Kam se vydat v červenci 1

Kam se vydat v červenci 1 1

Za přírodou a divokými zvířaty

Červenec znamená vrchol období sucha v mokřinách Pantanal v Brazílii. Zeleň řídne a vodní zdroje se zmenšují, což zvyšuje šanci na zahlédnutí jaguára; v parku žije nejvyšší koncentrace těchto plachých predátorů na celém světě.  

Delta Okavanga v Botswaně bývá překvapivě nejvlhčí v době, kdy je ve zbytku země období sucha. Voda stékala po 6 měsíců dolů z angolské vysočiny, takže přítoky v oblasti jsou sjízdné na vydlabaných kanoích mokoro a nabízejí bezkonkurenční pohledy z vodní hladiny na hrochy a krokodýly.

Země v chladnějším klimatu zase bývají v teplých měsících nejpřístupnější, a to včetně Aljašky, kde navíc návštěvníci v červenci mohou spatřit až 100 medvědů grizzly, jak se v Národním parku Katmai brodí v řekách a hledají lososy nerka.  

Méně divokou a nebezpečnou přírodu pak cestovatelé naleznou na australském Kangaroo Island („Klokaní ostrov“), kde mohou spatřit čerstvě narozené klokany vykukující z kapsy své matky, aniž jim přitom budou překážet všudypřítomné davy fotografujících turistů.

 

Za kulturou

V červenci bývá v Mongolsku skutečně horko, a to nejen proto, že denní teploty dosahují 45° C. Davy se shromáždí v poušti Gobi, aby oslavili Naadam, kulturní festival „mužské kultury a mužných sportů“, kam patří turnaje v zápasení mezi sportovci oblečenými jen do maličkých trenýrek.

Neméně dusno je v tomto období na karibském ostrově Antigua, kdy slunečné písčité pláže zaplaví karneval, vír vášnivé hudby soca, kapely hrající na ocelové bubínky a kostýmy plné ptačích per.  

Kromě toho se v letním žáru můžete zchladit v Mostaru (Bosna a Hercegovina): červenec přivádí tisíce lidí do bludiště uliček Starého města kvůli Ikari, dlouhodobě probíhající soutěži ve skocích a potápění, kdy se soutěžící vrhají ze slavného kamenného mostu do řeky Neretvy.

Vážnější akce na Vás pak čekají v Japonsku, kde červenec znamená počátek období výstupů na horu Fudži. Očekávat můžete davy Japonců zdolávající posvátný vrchol, ale seznamování se s ostatními poutníky při cestě je významnou součástí při tomto duchovním zážitku.

 

Za relaxací

Prchavé britské léto přiláká v červenci davy návštěvníků do tzv. Constablovy země, poklidné krajiny hrabství Suffolk, která inspirovala slavného malíře krajin a která v tu dobu obvykle bývá zalita sluncem. Útočiště pro umělce a milovníky umění je zde hojnost, zatímco ti, co postrádají náklonnost k malířskému štětci, mohou zatím pádlovat poklidnou krajinou při vyjížďkách na kanoi.  

Radosti starého světa naleznete také ve Stone Town v Zanzibaru (širším souostroví), kde labyrint uliček je i dnes provoněn muškátovým oříškem, hřebíčkem a skořicí, stejně tak jako za starých časů, kdy byl obchodním přístavem, a je poznamenán připomínkami své bouřlivé historie.

Ti, kdo hledají skutečnou samotu, naleznou řadu rajských ostrůvků, které mohou mít jen sami pro sebe. Jónské ostrovy v Řecku představují učebnicový příklad ráje s tyrkysovým pobřežím a tichými vesničkami, kde kočky podřimují na slunci.  

Stejně tak bývají v té době nejhezčí odlehlé Azorské ostrovy: červenec znamená klidné vody ideální pro nezapomenutelná setkání s mořskými tvory, ať už se jedná o potápění s rejnoky nebo pozorování vorvaňů ze stanoviště na útesu, někdejších pozorovacích věží velrybářů upravených pro ekoturistiku.

