Udělejte to jako obyvatelé New Yorku a unikněte letos v létě z Manhattanu do Hudson Valley. Je to ostatně jen kousek cesty vlakem, přičemž červen do zdejších pěkných městeček přináší hudební festivaly. Great Hudson River Revival se typicky koná v polovině června v Croton-on-Hudson (v roce 2019 byla na seznamu vystupujících Ani DiFranco). I když si oblast uchovává své poklidné tempo odpovídající pastorální idyle (s jabloňovými sady, farmářskými stánky a obchody se starožitnostmi), začala se trochu podobat Brooklynu tím, že zde přibyly restaurace s jídlem, zařízení spa, vinařství a jógová studia. Vzkvétající scéna umění zahrnuje špičkové muzeum umění Dia: Beacon umístěné v bývalé továrně na potisk krabic na břehu řeky Hudson. Minimalistický styl najdete v pěkném hotelu Rivertown Lodge, přičemž jeho taverna připravuje pořádný brunch (kořeněné mrkvové lívance, italskou klobásu-paštiku nduja a míchaná vejce).
Ekologický tip: Hudson Valley se hlásí k hnutí Drive Electric, což znamená, že je zde spousta nabíjecích stanic, takže si můžete vypůjčit elektromobil bez obav, že Vám dojde šťáva.
Mladá východoafrická země je známá především výpravami do horkých bambusových lesů za horskými gorilami. Ale také mnoho dalšího můžete poznávat v průkopnické Rwandě, která se zotavila z minulých tragédií a stala se jednou z nejpřátelštějších a nejodvážnějších cestovatelských destinací na africkém kontinentu. Metropole Kigali je čistá, velmi zelená a jde s dobou: můžete se usadit na terase restaurace Choma’D a dát si třeba vepřová žebírka dry-rub, makarony se sýrem a jahodové mojito ve sklenici s víčkem. Pár hodin cesty autem odtud se nachází příjemné jezero Kivu s plážemi, výlety ve člunu a cyklistickými stezkami. Po cyklistické túře si dopřejte luxus v nedalekém Bisate Lodge s jeho 6 doškovými vilami a se současnými designovými prvky, jako jsou betonové podlahy a odhalené cihlové stěny. Možnosti pro trekking jsou v červnu nejlepší, protože klima je chladnější a sušší než jindy.
Ekologický tip: můžete si zaplatit místního nosiče, který ponese batohy, když se vydáte za gorilami (i když to Váš turistický operátor možná nedoporučí): nebude Vás to stát moc, ale pro místní tento výdělek může znamenat obrovský rozdíl.
Jen těžko byste mohli chtít něco zlepšit na Kappadokii: najdete zde fantastickou krajinu s proslulými „vílími komíny“, jeskynní obydlí a podzemní města. Když přijde červen, můžete k tomu připočítat kvetoucí divoké květiny spolu s delšími dny na objevování (a nejlepším světlem na fotografování). Je to sice rušné období, ale letům horkovzdušným balonem a davům můžete se vyhnout tím, že budete podnikat túry nebo jezdit na koni. Tak se dostanete i na stezky, kam byste se jindy nedostali, objevíte zastrčené vyhlídky a fantastické kostely z kamene zdobené freskami.
Ekologický tip: toužíte se ubytovat v jeskynním hotelu? Pak zvažte ekologický Ariana Sustainable Luxury Lodge, kde sluneční terasa nabízí kuriozní výhledy na údolí a jeskynní pokoje jsou vybaveny v současném stylu s mramorovou koupelnou a podlahami z leštěného dřeva. Navíc zhruba čtvrtina energie, kterou hotel spotřebuje, pochází ze solárního zdroje, restaurace vaří ze surovin vypěstovaných v své zahrádce a můžete ochutnat jejich víno vypěstované na zdejší vinici.
.
Půvabné švýcarské město, kde se koná světoznámý veletrh umění, je rájem pro příznivce umění a architektury, tím více v červnu. Nejen proto, že v tu dobu začíná mezinárodní veletrh umění ART Basel, ale také, že lidé kolem umění se baví dlouho do noci v nespočtu barů na březích Rýna. Zájemci o stavby zde najdou spoustu zajímavého, od roubených domů z 13. století ve starém městě až po odvážné moderní stavby od Franka Gehryho, Zahy Hadid a Tadao Ando. Milovníci jídla by zase měli zamířit do restaurace Cheval Blanc se 3 michelinskými hvězdičkami: stačí obsadit stůl na terase na břehu řeky a připravit se na avantgardní pojetí klasické francouzské kuchyně (např. makronky s foie gras a garam masala).
