Kam se vydat v únoru

Bahía, Brazílie

V Brazílii je období karnevalu, ale oslavy se nekonají pouze v Rio de Janeiru. V Salvadoru, metropoli státu Bahía (severovýchodní stát a místo zrodu afrobrazilské kultury) se konají ještě větší, delší a hlučnější párty než v Riu. Skupiny bubeníků hřmí v ulicích s hudbou axé, která je typická pro tuto oblast (spojení reggae, merengue a salsy). A zatímco v Riu je základnou pro karnevalové aktivity Sambadrome, v Salvadoru probíhají po celém městě. Účastníci popíjející caipirinhu si mohou odpočinout na některé z pláží lemovaných džunglí, které leží na 1000 km dlouhém pobřeží státu. Město Trancoso je místem, kam Brazilci míří na dovolenou; spatříte zde pohodovou směsici miliardářů a tuláků v kuriózním hippie stylu.

 

Benátky, Itálie

Únor je dobou karnevalů také v Benátkách, takže je to buď nejlepší, nebo nejhorší čas pro návštěvu města. Šlechtici zkříží meče na Náměstí sv. Marka, dvořané odění do červeného hedvábí se nechají unášet po Velkém kanále na nazdobených gondolách, a zlacené masky umožní i nejvyšší šlechtě se volně procházet mezi obyčejnými lidmi. Scénu z obrazu malíře Canaletta připomíná dění, které každoročně propukne, když se lidé sejdou na třítýdenní hýření v maskách. Ti, kdo hledají tiché kouzlo plovoucího města, budou zklamáni, ale pokud si troufnete se připojit k shromážděným davům, budete odměněni fantastickými zážitky. Předvést svůj nejlepší kostým můžete na mostě Rialto, pak si zatančit si na dožecím bále, a příští den se ráno probudit v luxusní posteli s nebesy v benátském paláci a váhat, zda to všechno nebyl jenom sen…

Bahamy

Vyměňte bílý sajrajt na Vašem prahu za bílý písek na Bahamách 🙂 ! Ti, kdo znají situaci, zamíří na ostrovy v ospalém únoru, až se prosincové davy rozptýlí, a ještě předtím, než přijdou hluční návštěvníci v době jarních prázdnin. Naleznete zde krásné písečné pláže, poklidný životní styl a ulice z 18. století, kterými se nese vůně plumérií. Využijte relativního ticha a projděte se bosí po Růžové pláži (Pink Sands), po dlouhém obědě na ostrově Harbour Island se přihlaste na potápěčský kurz, nebo prožijte poklidné odpoledne s drinkem mojito a knihou. Kam byste také spěchali?

 

Cartagena, Kolumbie

Hlučný střet španělské, latinskoamerické a karibské kultury, to je kolumbijské přímořské město Cartagena. Je to hostina pro smysly s kukuřičně žlutými koloniálními vilami a náměstími posetými palmami, s rybím pokrmem ceviche ochuceným citronem a se silnými koktejly s rumem. Díky své malebnosti a romantičnosti se stará Cartagena stala známou turistickou destinací. Ale místní v okrsku Getsemani stále lpí na autenticitě: ulice patří pestrým nástěnným malbám a otrhaným potulným muzikantům, tanečním klubům ve stylu champeta (afro karibské rytmy se mísí se salsou) a módním restauracím (jako je Di Silvio Trattoria s tenkou pizzou, umístěná v dřívější továrně na mýdlo). Pak si můžete vypůjčit člun a podniknout hodinovou plavbu k souostroví Islas del Rosario, kde v jednoduchých plážových chýších nalévají mojito do kokosových skořápek přímo na klidné pláži s měkkým pískem. Letní vlhkost přitom zmírňují únorové mořské brízy.

 

Cotswolds, Velká Británie

Pokud existuje něco, co může britskou zimu zpříjemnit, je to představa útulného útočiště v oblasti Cotswolds. Uprostřed typicky anglické krajiny čepují hostinští řemeslné pivo, které se popíjí u hořícího krbu. Při mrazivých procházkách budete bloudit kolem venkovských domů a po zelených kopcích se zbytky staveb z doby železné. Ale přestože zde naleznete vesnice patřící k nejkrásnějším ve Velké Británii, není to Anglie starých časů. Příchozí pomohli zasít úrodu ultra moderních michelinských restaurací, které tu najdete mezi organickými specialitami, obchody se starožitnostmi a čajovnami. Přitom ceny jsou mnohem příznivější v zimním období. K nejlepším hotelům v oblasti, které především ztělesňují současný život na anglickém venkově, patří Soho Farmhouse (měděné vany, koktejly Negroni v lahvích), a pak průkopnická soukromá farma Daylesford, kde organický étos zasahuje do všeho, do prodejny farmářských produktů a hospody až po wellness procedury.

