JSTE INTELIGENTNÍ? PODĚKUJTE SE ZA TO SVÉ MÁMĚ

Přesně toto vám odkazují vědci, kteří přišli s novým zjištěním v oblasti dědičnosti. Pokud jste si dosud mysleli, že inteligencí vás obdařili oba rodiče, velmi se mýlíte. To, zda budete chytří, závisí na vaší mámy.

S tímto tvrzením nedávno přišla stránka Psychology Spot. Její zakladatelka, psycholožka a novinářka specializující se na oblast zdraví a psychologie, Jennifer Delgado Suárez, ve svém článku odkazuje na 14 vědeckých zdrojů. Vyplývá z něj, že každý jednotlivec za své rozumové nadání vděčí právě mámě. Článek okamžitě vyvolal ohlasy po celém světě. O nejnovějších zjištěních v oblasti dědičnosti se zmínili i známé magazíny Daily Mail či Forbes.

Šokující objev: může za to chromozon X!

Kdysi se o dědičnosti inteligence pouze polemizovalo. Později se vědci domnívali, že na duševní vyspělost člověka ovlivňují geny od obou rodičů, jakož i výchova a prostředí, ve kterém se dítě vyvíjí. Podle jednoho z výzkumů měli nadaní rodiče tříčtvrtinovou šanci, že jejich potomci budou stejně nadaní. A tvrdilo se i to, že děti z prosperujících rodin jsou inteligentnější než ty z chudého prostředí.

Článek na Psychology Spot však tvrdí, že inteligencí nás obdarovává právě matka, a to díky chromozomu X. Na něm jsou totiž uloženy geny zodpovědné za rozumové vlohy. Výzkumníci z německé Univerzity v Ulmu potvrdily, že informace o kognitivních schopnostech se opravdu nacházejí právě v tomto chromozomu. Jelikož jsou ženy nositelkami dvou chromozónů X, je dvojnásobná pravděpodobnost, že se na potomka přenesou právě vlastnosti spojené s inteligencí.

Příspěvek odkazuje i na výzkum Cambridgské Univerzity, kde se dělaly různé manipulace s embryi speciálních laboratorních myší. Zjistilo se, že myši s větším množstvím genů od matky měli velké hlavy a mozky, ale malé těla. Naopak myši s větším počtem genů od otce měli velké těla, ale malé hlavy a mozky. Bližším zkoumáním přišli na to, že otcovské geny se shromažďují v částech mozku, které patří do limbického systému a odpovídají například za agresi či jídlo. V mozkové kůře, která je centrem složitých kognitivních funkcí jako malování, jazyk, myšlení či inteligence, se však otcovské geny nenacházely.

A na závěr zmíníme ještě výzkum z roku 1994 na skotské univerzitě v Glasgow. V něm se ukázalo, že nejlepším ukazatelem k určení inteligenčního kvocientu dítěte jsou rozumové vlohy jeho matky. Rozdíl mezi hodnotami jejich IQ se pohyboval průměrně v rozmezí 15 bodů.