Velký bariérový útes sice přitahuje většinu pozornosti médií, ale útes Ningaloo Reef u Západní Austrálii je neméně úžasný; navíc v červnu je to jedno z nejlepších míst na světě, kde si můžete zaplavat se žraloky velrybími. Dostat se do blízkosti těchto něžných obrů přitom vůbec nevyžaduje být v kleci. Místa pro potápění a šnorchlování na Ningaloo jsou mnohem lépe přístupná: mnohé lokality s bohatým podmořským životem leží jen pár set metrů od pláže. Dále si můžete vyhradit pár dní na poznávání nové kosmopolitní scény v metropoli Západní Austrálie Perthu; najdete zde podniky s hudbou pod širým nebem, alternativní umělecká vystoupení pozdě do noci i městské pláže s bílým pískem.
Ekologický tip: pokud si budete chtít zaplavat se žraloky velrybími, vyberte si renomovaného operátora: když se k těmto parybám dostanete příliš blízko, není to sice nebezpečné pro Vás, ale ani prospěšné pro ně. Např. cestovní agentura Ningaloo Whalesharks má certifikaci od Ecotourism Australia.
Kodaň je skutečně stylová metropole. V létě se Dánové projíždějí kolem na barevných jízdních kolech, popíjejí řemeslné pivo venku nebo si dávají kávu u moře. Jídlo je národní zábava: restaurace z řetězce Noma prošla svým velkolepým návratem, a pokud jsou Vaše chutě skromnější, dejte si bio pouliční jídla ve stánku Papirøen. Švédské Mälmo je vzdáleno jen 20 minut cesty přes Oresundský průliv a představuje skvělý tip na odpolední výlet. Natáhněte se na náměstí a pak se využijte skandinávskou happy hour, která začíná už v 16 hod..
Ekologický tip: dánská metropole je obzvlášť zaměřená na ekologii: snad každý tu jezdí na kole a jí bio potraviny „z farmy na stůl“, přičemž ekologické smýšlení se vztahuje i na nakupování. Můžete navštívit prodejny Gågrøn! (ekologické značkové domácí potřeby), BauBau (luxusní secondhand s pánským oblečením a interiérovým vybavením), Pure Shop (bio kosmetika a parfémy) a výběr retro butiků (Devantier, Carmen, Edison & Co, FN92).
Kam se vydat za rájem ve stylu trosečníka s krásnými výhledy a s luxusními prvky jako na Maledivách, ale bez ostatních hostů? Pár informovaných jedinců si už nějaký čas šeptá o Andamanských ostrovech, což je odlehlé souostroví s bílými písečnými plážemi a propletenými mangrovy ležící v Indickém oceánu 150 km od Indonésie. Ale luxusní hotely se nakonec dostaly až sem: nejprve přišel stylový teakový hotel Jalakara 3* s 8 apartmány na ostrově Havelock Island, soukromá tropická nádhera uprostřed plantáže na kopci. A po něm nový Taj Exotica Resort & Spa nabízející 72 vil ze skla a dřeva, také na Havelock Island na pláži Radhanagar Beach, která prý patří k nejkrásnějším v Asii. Vydejte se tam těsně předtím, než na konci června dorazí monzuny, kdy už budou ostatní turisté pryč.
Ekologický tip: Taj je sice nejluxusnější resort Andamanských ostrovů, ale zároveň byl vybudován tak, aby uchovával okolní ráj: hotelová skupina nesměla pokácet jediný strom (proto zde najdete dramaticky působící bazén obklopený lesem). Hotel také sbírá a filtruje dešťovou vodu, částečně používá solární energii a snaží se o fungování bez používání plastů.
.
Představte si středozemní ostrov zalitý sluncem jako v Itálii, ale bez davů na plážích. Anebo si ho nepředstavujte a přijďte se na něj sami podívat – na Korsiku. Ostrov patřící Francii a ležící západně od Itálie má vlastně dvě tváře: luxusní superjachty v Porto-Vecchio a designérské obchody dominují jeho jihu, zatímco izolované zátoky, kamenná města na kopcích a spousta tichých designérských vil jsou charakteristické pro sever. Ale nejlépe počkejte do června: to je doba ještě před příchodem davů a přitom s nejvyšším počtem hodin slunce hned po červenci.