Akční nabídka Soho Farmhouse zde 

Finské Laponsko

Únor ve finském Laponsku je sice chladný, ale děje se toho zde hodně. Navštívit můžete první saunu na světě umístěnou v kabině lanovky, což je dřevěná kabina, kde cestující pobývají v páře, zatímco projíždějí nad svahy lyžařského centra Ylläs Ski Resort. Nebo se trochu spotit při jízdě na terénním kole (fatbike) přes strohou bílou krajinu (silný vzorek na pneumatice pomáhá odvážným cyklistům šlapat i v hlubokém sněhu) v NP Pallas-Yllästunturi. Období Vánoc je hlavní sezóna, ale v únoru jsou podmínky neméně romantické, zato bez závratně vysokých cen a davů. Zájemci o pozorování polární záře navíc mají dobrou šanci na spatření této prchavé nebeské show. Tu můžete v ideálním případě pozorovat z Aurora Domes patřící hotelu Harriniva 3*,  kde jsou stany připomínající iglú vybaveny průhlednou stěnou, kamny na dřevo a šampaňským.

 

Ibiza, Španělsko

Zima na „Bílém ostrově“ není tak šílená, jak se může na první pohled zdát. Je to nejlepší období v roce, kdy můžete poznat Ibizu takovou, jak ji znají místní: mandloně zaplavené růžovobílými květy, plážové bary a venkovní kavárny poklidné, tapas a nápoje levné. Nízké ceny přitom nejsou něco, co by bylo pro tento Baleárský ostrov typické, ale bez davů návštěvníků klubů se majitelé snaží přilákat zákazníky na výhodné nabídky. Za zimních večerů se restaurace na ostrově účastní Gastrojueves („gastro čtvrtků“), kdy jsou jídla nabízena za poloviční ceny. Menší města na Ibize slaví na začátku měsíce karneval s průvody, zatímco superkluby, jako je Pacha, nabízejí afterparty. Ale ve skutečnosti se vše točí kolem poznávání tišší stránky ostrova. Přitom se můžete ubytovat v novém hotelu Nobu 5* v Talamance, s uklidňujícími bílými ložnicemi a skvělými výhledy na moře.

 

Kérala, Indie

Kam se vydat v únoru 1

Pokud sníte o tom, že se necháte unášet po klidných vodách v Kérale v relativní samotě, počkejte do února. Konec hlavní sezóny znamená nižší vlhkost, prakticky žádný déšť a méně skupin turistů, kteří by rušili Váš meditativní stav mysli. Ať už se raději ukryjete na elegantním hausbótu nebo si budete užívat pohostinnosti místních, nelze jinak než propadnout pohodovému kouzlu tohoto indického státu. Večery můžete trávit nad lahodným jihoindickým pokrmem thali, prozkoumáváním meandrujících holandských kanálů v Kóčinu a lenošením na prázdných plážích ve Varkale.

 

Kodaň, Dánsko

Kodaň je domovem hygge, pohody v dánském stylu, a je to nesporná metropole skandinávské elegance Scandi-cool, kde je vrstvení součástí zábavy. Dánská designová zdatnost je patrná také v tom, že v posledních letech Dánsko proslulo coby hipstersterská země snů. Skvělou destinací ale byla už předtím, za což vděčí špičkovému výtvarnému umění, kvalitní severské kuchyni i nejlepší kávě – to vše je zakořeněno povaze Dánů. Nechte se tím prodchnout v novém designovém hotelu Nobis 5*, kde současné interiéry oživily dřívější Dánskou královskou hudební konzervatoř, zatímco restaurace Niels dělá pozoruhodné věci s místními sezónními ingrediencemi. Také je zde tradiční sauna, kam můžete zamířit, když se budete chtít zahřát.  

 

Kostarika, Střední Amerika

Malá země ve Střední Americe nabízí mnoho – návštěvníci mají obrovský výběr, od bujně zelených deštných pralesů až po sopky vysoko se tyčící hned vedle rušných měst. Můžete podnikat pěší túry ve vulkanickém NP Tenorio, dovádět ve skrytých vodopádech poblíž vulkánu Arenal, a den zakončit večeří ve stylu francouzské fusion kuchyně v metropoli San José. Ponořte se do dění v Kostarice právě v únoru, kdy ceny po skončení hlavní turistické sezóny klesnou. Deštné pralesy jsou stále bujně zelené (období monzunů končí v prosinci) a pláže s kokosovými palmami v Puerto Viejo neméně idylické jako jindy. 