Kam se vydat v červenci 1 2
Azorské ostrovy

Kvůli cestě samotné

Úžasná ledová krajina arktického souostroví Špicberky bývá nejlépe přístupná během letních měsíců, přičemž červenec navíc nabízí 24 hodin světa, takže můžete zahlédnout lední medvědy potulující se po ledu ve dne i v noci.

V severní Evropě žije mnoho kosmopolitních milovníků vodních aktivit, takže v letních měsících pluje řada lodí mezi hlavními baltskými přístavy, jako je stylový Stockholm, módní Kodaň, středověký Tallinn a gotická Riga.

Na opačném konci spektra se nachází vyprahlá krajina Rudého centra Austrálie, která mívá v červenci nejdramatičtější podobu. Nejlépe si ji můžete prohlédnout z vlaku Ghan Express, který jezdí po úžasné železniční trase spojující města Darwin a Adelaide.

Pokud byste raději absolvovali vyhlídkovou jízdu v chladnějším podnebí, červenec je ideální dobu pro výpravu po trase Wild Atlantic Way v Irsku. Nabízí 18 hodin světla denně a můžete na ní obdivovat přírodní atrakce, jako jsou mohutné Moherské útesy nebo fjord Killary Harbour. V každém případě se můžete těšit na vřelé přijetí u dalších z vyhlášených atrakcí Irska – jeho hospod.

 

Navštivte festival „Nikde“, Španělsko

Evropskou odpovědí na proslulý festival Burning Man, který se koná v americkém státě Nevada, je minimalistický Nowhere Festival v severním Španělsku, který přitom propaguje stejné principy soběstačnosti, sebevyjádření a masové účasti. Každý červenec se kdesi ve vyprahlé divočině mezi městy Zaragoza a Lleida vynoří dočasná komunita „tvořená, koncipovaná, postavená, prožívaná a zase zničená“ návštěvníky festivalu. Tematické kempy (Barrios) se vynořují jako houby po dešti a starají se o rozmanité potřeby, od relaxačních základen a kin až po mini nightcluby. Sebevyjádření se projevuje v uměleckých instalacích, hudebních vystoupeních, řemeslných dílnách, bizarních kostýmech a dalším dění. Avšak už o 6 dní později, kdy festival končí, se země opět promění v nehostinnou pustinu.

                                              

Oslavte Den Bastilly, Francie

Patriotická pompa a sláva zachvátí Francii 14. července při příležitosti připomínky dobytí Bastilly (1789), které podnítilo začátek Francouzské revoluce. Jako centrum oficiálních oslav nabízí Paříž ikonická místa pro návštěvníky, kteří mohou pozorovat vojenské přehlídky na Champs-Elysées, navštívit si zdarma slavná muzea města nebo se podívat na večerní ohňostroj v Champ de Mars. Francouzská metropole ale není jediným místem, kam se můžete vydat na oslavy Dne Bastilly. Ohňostroje, plesy pod širým nebem, koncerty se vstupem zdarma a obří pikniky se konají po celé zemi, od historických klenotů, jako je Lyon a Bordeaux, až po mladistvé a živé Lille.

 

Připojte se k oslavám Svátku nezávislosti v USA

Ať se 4. července vydáte v USA kamkoli, zaručeny máte velké oslavy: městské aglomerace i venkovské komunity se vrhají do připomínání si podpisu Vyhlášení nezávislosti v roce 1776. Oslavy sahají od obvyklých průvodů a ohňostrojů až po bizarnější akce, jako je každoroční soutěž v pojídání hot dogů v New Yorku. K nejlepším možnostem patří zamířit do Filadelfie, kde se Amerika zrodila, na největší bezplatný koncert v zemi, nebo do metropole Washingtonu DC na rozsáhlou přehlídku ohňostrojů nad Lincolnovým památníkem. Je to však Bristol, přístav ve státě Rhode Island, kde se koná nejstarší průvod k 4. červenci, což dokazuje, že ať je jde o velkoměsto nebo malé městečko, bavit se budete všude.