Ekologický tip: zapomeňte na letadlo: přijedete vlakem do Paříže a pak budete rychlovlakem TGV projíždět pěknými vesnicemi a městečky v údolí Rhôny až do Nice (5 hodin 45 minut). Odtud můžete pokračovat nočním trajektem do přístavního města Porto-Vecchio (soukromá kajuta stojí od 50 GBP).
Má to svůj důvod, proč je Machu Picchu jednou z nejvíce navštěvovaných turistických destinací na světě. Staré incké město ležící vysoko v oblacích v peruánských horách je fantastické. Na vrcholu léta je zde suché počasí a ideální světlo; vyhněte se skupinám turistů tím, že vstanete hned za prvního rozbřesku, abyste viděli východ slunce. Zbytek Peru je přitom neméně krásný: v červnu začíná suché období v Amazonii a je to nejlepší doba pro průzkum deštného pralesa. Metropole Lima je tvořena příjemnou směsicí evropské a jihoamerické kultury, se starými koloniálními budovami hned vedle tyčících se mrakodrapů a rušné gurmánské scény.
Ekologický tip: zájem o Machu Picchu a Inckou stezku je tak velký, že byla zavedena přísnější pravidla pro vstup v naději na lepší ochranu této historické lokality. Zvažte proto raději návštěvu jiné méně navštěvované incké lokality a podniknutí jiné túry; mnohé z nich jsou opravdu pozoruhodné a přitom bez davů. Krásná je především stezka Choquequirao Trail, která končí v „druhém Machu Picchu“, odlehlé horské citadele, kterou mnozí nazývají „skutečné ztracené město“.
Léto je pro obyvatele Quebecu doba, kdy si konečně mohou bez obav sundat teplé oblečení poté, co přečkali další zimu s -40 °C, kdy se zahřívali vydatným poutine. V této době se festivaly ožívající Montreal ohřeje na teplotu dobře přes 20 °C a propoukne venkovní zábava, jako je nedělní dance party na Electronik Picnic v parku Parc Jean-Drapeau nebo každoroční červnový Mural Festival oslavující streetart ve městě. Jiní zase podlehnou volání divokého pobřeží poloostrova Gaspé, kde se vonící borovicové lesy táhnou přes neskutečně působící skalní ostrohy.
Ekologický tip: hotely Green Key získaly hodnocení Green Key za úsilí o snížení své uhlíkové stopy.
Léto ve Švédsku je opojná doba, kdy se místní snaží během dlouhých slunečných hodin stihnout nejrozmanitější zábavu pod širým nebem. Letní slunovrat na konci června je pro Švédy větší oslava než Vánoce: celé dny se konají venkovní párty s naloženými sledi, alkoholem a tančením kolem májky (lze to pochopit, když si uvědomíte, že zimy zde jsou opravdu dlouhé a temné). Zároveň je to doba, kdy švédská souostroví působí nejvíce idylicky. Kromě Stockholmu a Göteborgu se nacházejí zelené ostrůvky také u východního pobřeží Östergötlandu, a k tomu bílé písečné pláže a větrné mlýny na jihu ostrova Öland.
Ekologický tip: při cestě do Stockholmu z Kodaně strávíte asi 5,5 hodin v rychlovlaku X2000, nebo 4 hodiny při cestování směrem na Göteborg.
Ubytování: Arctic Bath hotel
Středověký malebný půvab Krakova, který působí jako z vánoční pohlednice, vždy přitahoval návštěvníky na úkor spíše industriální metropole Polska. Ale drsnější strana Varšavy se konečně začíná prosazovat. Lidé zabývající se uměním zde vytvořili galerie, stylově ošuntělé bary a řemeslné výčepy s vlastním pivovarem (z nichž jeden, bar Cuda Na Kiju, se nachází v bývalém ústředí komunistické strany). Varšava je dnes natolik v pohybu, že nové centrum společnosti Google bylo vytvořeno v bývalé destilerii vodky, a najdete zde místo, kterému místní říkají Hipsterské náměstí. Červnové příjemné teploty jsou ideální pro návštěvu skrytých barů ve městě. Navštívit můžete scénu pokrytou graffiti na ulici 11. Listopada, kde poslední párty začínají předtím, než místní vyrazí na letní dovolenou.