 

Lyžařská letoviska v Severní Americe

Existuje něco lákavějšího než čerstvě napadlý prachový sníh? Především pokud Vaším hlavním zájmem není, jak se dostat do práce, ale rozhodujete se, na kdy se přihlásit na lyžařský kurz. Čerstvě napadlý sníh přiláká davy vyznavačů zimních sportů do Skalnatých hor už v listopadu, ale až v únoru můžete využít optimální podmínky pro lyžování za přijatelnější ceny. Mezi lyžařskými letovisky září nejjasněji Aspen: přitahuje bohaté, které více zajímá popíjení horké čokolády u ohně než sjíždění svahů. Skuteční zájemci o lyžování míří dál do center Jackson Hole nebo Banff ležících v malebných kanadských Skalnatých horách. Ubytovat se zde můžete v přepychovém hotelu Fairmont Banff Springs 4* , kde pokoje nabízejí úchvatné panoramatické výhledy; stojí za to pak vůbec chodit ven?

Skvělá málo známá lyžařská centra v USA

Malajsie

Malajsie nabízí v tuto dobu návštěvníkům „švédský stůl“ plný lahůdek: hédonistickou ultramoderní metropoli Kuala Lumpur, slunečné pobřeží s tropickými plážemi, které mohou konkurovat těm v Thajsku, dále půvabnou architekturu v Pulau Pinang (Georgetown), metropoli státu Penang, a pozoruhodnou peranakanskou kuchyni ve městě Malakka. Zatímco pobřežní letoviska na východním pobřeží jsou zavřená kvůli období monzunů, jejich západní sousedé se těší nejsuššímu měsíci v roce. V únoru najdete modré nebe a krásné pláže na ostrovech Langkawi a Penang, a také na celém centrálním poloostrově.

 

Melbourne, Austrálie

Snadno poznáte, proč bývá „australská metropole elegance“ přirovnávána k Londýnu: najdete zde proměnlivé počasí, rušnou kavárenskou scénu a pověst magnetu pro zachmuřené hipstery. Ale v době vrcholného léta není proč být mrzutý. V tomto měsíci bývá nejméně srážek a nejvyšší teploty v roce, které lákají mladé lidi ven, aby se bavili v krásných parcích a rušných střešních barech. Můžete poznávat špičkové butiky vynořující se na předměstích, a pokud byste se zde začali nudit, vyrazte na poloostrov Mornington, aktuálně módní víkendové útočiště.  

 

Mendoza, Argentina

Léto v Argentině je v plném proudu a málokde najdete hezčí prostředí než v Mendoze s jejím čistým modrým nebem. Je to přátelské odlehlé město, vstupní brána do argentinské vinařské oblasti, a také destinace stejně tak svůdná jako nejlepší červené víno. Rušné bary a restaurace pokračují až na chodníky, špičkové hovězí se griluje nad planoucím dřevem a dokonce i zmrzlina se zde ochucuje vínem malbec. Cesty po silnici do vinařství v údolí Valle de Uco jsou orámovány výhledy na Andy pokryté ledem a tyčící se nad úhlednými jasně zelenými vinicemi. Ke konci února se koná Vendimia Festival, oslava sklizně hroznů, která zachvátí celé město: je to vhodná doba, kdy se můžete přidat k oslavám, nebo se skrýt ve venkovském bungalovu na klidných pastvinách v údolí Uco.

 

New Orleans, USA

Karnevalový festival Mardi Gras je pro město u mohutné řeky Mississippi ikonický. Během dvou týdnů se každý den konají průvody, které spolu s maškarními plesy promění New Orleans v jednu velkou hlučnou párty. Nasaďte si masku, zahoďte zábrany a procházejte se v tajemném světle pochodní. Příští den si dejte zdejší typickou polévku gumbo a polentu se sýrem a prozkoumávejte kamenné uličky Francouzské čtvrti za zvuků hudby Otise Reddinga a Arethy Franklin. Bez účastníků karnevalu nazdobených flitry jsou zdejší osobité ulice téměř k nepoznání – pouze korále poházené na chodníku jsou dokladem, že jste na stejném místě.

