V posledních dnech se nemluví o ničem jiném jen o hodinkách Apple Watch, jejich funkcích, neschopnosti a přemrštěné ceně. Abychom si to všechno shrnuli, hodinky ze safírem obdélníkového tvaru a zaoblenými okraji budou dostupné ve dvou velikostech a třech osobitých kolekcí: WATCH, WATCH SPORT a WATCH EDITION. Hodinky budou v základní verzí dostupné od 349 dolarů, zatímco kategorie EDITION se bude pohybovat na úrovni 4.999 dolarů.
Nás teď bude zajímat poslední kolekce EDITION (nejdražší), která se od ostatních verzí liší hlavně tím, že jsou vyrobeny 18karátového zlata a budou dostupné v šesti elegantních variantách v růžovém nebo žlutém zlatě. Funkcemi se od ostatních neliší a jsou kompatibilní s verzemi iPhone 5, 5C, 5S, 6 a 6 Plus. Nabízejí bezdrátové nabíjení, technologii platebního systému Apple Pay, integrovanou asistentku Siri, GPS a množství dalších běžně používaných funkcí.
Mnozí se nyní ptají, že jestli jsou zákazníci připraveni na digitální hodinky v hodnotě 1200 dolarů, v cenách, za kterou si mohou dopřát luxusní hodinky švýcarské výroby. Opravdu se Švýcaři mají obávat těchto hodinek? Blíží se další quartzovová revoluce, jaká postihla švýcarský trh v 80-tých letech minulého století? Pokud jste si na všechny otázky odpověděli jasným ano, dáte za pravdu šéfdesignéru Jonathanovi Ive, který se před představením nafoukaně vyjádřil, že švýcarský hodinářský průmysl bude „v prdeli“.
Je více než jasné, že kolik má Apple kritiků, tolik má i svých nadšenců. Některým se design hodinek nelíbí a někteří si od nich slibují příliš mnoho. Mě osobně design zaujal a hlavně mě okouzlilo spojení tradičních hodinek a elektroniky, a to je asi všechno. Vždy to budou jen hodinky bez duše, závislé na baterce, na iPhone, a které budou muset rok co rok měnit design, aby udržely krok. Stejně jako s telefony. Mechanické hodinky je zcela odlišná věc jako smarthodinky.
Švýcarský hodinářský průmysl není jen o materiálech a designu. Tam jde o mnohem víc. Ti vyrábějí nadčasové kolekce hodinek, které se svou spolehlivostí dokáží udržet na trhu několik desítek let, aniž by do designu výrazně zasahovali. Pokud byste si vedle sebe porovnali hodinky Apple s hodinkami Rolex nebo Breitling, hodinky Apple budou vypadat jako dětské hodinky. Fitness hodinky s platební platformou mohou svou míru krásy porovnat jen s hodinkami podobnými svého druhu-digitální.
S určitostí mohu říci, že Apple Watch nijak nezasáhnou švýcarský hodinářský průmysl a ani jim nikdy nevezmou titul nejprestižnějších hodinek. Jediní, kteří si mohou dělat starosti, jsou Japonci a značky jako Citizen nebo Casio. Na závěr jen doplním, že na hodinky Apple Watch se velmi těším, ale nikdy jim nedám přednost před tradičními analogovými hodinkami švýcarské výroby.