholky, vysokohorskými chatami a pasoucími se kozami, zatímco kolem zurčí klikatící se potůček a zpívají ptáci.
Marseilles, Calanques a Cassis
Pravý středomořský přístav mohou turisté poznat, když se vydají na den či dva do Marseille. Rušný přístav je hlavním důvodem pro návštěvu města, tak jako jeho bohaté multikulturní dědictví. Staré město Le Panier má osobitý charakter díky historickým budovám, butikům řemeslníků a autentickým restauracím. Vieux Port v Marseilles má historii sahající až do 6. stol. př.n.l. a dodnes slouží jako přístav pro rybářské lodě. Každé ráno se v přístavu koná rybí trh a restaurace kolem nábřeží jsou ideálním místem, kde můžete ochutnat místní gastronomickou specialitu, rybí polévku bouillabaisse. Tou je proslulá také luxusní restaurace Miramar na 12 Quai du Port. Ze Vieux Port v Marseilles se návštěvníci mohou dostat trajektem ke dvěma oblíbeným turistickým památkám: pevnosti Château d’If z 16. století a Calanques, což je národní park s bílými vápencovými skalami nad úzkými zátokami. Turisté se mohou vydat na průzkum zátok Calanques také s lodním výletem, a dokonce i na elektrokole z Marseille. Při tomto celodenním výletě překročí divoký terén v Calanques se zastávkou na pláži, kde si mohou zaplavat a dát oběd, a končí návštěvou baziliky Notre-Dame de la Garde, jedné z předních turistických atrakcí Marseilles. Jen kousek autem od NP Calanques a necelých 30 km od Marseilles leží pěkná provensálská rybářská vesnice Cassis. Domy v pastelových barvách, malebný přístav a jasné středozemní slunce sem přilákalo postimpresionistické malíře, jako je Paul Signac, Henri Matisse a Raoul Dufy, kteří přišli na konci 19. a na počátku 20. století, aby malovali scény z přístavu a pobřeží ve svém charakteristickém barevném stylu. Dnes Cassis představuje pro obyvatele Marseilles vstupní bránu do rekreační oblasti, neméně zajímavá destinace je to však pro cestovatele, kteří ocení půvab tohoto malého přímořského městečka. Pokud byste chtěli navštívit Marseilles, Cassis a Calanques v jednom dni, k dispozici jsou poznávací výlety do Provence.
Římské památky a archeologické lokality
Jak Arles v Provence, tak Nice na Francouzské riviéře mají pozoruhodné římské památky, kromě řady dalších turistických atrakcí. Římský amfiteátr v Arles byl vybudován pro velké publikum při gladiátorských zápasech a divadelních představeních. Ve čtvrti Cimiez v Nice se nachází antické ruiny města Cemenelum se zbytky římských lázní a amfiteátru. Město Nîmes v regionu Languedoc nabízí římské památky patřící k nejpůsobivějším na jihu Francie. Amfiteátr v Nîmes je dokonale navržený římský amfiteátr, který se dochoval v pozoruhodně dobrém stavu. Kompletně zrestaurovaný klasický římský chrám Maison Carrée dominuje náměstí v centru města. Fasáda s kolonádou uvádí návštěvníky v úžas svými monumentálními a harmonickými proporcemi, zatímco interiér představuje velkolepý dojem. Orange, významné město v antice, se může chlubit římským divadlem Théâtre Antique z 1. století. Mimořádně dobře zachovalé divadlo dnes hostí renomovaný operní festival Chorégies d’Orange, tak jako další kulturní akce. V oblasti Haut-Vaucluse v Provence asi 30 minut od Orange leží obec Vaison-la-Romaine, která je na oficiálním seznamu „míst ve Francii, která stojí za zajížďku“. Vaison-la-Romaine nabízí pozoruhodné archeologické lokality z 1. století. Staré římské divadlo ve Vaison-la-Romaine slouží jako místo konání Vaison Danses, mezinárodního festivalu tance, který se koná vždy v červenci. Také v oblasti Haut-Vaucluse leží obec Pernes-les-Fontaines, která byla založena už v galo-římském období. Poklidné městečko bylo pojmenováno podle mnoha kašen (fontán), který skýtají dostatek pitné vody, což je dědictví z římských dob.
Město Albi
Historické biskupské město Albi je na seznamu památek UNESCO kvůli své výjimečné architektuře a kulturní hodnotě. Nad středověkým městem se tyčí impozantní katedrála podobající se pevnosti; katedrála sv. Cecilie (Cathédrale Sainte-Cécile) byla založena ve v 13. století a je to největší katedrála z cihel na světě. Dechberoucí prostorný klenutý interiér má více jak 18 000 m² fresek a bohatě zdobený gotický kůr s 200 sochami. Všimněte si fresky Posledního soudu, mistrovského díla renesančního malířství. V Palais de la Berbie (UNESCO) ze 13. století je umístěno Muzeum Toulouse-Lautrec věnované práci slavného umělce Henriho de Toulouse-Lautreca, který se narodil v Albi. Muzeum vystavuje Lautrecovy typické plakáty, a také malby a kresby. Albi představuje vhodný cíl pro celodenní výlet z Toulouse (1 hodina cesty) nebo v kombinaci s návštěvou dalších atrakcí, jako je Carcassonne (asi 2 hodiny autem).