 

Paříž, Francie

Kam se vydat v únoru 2

Město lásky by měl být v únoru s jeho Valentýnem jasná volba, ale potenciální zájemci se často nechají odradit počasím. A to je velká chyba. Všichni, kdo znají Francouze, vědí, že v létě těží z momentálního okamžiku: když chtějí, zabední restaurace a o frustrované cizince se nestarají. Pokud ale přijedete v zimě, kdy je vše otevřeno, je návštěvníků méně, rezervace bývají snadnější a ceny nižší. To nejlepší ostatně najdete uvnitř: roztomilá bistra osvětlená svíčkami, muzea umění s rozléhající se ozvěnou nebo bary bo-bo (bourgeois-boho). Bar South Pigalle (SoPo) stále září coby nejznámější podnik v Paříži, ale francouzská metropole má také nejnovější ubytování: Hôtel Bienvenue Paris, se vzdušnými pokoji v pastelových barvách a zeleným centrálním dvorem (zdejší podlahy s květinovými vzory jsou pastva pro Instagram. Restaurace podává francouzsko-japonskou fusion kuchyni a přírodní vína.

 

Petrohrad, Rusko

Město paláců a básníků, pramen umění a filosofie: to je Petrohrad (Sankt Petěrburg), který navíc touto dobou představuje obrázek zimní romantiky. Zde zemřel Puškin při souboji, kde hájil svoji čest, Dostojevskij byl přijat mezi literáty a Čajkovskij zde vytvořil své první symfonie. A přestože Bílé noci v létě skýtají místním vzácné povzbuzení, zima je doba, kdy je Petrohrad nejvíce klasicky ruský, se zamrzlými kanály a pochmurnými ulicemi zahalenými sněhem. Před pronikavým mrazem skýtají útočiště tradiční lázně baňa, které nabízejí typicky ruský styl relaxace (procedury zahrnují šlehání metlou z březových větviček). Stojí za to čelit chladným vichrům, abyste poznali moderní Petrohrad: v Loft Projekt Etaži, dřívější pekárně, se dnes choulí k sobě stánky s retro módou spolu s veganským pouličním jídlem a galeriemi umění.

 

Senegal

Senegal vždy tančil podle svého rytmu (obvykle dunícího bubnu sabar) a dnes přitahuje cestovatele dobrodružství milující svojí přírodou v deltě Saloum, kořeněným pouličním jídlem a vzkvétající scénou současného umění. Krásné zlaté pláže se přitom staly centrem surfování a únor je nejlepší doba pro ty, kdo chtějí vyrazit sjíždět vlny. Horké tropické počasí zde vládne po celý rok, v tomto měsíci navíc nebývají deště a horko je dobře snesitelné; typická senegalská zima znamená 8 hodin slunečního svitu denně. Stačí krátká návštěva a nezapomenutelné zážitky jsou zaručeny.

 

Singapur, Asie

Singapur, který bývá často považován za trochu „kulturně sterilní“, dnes konečně buduje svou identitu, a to po více jak 50 letech od svého založení. Centra s nejrůznějšími prodejci všech národností nabízejí pouliční jídlo patřící k nejlepšímu na světě: stánek Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle dokonce získal v roce 2016 michelinskou hvězdičku. Jeho stejnojmenný pokrm Vás přitom vyjde jen na asi 1 GBP. Také scéna koktejlových barů bývá považována za jednu z nejlepších v Asii: v Singapuru se 6 podniků umístilo na seznamu 50 nejlepších barů světa. Zdejší vášeň pro ekologický design, která je podporovaná státem, dala vzniknout podobě města, jež je na pohled povzbuzující a zároveň ekologicky udržitelná (příkladem je známý Supertree Grove, shluk nasvícených vertikálních zahrad v podobě obřích stromů). Během oslav čínského nového roku v únoru je pak možné město spatřit v jeho nejvíce bujaré podobě; navíc znamená ústup monzunu.

 

Šrí Lanka

Díky hebkému béžovému písku a honosným hotelů je jižní pobřeží Šrí Lanky předmětem pýchy země, který mu mohou její sousedé v jižní Asii jen závidět. Problematická politická historie země je minulostí, ale ceny ještě zaostávají. Proto se tam vypravte teď, než turisté z organizovaných „balíčkových“ zájezdů hromadně opustí Bali a Thajsko a zamíří právě sem. Je trochu obtížné vyznat se ve zdejší dvojí monzunové sezóně, ale zatímco velký monzun zasáhne severovýchodní pobřeží v únoru, pláže na západě ostrova jsou stále krásně slunečné. Začněte v historické metropoli Colombo a pak se přesuňte na pobřeží do koloniálního města Galle, kde můžete ochutnat vynikající mořské plody. 

Akční nabídka ubytování zde