V USA je vše o velikosti: velké sny, velké burgery – také velká krajina. Scenérie přitom nemůže být větší než v Yosemitském národním parku v Kalifornii, kde se setkávají mohutné žulové skály, obří sekvoje a vysoké vodopády v pohoří Sierra Nevada. Květen je ideální čas zamířit do Kalifornie, ale červen zase láká do Yosemitů: sníh natolik odtaje, aby se uvolnil působivou silniční trasu přes průsmyk Tioga Pass (která je nepřístupná od listopadu do konce května), ale horko ještě nevysuší dramatický Yosemitský vodopád. Nemluvě o divokých květinách, které jsou v červnu nejpestřejší. I malé věci mohou být dobré.
Ekologický tip: letní měsíce jsou pochopitelně nejrušnější doba pro návštěvu Yosemitů a těžko se budete stát o sezení v dopravní zácpě, abyste mohli spatřit nejkrásnějšího údolí kontinentu. Proto doporučujeme zaparkovat auto a místo toho se vydat na kole prozkoumávat kilometry zpevněných cyklostezek v údolí.
Přezdívka Město hudby je pro Nashville ještě výstižnější v červnu, kdy každoroční čtyřdenní festival pořádaný Asociací pro country hudbu promění jeho centrum ve větší párty než kdy jindy. Ale nejsou to jen neony osvětlené country bary, co podporuje život v „nejmódnějším městě Jihu“ (které dnes roste dvojnásobně než je americký průměr). Jsou zde také davy v rušných barech (Pinewood Social má dráhy na kulečník a bocce a), bleskově chlazená káva v pražírně Steadfast roastery (prý je lepší než cold brew) a spor, kde připravují nejlepší kuře hot chicken (dostanete ho třeba v Prince’s Hot Chicken Shack, kde tento pokrm vznikl).
Ekologický tip: popularita Nashvillu způsobila zácpy na silnicích a město poznamenala stavební činností, ale stojí za to podpořit jednu z jeho nových významných oblastí, což je sezónní jídlo. K nejlepším podnikům s jídlem patří Bastion (nálevna-restaurace umístěná v upravené garáži), Henrietta Red (možná nejlépe vypadající jídelna ve městě) a Rolf and Daughters (známý svým sezónním bufetem a industriálním půvabem).
Hlučné město Edinburgh má georgiánská zákoutí, kde se můžete procházet a hledat neformální zábavu v nonstop piano baru, zatímco osobití baviči-herci vždy na celý měsíc obsadí město. Přestože je Edinburský festival Fringe v srpnu vyhlášený a nepochybně skvělý, je s ním spojen určitý cirkus: ceny jsou vyšší a volná místa v hotelech, hospodách a restauracích jsou vzácná. Ale když přijde červen, je ve Skotsku léto v plném proudu (teplota může překročit 20 °C) a přitom můžete dostat svoji dávku kultury: konají se festivaly Leith Arts Festival a Mezinárodní filmový festival v Edinburghu. Poznejte také zdejší výjimečnou pohostinnost: sezónní skotské ingredience se setkávají s francouzskou kuchyní v michelinské restauraci Martin Wishart, zatímco Eden Locke 4*, aparthotel v růžovém, má vlastní prodejnu kávy „třetí vlny“.
Ekologický tip: když pojedete spacím vlakem Caledonian Sleeper z Londýna do skotské metropole, bude to nejen ekologičtější, ale také mnohem zábavnější cestování. Nejlepší kupé mají vlastní koupelnu a můžete si dát oběd a skleničku whisky v salonním vagonu, pak prospat celou cestu do Skotska, a tam přijet včas na snídani.
Chorvatsko zaznamenalo nárůst obliby u turistů z mnoha zemí světa, přičemž důvod je zřejmý: v posledních 10 letech změnilo svůj status z levné klidnější alternativy Itálie na jednu z nejžhavějších letních destinací. Můžete se vydat na chorvatské ostrovy, kde si zatančíte s krásnými mladými lidmi na některém z červnových festivalů, jako je Hideout na ostrově Pag, nebo nasednout na jachtu a vydat se hledat tišší úsek dalmatského pobřeží. Pokud byste chtěli méně pláže a více města, Dubrovník za svými hradbami nabízí bohatou historii a kulturu, takže budete mít co poznávat celý víkend.
