Maličká Kantábrie leží na severním pobřeží Pyrenejského poloostrova a nabízí naprosto odlišný obrázek Španělska. Za hranicemi je stále většinou neznámá (španělští turisté převažují nad cizinci v poměru 4:1), přitom krásný region nabízí obrovskou rozmanitost na relativně malém prostoru.
V zelené krajině Kantábrie se ukrývají jeskyně s prehistorickými malbami patřícími k nejpozoruhodnějším na světě, desítky skvělých málo známých pláží a mimořádné, avšak přehlížené, pohoří Picos de Europa. V centru pak leží město Santander, metropole Kantábrie.
Santander: znovuzrozená metropole
Santander s jeho mezinárodním letištěm představuje ideální počáteční bod. Živá metropole Kantábrie má novou pýchu v podobě nedávno revitalizovaného nábřeží. Rušná dálnice, která dříve oddělovala obyvatele města od moře, byla přesunuta do podzemí, takže zelený park Jardines de Pereda mohl být rozšířen, a vytvořen vstřícný zelený koridor mezi městem a zátokou. Ústředním bodem je futuristické Centro Botín, kulturní centrum od italského architekta Renzo Piana. Od slavnostního otevření v létě 2017 se Centro Botín rychle stalo novým ústředním bodem Santanderu a nejoblíbenějším místem setkávání obyvatel. Budova se zvedá nad Santanderskou zátokou, s labyrintem teras a vyvýšených chodníků skýtajících panoramatické výhledy na zátoku a panorama města. Na velkém náměstí dole uvidíte teenagery na skateboardu, babičky popíjející čaj, rodiny na procházce nebo na dětských atrakcích. Horní dvě patra Centra Botín vystavují expozice špičkového současného umění, zatímco kavárna dole nabízí vše od ranní kávy až po gurmánské obědy pod vedením michelinského šéfkuchaře Jesúse Sáncheze. I mimo tyto nové atrakce je Santander poutavým a rozmanitým místem, takže můžete den nebo dva věnovat jeho prohlídce. Když se vydáte pěšky kousek směrem od pobřeží, dostanete se ke skupince pintxos barů a nočních podniků ve vedlejších ulicích, zatímco procházka kolem zátoky Vás zavede na zelený Poloostrov Magdalena a na pláž Playa del Sardinero, místo letních radovánek. Je snadné vyvolat vizi vrcholného období Santanderu na počátku 20. století, když budete v honosném Palacio de la Magdalena, letní rezidenci vybudované pro krále Alfons XIII. a královnu Viktorii Evženii, nebo v secesním Gran Casinu na pláži Sardinero, které tvoří působivé pozadí pro dnešní plážovou a surfařskou kulturu.
Zátoky, útesy a úžasná pobřežní scenérie
Pokud Vás úseky výškových budova v resortech na jihu Španělska nechávají chladnými, divoké a řídce zalidněné pláže v Kantábrii představují skvělý protiklad. Zdejší nádherné pobřeží táhnoucí se 150 km, s odlehlými zátokami a zelenými mysy v pozadí, nabízí vizi španělského plážového života, která lépe vyhovuje milovníkům přírody než těm, kdo vyhledávají párty a zábavu. Mnohé z nejlepších pláží v Kantábrii jsou přístupné pouze pěšky, což brání přelidněnosti a podporuje atmosféru blízkosti přírody. Surfaři, pěší turisté na jednodenních výletech a poutníci na Camino del Norte (méně známé vedlejší trase napojující se na svatojakubskou poutní trasu do Santiago de Compostela) bývají nadšeni zdejší dramatickou scenérií. Ve východní Kantábrii mezi městy Laredo a Castro Urdiales vede úžasná pobřežní trasa kolem pasoucích se ovcí a skalních výčnělků až dolů na pláž Playa de Sonabia, ukrytou v zátoce vytvarované vlnami na úpatí impozantního útesu. Když vyjdete za pláží nahoru, můžete se podívat do daleka skrz Ojos de Diablo („Ďáblovy oči“), dvojici přírodních skalních oblouků vysoko nad pobřežím.
Zamíříte-li zpět k Santanderu, dostanete se k Playas de Langre, dalšímu místu typickému pro Kantábrii: jsou to 2 dlouhé oblouky písku ohraničené vrstevnatými útesy a přístupné po schodech z parkoviště nahoře. Dále na západ nedaleko hranice s Asturií se celé kilometry táhne další série krásných pláží mezi městečky Comillas a San Vicente de la Barquera. Přicházejí sem všichni, od milovníků slunce po pískaře, aby si užívali širokých a zdánlivě nekonečných úseků měkkého písku (Playa de Oyambre, Playa de Gerra, Playa de Merón, Playa El Rosal) v pozadí se zvlněnými zelenými kopci a s neskutečnými výhledy na pohoří Picos de Europa se zasněženými vrcholky tyčící se v dálce.
