Káva je považována za jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě. Ne všechny druhy kávy jsou ale stejné. Mnozí příznivci by dokázali bojovat celé dny ohledně toho, který typ je nejlepší. Zde se podíváme na některé oblíbené druhy kávy a jejich charakteristiky.
Dva hlavní typy kávových zrn
Ze všeho nejdříve je třeba říct, že existují dva hlavní typy kávových zrn: Arabica a Robusta (také nazývaná Canephora). Arabica a Robusta společně tvoří asi 99 % kávy na světě, zatímco méně známé druhy, jako je Baraco, Liberica a Charrieriana představují zbývající podíl.
Arabica převažuje a tvoří asi 75 % na trhu; v srpnu 2020 se prodávala za 3,60 USD/kg. Kvůli oblibě a poptávce se očekává, že její cena v blízké budoucnosti značně vzroste. Arabica má několik kultivarů, z nichž nejoblíbenějších je Bourbon a Typica.
Oproti tomu Robusta je výrazně levnější: cena za 1 kg byla v červenci 2020 1,30 USD.
Hlavní rozdíly mezi druhy Arabica a Robusta:
- Cena: Arabica je dražší než Robusta
- Kofein: Arabica má nižší obsah kofeinu
- Kyselost: Arabica obvykle mívá vyšší kyselost než Robusta
- Kde roste: Arabica především ve vyšších nadmořských výškách, zatímco Robusta roste v nižších nadmořských výškách
- Sklizeň: Arabica má plody po 4 letech, zatímco Robusta už po 2 letech
Ať už dáváte přednost druhu Arabica nebo Robusta, záleží především na Vaší chuti, protože jejich příchuť určují faktory, jako kde byly vypěstovány (země a nadmořská výška) a jak byly zpracovány. Teď přistupme k některým z nejrozšířenějších a nejznámějších druhů kávy na světě.
Nováček: brazilský Santos (Brasil Santos)
Pro nováčky ve světě mleté kávy představujte dobrý začátek brazilský Santos. Brazílie je přední vývozce kávy na světě a město Santos a jihovýchodě země je největší kontejnerový přístav v Brazílii a v celé Jižní Americe. Santosem každoročně projde asi 40 mil. tun kávových zrn, takže město je synonymem pro tradiční brazilskou kávu. Pamatujte však na to, že brazilský Santos znamená regionální styl, nikoli odrůdu nebo kultivar kávy. Ve skutečnosti může Santos být Bourbon (kultivar Arabiky), ale i Robusta, pokud pochází ze státu Espírito Santo, kde se pěstuje hlavně Robusta. Styl Santos je lehce lehce pražený s hladkou texturou a hodí se především pro ty, kdo si do kávy dávají cukr a mléko.
Celoroční: jávská káva (Java)
Tak jako Santos znamená Java regionální styl kávy, který pochází z indonéského ostrova Jáva. Java je ve skutečnosti mezidruhový hybrid, kterému so obzvlášť dobře daří na bohaté vulkanické půdě. Jávská káva má dlouhou historii, která sahá do dob, kdy byla současná Indonésie řízená holandskou Východoindickou společností. Nejedná se sice o nejstarší oblast pěstování kávy (prvenství patří přístavnímu městu Mokka/Mocha v Jemenu), na západě Jávy se však objevily první kávové plantáže už na konci 17. století. Pokud jde o jávskou kávu, farmáři používají mokrou metodu, tj. zrna nejprve máčí ve vodě, fermentují a pak je suší. Jávská káva tak získává plnohodnotnou výraznou vůni a chuť. Kromě toho má nízký obsah kyselosti a není příliš zemitá, což je vhodné především pro ty, kdo teprve objevují svoje chutě a preference v oblasti kávy.
Doporučujeme především Taylors of Harrogate Indonesia Java Jember Single Origin Coffee Beans. Prodává se 13,99 GBP/kg, takže je o něco levnější než jiné druhy s jedním původem z jiných zemí, přesto patří k nejlepším.
Původní: etiopská káva
Říká se, že káva se poprvé objevila v provincii Kaffa na jihovýchodě Etiopie, což je ale dodnes předmětem debat. Nicméně k dostání je kvalitní etiopská káva za rozumné ceny, což je skvělá zpráva pro milovníky kávy. Provincie Sidamo je nejznámější oblast pěstující kávu v Etiopii, kde se na malých plantážích v nadmořských výškách 1500 m- 2200 m se pěstuje Arabica. Obecně platí, že etiopská káva je bohatá, s jasnou kyselinkou a ovocným vínovým nádechem.
Pokud byste chtěli ochutnat kávu Sidamo, podívejte se na Coffee Masters Single Origin beans. Prodává se za 16.99 GBP/kg. Pokud Vám ale stačí šálek dobré vyvážené etiopské kávy, aniž byste museli mlít zrna, kupte si na Amazonu Happy Belly Ground Coffee. Prodává se za rozumnou cenu 9,99 GBP/kg.
Sametově hladká: havajská Kona
Kávová zrna Kona, považovaná za kávu znalců, se pěstují v oblasti Kona na havajském Velkém ostrově. Úzký pobřežní pás má bohatou vulkanickou půdu a jeho svažující se terém se těší unikátnímu mikroklimatu, kde je slunce a déšť stejnou měrou. V těchto podmínkách vypěstovaná káva má jemný, hladký, ale robustní chuťový profil. Tak jako u šampaňského si pěstitelé žárlivě střeží tajemství své značky a pouze kávová zrna vypěstovaná v této oblasti mohou nést název Kona. I tak se snaží mnozí další přiživit na její pověsti a používají zavádějící názvy, např. „vypěstováno na Havaji“ nebo „Kona směs“ (které přitom obsahují max. 10 % skutečné kávy Kona).
Dejte si proto pozor na imitace a kupte si pravou 100 % Kona Gold Coffee Whole Beans od Kona Rum Co. Prodává se sice za závratných 114,57 GBP/kg, takže je mnohonásobně dražší než jávská či etiopská káva, ale určitě stojí za to ji aspoň jednou vyzkoušet.
Okem pozorovatele
Existuje velké množství různých typů kávových zrn, a výše uvedené možnosti mají ve skutečnosti mnoho podkategorií, které nabízejí různé chutě, vůně a textury, což závisí na postupech při zpracování, výrobě a na lokalitě. Proto je vždy dobré pamatovat na to, že – kromě Vaší osobní chuti a preferencí – neexistuje objektivně nejlepší káva. Proto ochutnejte různé druhy, relaxujte a objevte tu svoji. Káva je o požitcích, ne o sporech.