 

Obdivujte přechod řeky při Velké migraci zvířat, Tanzanie a Keňa

Vždy v květnu zahájí podle odhadů 1,5 milionu divokých zvířat a stovky tisíc zeber, antilop a buvolců modrých (topi) největší migraci zvířat na světě. Trasa vedoucí od vysychajících plání jižního Serengeti v Tanzanii až po zvlněné travnaté pláně Přírodní rezervace Masai Mara v Keni představuje riskantní neúprosnou cestu dlouhou 800 km přes řeky, smrtonosná jezera a nebezpečné země „kde žijí lvi“.  K jejím nejpozoruhodnějším momentům patří přechod řeky v červenci. Každoročně přicházejí pozorovatelé divokých zvířat k řece Mara River, aby sledovali stáda divokých zvířat vrhající se do vod zamořených krokodýly; ty představují poslední a nejnebezpečnější překážku v jejich cestě.

 

Bavte se v Santiago de Cuba, Kuba

Vždy v červenci zapomene město Santiago de Cuba na vysoké teploty a oslaví proslulou a typicky karibskou párty. Oslavy oficiálně probíhají 18.-27.července, ale naplno začínají už o týden dříve, od kdy udržují město na nohou při zábavě plné pulzujících afro-karibských rytmů a rumu. Nespočet alegorických vozů představuje výstředně oblečené karnevalové královny, místní bubenické kapely předvádějí svoje umění, parkety ožívají živou salsou a diablitos („ďáblíci“) tropí lumpárny uprostřed davů. Nejpůsobivější jsou zřejmě místní průvody s bubny conga, při nichž každý vyběhne z domu, často doslova v pantoflích, a prochází ulicemi za svými kapelam (comparsas).

 

Pěší turistické trasy v Andách, Peru

Incká stezka, nejslavnější trasa v Jižní Americe, bývá častým životním cílem turistů. Bývá však náchylná k silným dešťům a sesuvům půdy, takže je v období mokra riskantní, v únoru navíc bývá zcela uzavřená. Avšak v červenci jsou Andy zahaleny bujnou zelení a podmínky pro výstup suché a teplé. Jedná se však hlavní turistické období, proto je třeba si vše rezervovat s dostatečným předstihem.

Pro ty, kdo se na Inckou stezku nedostanou, je zde na výběr řada alternativních pěších tras. Túry po úžasném vrcholu masivu Salcantay s vrcholky zahalenými sněhem bývají (doslova) dechberoucí, zatímco trasa do Choquequirao se starodávnou inckou citadelou je dodnes zahalena hustou vegetací a působí jako další, nově objevené Machu Picchu.

 

Lyžujte „v létě“ na Novém Zélandu

Když sníh na lyžařských svazích severní polokoule zmizí, lyžařská sezóna na Novém Zélandu je právě v plném proudu, takže je ideálním cílem pro ty, kdo ještě nechtějí zabalit lyžařskou výzbroj až do dalšího roku. Sezóna zde probíhá zhruba od června do října a překrývá se s vedlejší turistickou sezonou v zemi, takže lety na Nový Zéland patří v červenci k nejlevnějším za celý rok. Zatímco Severní ostrov se může chlubit svahy na vulkanickém vrcholu Ruapehu, většina lidí zamíří za sněhem na vysoké Jižní Alpy na Jižním ostrově. K nejlepším lyžařským střediskům patří Mount Hutt vzdálené 2 hodiny cesty autem od města Christchurch, zatímco město Queenstown je skvělou základnou pro přístup na tiché svahy ve středisku Coronet Peak spolu s jeho živou atmosférou; také si zde můžete zorganizovat adrenalinový heliskiing.

Akční nabídka ubytování zde