Objevte krásy chorvatského pobřeží na jachtě od Goolets
Londýn je skvělý v kterékoli roční době, ale v červnu je metropole nejživější. Obyvatelé se přemístí ven, aby strávili dlouhé světlé večery na letní terase nebo v zahrádce hospody. Zdá se, jakoby nikdo nepracoval. I když slunce svítí jen mírně, parky bývají plné spoře oděných obyvatel, kteří se už nemohli dočkat paprsků. Projděte se ulicemi a ochutnejte něco z proslulého londýnského pouličního jídla, objednejte si kávu v některé z osobitých kaváren, nebo pokud by pršelo (ostatně jste v Londýně), dejte si čaj o páté). Město také nabízí obrovské množství skvělých hotelů, z nichž se můžete vydávat poznávat nekonečné množství atrakcí města.
Ekologický tip: Londýn je sice plný luxusních hotelů, ale řada z nich dnes také hledí na ekologii. The Langham 5* používá špičkové technologie, která vyrábí vodu ze zbytků jídla, One Aldwych 5* používá biologicky rozložitelné obaly a The Zetter in Clerkenwell 4* má zajímavý systém „energetické smyčky“: když si zatopíte v pokoji, přispíváte tím k provozu chladniček.
Francouzská riviéra vždy byla úžasná a hodná filmových hvězd. V červnu je teplota tak akorát na dovádění na plážích v bikinách ve stylu BB, než dorazí davy letních turistů. Každoročně 21. června se koná Fête de la Musique s tancem po celou noc a koncerty v ulicích Nice a dalších větších měst na Francouzské riviéře. Tradiční půvab francouzského pobřeží, osobitý charakter a charisma, nabízejí tři „velké dámy“: Cannes, Nice a St Tropez. Tišší místa a nepřelidněné pobřeží najdete v méně známém Languedocu s jeho dlouhými písečnými plážemi, malebnými vesnicemi obklopenými vinicemi a skvělými malými trhy. Ve vnitrozemí leží město Uzes, poklidné a umělecky orientované, a také jsou zde Zlaté (Hyèrské) ostrovy (Les Iles d Or) s pískem barvy šampaňského, které působí jako naprosto jiný svět než honosná pevnina.
Ekologický tip: z Paříže se dostanete rychlovlakem TGV do Nice za 5 hodin 45 minut, nebo rychlovlakem Ouigo do Cannes za 5 hodin. Cestování vlakem do St Tropez je trochu komplikovanější, ale je možné: pojedete vlakem Eurostar do Lille (2,5 hodin), pak TGV do Marseille (5 hodin), dalším vlakem TGV do St-Raphaël (1,5 hodiny) a nakonec trajektem do St Tropez (1 hodina).
Některé atrakce francouzské Provence
Stačí jediná návštěva Amalfitánského pobřeží, abyste pochopili spoustu milostných dopisů, básní a literatury, kterou tato část Itálie inspirovala. Domy v pastelových barvách a zdobené kopule a věže tu ční mezi strmými útesy shlížejícími na azurové Středozemní moře – a k tomu připočtěte úžasné světlo. Červen je samozřejmě rušné období, ale je mírnější než příval turistických zájezdů, které ucpou klikatící se silnice během července a srpna. Nejznámější městečka Amalfi a Positano jsou sice velmi turisticky orientovaná, ale také mimořádně krásná. Ravello ležící na kopci nabízí nesporně nejlepší výhledy, zatímco méně známá Cetara je osobitá a příjemná, s oblázkovou pláží, na které se můžete opalovat.
Ekologický tip: až do Salerna se můžete dostat vlakem, a z něj pokračovat trajektem do Amalfi (40 minut) nebo do Positana (35 minut). Z Milána či Turína pokračujte do Salerna rychlovlakem Frecciarossa (6 hodin z Milána, 7 hodin z Turína).
Pokud by někde v Británii mohlo být zaručeno slunečné počasí, tak je to hrabství Devon (nebo ještě Cornwall), kde můžete strávit klasickou dovolenou na pláži. Je to příjemná oblast se spoustou písčitých pláží, osobitých rybářských vesnic, drsných vřesovišť a pobřežních stezek. Pokud dáváte přednost outdoorovému vzrušení spojenému s krásným prostředím, oblast Dartmoor je skvělá pro pěší túry; severní pobřeží Devonu je místem pro surfing a jižní pobřeží pro plachtění. Celá oblast prochází regenerací, od nových cyklistických stezek, jako je Exe Trail a Drake’s Way, až po zářící revitalizaci nábřeží v Torquay a novou kosmopolitní podobu měst Exeter a Plymouth. Léto, především červen (než začne být na silnicích příliš rušno) je doba, kdy můžete strávit odpoledne v některé z hospod v Devonu nebo toulat se pobřežními městy, jako je Salcombe, Budleigh Salterton a Totnes ve vnitrozemí.
