Většinu věcí lze vylepšit tím, že přidáte vajíčko. Například toast nebo špenát. Ale co takhle káva? Zeptejte se Skandinávců.
Skandinávská vaječná káva je tradiční metoda přípravy kávy původně ze Švédska a Norska, nyní běžná také v některých částech amerického Středozápadu. Technice se někdy přezdívá „káva ze suterénu kostela“ kvůli velkému množství, které můžete připravit najednou, takže je ideální pro nedělní setkání kostelního sboru. Přitom vyžaduje smíchání celého syrového vejce s kávovou sedlinou, než se přidá do vroucí vody. Myšlenka spočívá v tom, že vejce kávu „vyčistí“ a vytvoří dokonalé oddělení mezi sedlinou a vodou použitou k extrakci (některé verze receptu doporučují dokonce rozdrcené skořápky a trochu soli, ale těch se raději zdržíme).
Kvůli extrémně vysokému teplu a neustálému promíchávání při varu chutná výsledná káva štiplavě, spáleně a přetaženě (něco jako velký, nedbalý polibek od vaší tety, která kouří jednu cigaretu za druhou). Káva v hrnku má přitom nezaměnitelně čisté a hedvábné tělo, protože vejce způsobuje silné usazování sedliny na jeho dně.
Takže přezdívka „káva ze suterénu kostela“ nakonec odkazuje spíše na chuť, než na množství pohoštěných…