Město Toulon a ostrov Porquerolles
Toulon je méně turisticky orientovaný než jiná přímořská města na francouzském pobřeží Středozemního moře, přesto nabízí spoustu atrakcí. Osobité přístavní město má atraktivní nábřeží lemované palmami, které je plné obchodů a restaurací s venkovními terasami. K hlavním atrakcím Toulonu patří působivá čtvrť Le Mourillon (kdysi rybářská vesnice), historický přístav s vojenskou budovou Porte de l’Arsenal z 18. století, v níž je umístěno Námořní muzeum (Musée National de la Marine), a fantastické výhledy z vrcholu Mont Faron, kam se dostanete lanovkou Téléphérique du Faron. Tradiční provensálský trh se koná na Cours Lafayette už od 18. století. Dnes probíhá denně kromě pondělí od 7,30 do 12,30 a prodejci nabízejí čerstvou zeleninu, ovoce, květiny, speciality a provensálské textilie. Z toulonského přístavu se cestovatelé mohou vydat na ostrov Porquerolles. Jen hodinu plavby trajektem je vzdálen idylický ostrov s nádhernou přírodní scenérií, písčitými plážemi a izolovanými zátokami, který představuje ideální klidné útočiště. Kromě opalování nabízí Île de Porquerolles příležitost ke šnorchlování, pěší turistice a horské cyklistice.
Gaskoňsko
Osobitý charakter regionu Gaskoňsko (Le Gers) na jihozápadě Francie souvisí s jeho dávnou feudální minulostí. Krásnou pastorální zvlněnou krajinu pokrývá zemědělská půda jako pestrá mozaika, zatímco na vrcholech kopců se tyčí působivé hrady a leží opevněná středověká města i tiché vesnice. Toulouse je největší město v regionu, přitom ale nabízí pomalé tempo a dojem malého města. Se svým horkým klimatem a mnoha kavárnami na chodníku představuje Toulouse pro návštěvníky poklidné prostředí typické pro jih Francie. Existuje spousta možností, co dělat v Toulouse, včetně návštěvy románské baziliky (UNESCO) a dominikánských staveb ze 13. století, které byly vybudovány z červených cihel, díky nimž město získalo přezdívku La Ville Rose – Červené město. V zemi mušketýrů láká La Bastide en Gascone 5* v Cazaubonu návštěvníky, aby si užívali relaxace a hýčkání v bukolickém útočišti. Půvabné zařízení patřící Relais & Châteaux nabízí minimalistické a přitom rafinované pokoje, gurmánskou restauraci, spa, venkovní bazén, zahradu a jízdní kola k zapůjčení pro výlety po vyhlídkové stezce nedaleko odtud.
Akční nabídka ubytování La Bastide en Gascone
Region Le Var
Mezi Provence a Francouzskou riviérou leží department Var, skrytý klenot jižní Francie. Zelené lesy, zvlněné kopce a zemědělská půda určují krajinu této venkovské oblasti, která je zároveň bohatá na kulturní dědictví. Krajina je poseta historickými městy, starobylými kláštery a krásnými vesnicemi. La Chartreuse de La Verne, kartuziánský klášter založený ve 12. století, stojí v dubovém a kaštanovém lese v pohoří Massif des Maures. Je na seznamu historických památek, dodnes zde žije komunita jeptišek, ale také je přístupný veřejnosti. Turisté tu naleznou klidné prostředí, a k tomu románský kostel a keramiku (na prodej v klášterním obchodě), kterou ručně vyrábějí jeptišky. Abbaye du Thoronet je další klášter z 12. století ukrytý hluboko v dubovém a olivovém lese. Tichý klášter nabízí návštěvníkům strohou architekturu a klidné prostředí; je to jeden z tří významných cisterciáckých objektů na jihu Francie (další je klášter Silvacane a klášter Sénanque v Provence). Region Le Var je domovem mnoha tradičních vesnic a městeček s náměstími zdobenými kašnou a vstřícnými venkovními kavárnami. Typickým příkladem je Lorgues s mnoha kašnami, impozantním historickým kostelem, působivou středověkou čtvrtí a jednou týdně venkovním trhem, který přitahuje mnoho návštěvníků.
Nedaleko obce Lorgues se nacházejí dvě turistické atrakce, které zaujmou ty, kdo hledají luxus a gurmánské požitky: mezi vinicemi a olivovými háji (ve Flayosc) leží Château de Berne, luxusní 5* hotel v rámci Relais & Châteaux s michelinskou restaurací, spa, fitcentrem, tenisovým kurtem a venkovním plaveckým bazénem. Tradiční francouzskou kuchyni nabízí proslulá restaurace Chez Bruno (Le Plan Campagne Mariette, 4 km od Château de Berne) , která se specializuje na pokrmy s lanýži. Ve stínu strmých vápencových skal leží Cotignac (23 km od Lorguesu) s klasifikací „vesnice s charakterem v regionu Var“ díky příjemnému prostředí, malebným ulicím a půvabnému stinnému centrálnímu náměstí. Milovníci přírody by měli zamířit do kaňonu Gorges du Verdon v severovýchodním rohu regionu. Dramatický říční kaňon hluboký 700 m je součástí Národního parku Verdon nabízí hojnost příležitostí pro rekreaci. Regionální NP Verdon je skvělým místem pro plavání, vodní sporty a pěší turistiku.