Ekologický tip: když budete cestovat vlakem, bude Váš pobyt nejen ekologičtější, ale také krásnější: pojedete půvabnou scenérií, kde k hlavním zastávkám patří města Totnes, Exeter, Newton Abbot a Plymouth.
Ti, kdo znají situaci, míří na ostrov Mykonos v červnu, kdy se noci táhnou zdánlivě do nekonečna a slunce se odráží od bělostných stavení – ještě předtím než se dostaví chaos, který přináší červenec a srpen. Zapomeňte na ouzo: na Mykonosu se pije spousta perlivého vína, zatímco tančíte na hudbu DJů z mnoha zemí v nočním klubu Cavo Paradiso, a ve dne se bavíte u zářivě modrého Egejského moře v některém z nových plážových klubů. Pokud byste potřebovali svoji dávku kultury, vydejte se trajektem na ostrov Délos, což je jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Řecku.
Může být něco kouzelnějšího než bílé noci v ruském Petrohradu? Během pár týdnů kolem letního slunovratu zde slunce nikdy nezapadá a ozařuje celé město přízračnou září. Rusové odhazují kožichy (i mnoho dalšího oblečení), dny a noci splývají v jedno a ve vzduchu se vznáší euforie. Ve městě probíhá měsíc oslav, od tance v ulicích až po operu a balet v Mariinském divadle, Konzervatoři (Petrohradská státní konzervatoř N.A. Rimského-Korsakova) a v Divadle Ermitáž. Protože nebudete téměř spát, letní měsíce jsou rovněž nejlepší doba pro návštěvu historických památek, od neskutečně velkolepého Zimního paláce po Chrám sv. Petra a Pavla.
Mallorca a Menorca, které jsou součástí Baleárských ostrovů, jsou klidnější a méně okázalé než sesterský ostrov Ibiza žijící zábavou a párty. Mallorca je z nich větší a úžasně rozmanitá, od historického města Palma až po umělecky orientované vesnice, jako je Deiá, a skryté zátoky lemované palmami na severním pobřeží. Na Menorce je vše mnohem tišší, ale také lepší pro týden strávený relaxací na nádherných plážích. Hotely sice nejsou příliš vybavené, ale najdete zde pěkné malé budovy bývalých statků upravené na ubytovací zařízení, které jsou rozesety v krajině, a také bary na skalách, kde si můžete dát míchaný drink a pozorovat západ slunce.
Myslíte si, že se v červnu do Karibiku nedá cestovat? Ostrovy Aruba, Bonaire a Curaçao, které leží šikovně mimo pás hurikánů, se liší od ostatních ostrovů v regionu tím, že mívají relativně suché léto. Většina lidí si přesto myslí, že v tomto období jsou nepřístupné, takže můžete očekávat prázdnější hotely a příznivější ceny. Každý z ostrovů se zaměřuje na jiný typ návštěvníků: okázalá „elitářská“ Aruba znamená zařízení all inclusive na krásných plážích, divoký Bonaire je destinace pro potápění s pěknými neokázalými hotely, kde si můžete odpočinout, zatímco kulturně orientovaný Curaçao s má typicky evropskou atmosféru s řadami barevných holandských domů a luxusních hotelů v koloniálním stylu.
Může být něco lákavějšího než léto ve španělském San Sebastianu? Jedna z nejkrásnějších pláží v Evropě, Playa de la Concha, ožívá surfaři a opálenými vyznavači slunce. Bary se rozšíří až do ulic dlážděných kameny, kde si místní a návštěvníci připíjejí sklenkami txakoli, což je místní perlivé víno, které se skvěle hodí k pintxos (místní verzi občerstvení tapas). Ideální je přitom navštívit více pintxos barů: tak můžete na jednom místě ochutnat třeba kaviár z mořského ježka na toastu a na druhém ucho iberského prasátka v emulzi z lesních hub. Začátek hlavní turistické sezóny je doba, kdy je město okouzlující, ne však tolik přelidněné, jako později v létě; navíc má červen nejméně průměrných srážek hned po červenci.
Samonivelační hmoty jsou klíčovým materiálem pro přípravu podkladů před pokládkou různých podlahových krytin, jako je…
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…