Představte si, že jdete ráno do práce, vezmete si z kavárny kávu s sebou a zaplatíte za ni prázdnou plastovou lahví. Obyvatelům Amsterdamu město nabízí zvýhodněné ceny zboží a služeb v lokálních obchodech, výměnou za recyklovaný odpad. Za touto strategií stojí iniciativa „Wasted“, do které se zapojilo více než 700 domácností.
Postup placení za zboží sice nefunguje formou odpad = koupě zboží, avšak jde o podobný princip. Obyvatelé, kteří se přidali k projektu Wasted, dostanou tašky označené unikátními QR kódy. Díky tomuto systému organizátoři po shromáždění naplněných tašek přiřadí kredity jednotlivým domácnostem. Za každou jednu tašku plastových obalů získá domácnost jednu zelenou minci. Těmito mincemi mohou domácí platit v obchodech a získávat různé slevy.
Káva zdarma za jednu zelenou minci
Příkladem je populární kavárna Al Ponte, která se nachází hned za hlavním Amsterodamskou stanicí. Denně se v kavárně vystřídají stovky návštěvníků, protože se v blízkosti nachází také přístav. Ne všichni zákazníci však platí za svou kávu tradičním způsobem – Al Ponte je jedním z podniků, které se účastní pilotního projektu Wasted. Za jednu zelenou minci získá zákazník kávu zdarma.
V dalším obchodě, který se přidal k této iniciativě – Beekhoven Bikes Fietsspecialist’s – za tři mince získá zákazník 50% slevu na opravu kola. Jak je všeobecně známo, Amsterdam je město s největším počtem cyklistů, takže tyto služby jsou zde velmi žádané. Díky tomu město přispívá také ke zvýšení počtu lidí, kteří využívají cyklistickou dopravu.
V seznamu se nachází dalších 30 podniků, které se přidaly k iniciativě Wasted a snaží se tak přispět k záchraně životního prostředí. Princip prodeje je u každého z nich stejný – za určitý počet „zelených mincí“ zákazník získá určité výhody či zboží zdarma.
Průběžná studie přinesla pozitivní výsledky
Průběžná studie projektu ukázala, že 52% respondentů zlepšilo své návyky, co se týče produkce odpadu a 23% účastníků projektu tvrdí, že se jim podařilo zredukovat množství vyprodukovaného odpadu. „Lidé si začali uvědomovat, kolik plastových odpadů za týden vyprodukují, což je docela uspokojivé“, říká Francesca Miazzo, jedna z iniciátorek projektu.
Rozšíření projektu a jeho pokračování by mohlo mít v budoucnu skutečně příznivé výsledky. Francesca Miazzo věří, že pokyny komunit k činnosti a zvýšení povědomí o problematice pomůže u obyvatel podnítit pozitivní postoj vůči recyklaci. „Chceme zapojit i ty, kteří se o recyklaci vůbec nezajímají. Snažíme se vytvořit sociální vazby mezi komunitou a majiteli podniků, které přesahují tradiční vztah spotřebitel – prodejce „, tvrdí Miazzo.
V současnosti iniciátoři projektu pracují na zavedení digitální „zelené“ měny, která by nahradila hotovostní zelené mince. Jejich nahrazení by mělo proběhnout příští rok a organizátoři v něm vidí zjednodušení byrokracie. Díky digitální měně se do projektu budou moci zapojit i online podniky a eshopy.