Nejstarší národní park Španělska oslavil sto let své existence
Přírodní atrakce Kantábrie však nekončí na pobřeží. V jihozápadním rohu regionu jen 15 km od Atlantiku vzdušnou čarou se náhle zvedá dechberoucí pohoří Picos de Europa dosahující výšky přes 2500 m. Rozeklané vápencové vrcholy, které získaly své jméno podle toho, že představovaly první viditelnou známku blížícího se kontinentu, kdysi sloužily jako maják pro námořníky vracející se domů. Dnes lákají milovníky outdoorových aktivit a nabízejí krajinu patřící k nejpůsobivějším ve Španělsku
: vysokohorská jezera, louky s pasoucími se kravami a hluboké strže. Na průzkum hor nemusíte být ani zkušeni horolezci: stačí se vydat podél řeky Deva a jít hodinu směrem do vnitrozemí. Budete procházet soutěskou Desfiladero de la Hermida se strmými stěnami a stoupat k lanovce Fuente Dé, kde cesta končí ve velkolepém ledovcovém cirku. Odtud pojedete 4 minuty lanovkou vyvolávající závratě až do výšky 1823 m, kde impozantní skály tvoří pozadí pro četné pěší turistické trasy, včetně skvělé převážně sestupné trasy mezi kamennými horskými vesnicemi Sotres a Espinama. V červenci 1918 zde král Alfons XIII. přestřihl šňůru a otevřel první národní park ve Španělsku, takže rok 2018 znamenal výročí 100 let existence parku.
Blízká setkání s kantábrijským jeskynním uměním
Kalábrijská vápencová krajina s puklinami sloužila po celá tisíciletí jako útočiště pravěkých lidí, kteří zde zanechali pozoruhodné skalní prehistorické umění. Celkem 10 různých jeskyní v Kantábrii je na seznamu UNESCO kvůli živě provedeným obrázkům pratura (vyhynulý druh dobytka), jelenů, bizonů, koní a dalších zvířat, spolu s otisky rukou a geometrickými symboly, jako jsou červené disky staré 40 000 v Cueva de El Castillo, které bývají považovány za nejstarší jeskynní malby v Evropě. Kantábrie vyniká jak množstvím lokalit, tak působností zážitku. Několik kalábrijských jeskyní (jako je skvělá Cueva de Covalanas) omezuje počet návštěvníků na 8 či méně. V tak malých skupinkách představuje hluboký zážitek setkání se tváří v tvář a ve světle baterek s 20 000 let starým obrázkem prchajícího jelena, který namalovaly červeným pigmentem prsty neznámého dávného člověka. Dokonce i v případě světoznámé jeskyně Altamira, kde mohou návštěvníci běžně vidět pouze působivou repliku nazvanou Neocueva, bývá v loterii každý pátek vylosováno 5 šťastlivců, kteří si mohou prohlédnout původní jeskyni. Ať už uvidíte originál nebo kopii, výrazná zobrazení zvířat s prohnutými zády a pokrčenýma nohama sledující přirozené obrysy jeskyně představují jeden ze základních zážitků v Kantábrii.
Kostely vytesané do skály, Gaudího zahrada a další poklady Kantábrie
Spousta atrakcí v Kantábrii může svádět k tomu, abyste zde strávili celou svoji dovolenou. Snadno však můžete podniknout jednodenní výlet ze Santanderu do středověkého městečka Santillana del Mar s kamennými uličkami a románským klášterem z 12. století nebo do Comillas s přehlídkou eklektické architektury včetně neogotického Palacio de Sobrellano a Gaudího hravé stavby El Capricho. To druhé je hrádek z 80. let 19. století s věžičkami, pokrytý slunečnicemi z keramických kachlí a obklopený pěknou zahradou.
Budete-li mít k dispozici auto, stojí za to se vydat také o něco dál: za hodinu až dvě se dostanete do skvělého, turisty neprošlapaného vnitrozemí Kantábrie. Vyrazte podél toku řeky Ebro od jejího pramene kolem série předrománských jeskynních kostelů vytesaných do místního pískovce ve vesnicích Santa María de Valverde, Arroyuelos a Campo de Ebro. Můžete projet odlehlými vesničkami, jako je Tudanca a Bárcena Mayor, nebo uniknout celému světu ve venkovských penzionech, jako je La Casa del Puente 3*, zrenovovaný zámeček shlížející na řeku Gándara.