Kdy bude vakcína proti covid-19 hotová?

Kdy bude vakcína proti covid-19 hotová? 1

Nedávno se objevily povzbuzující zprávy ohledně vakcín proti koronaviru a proběhlo úspěšné testování. Které dosud vytvořené vakcíny jsou tedy nejúčinnější a jak fungují?

 

Proč vakcínu potřebujeme?

Velká většina lidí je stále vůči koronaviru zranitelná. Pouze současná omezení brání v tom, že neumírá mnohem více lidí. Vakcína může naše tělo naučit s infekcí bojovat tím, že zabrání, abychom virus chytili, nebo alespoň způsobí, že bude covid-19 méně smrtelný. Mít vakcínu spolu s lepší léčbou je potřebná strategie, jak se dostat ze současné pandemie.

 

Vakcína od Pfizer/BioNtech

  • Velký průlom přišel, kdy společnosti Pfizer/BioNTech publikovaly své první výsledky:  ukázaly, že vakcína zastaví rozvinutí symptomů covid-19 u více jak 90 % lidí
  • podává se ve 2 dávkách v rozmezí 3 týdny
  • asi 43 000 lidí dostalo vakcínu a neobjevily se žádné problémy ohledně její bezpečnosti

Vakcína musí být skladována při teplotě kolem -70 °C. Vakcíny budou přepravovány ve speciálním boxu zabalené v suchém ledu a s nainstalovanými lokátory GPS.

Je to nový typ vakcíny zvaný mRNA („poslíček RNA), který používá maličký kousek genetického kódu viru. Ten začne být součástí viru uvnitř těla, který imunitní systém rozpozná coby cizí a začne s ním bojovat. Vakcína mRNA zatím nebyla schválena pro použití u lidí, ale lidé ji dostali při klinických testech na jiné nemoci.

 

Vakcína od Moderny

Moderna používá stejný přístup vakcína jako Pfizer.

  • ochrání 94,5 % lidí (dle slov společnosti)
  • podává se ve 2 dávkách v rozmezí 4 týdny
  • 30 000 lidí se zúčastnilo testování, kdy polovina dostala vakcínu a druhá polovina neúčinné injekce (placebo)

Její skladování je snadnější než vakcíny od Pfizer, protože při teplotě -20 °C zůstává stabilní až 6 měsíců.

 

Vakcína od Oxfordské univerzity/AstraZeneca

Testy vakcíny z Oxfordu ukazují, že vakcína zastaví rozvinutí symptomů covid-19 u 70 % lidí. Data rovněž ukazují silnou imunitní odpověď u starších lidí.

  • existují zajímavá data říkající, že zdokonalení dávkování by mohly zvýšit ochranu až na 90%
  • podává se ve 2 dávkách
  • stále pokračují testy s více jak 20 000 dobrovolníky

Tato vakcína se bude snadno distribuovat, protože nevyžaduje skladování při příliš nízkých teplotách. Je vytvořena z oslabené verze viru způsobujícího běžné nachlazení u šimpanzů, který byl modifikován, aby se nešířil u lidí.

 

Jaké další vakcíny vznikají?

V příštích týdnech se očekávají také výsledky dalšího testování.

  • ruská vakcína Sputnik V, která funguje podobně jako vakcína z Oxfordu, má mít účinnost 92%
  • Janssenovy testy zkoumaly 6000 lidí z Velké Británie a celkem 30 000 dobrovolníků z celého světa, aby zjistily, zda dvě injekce vytvoří silnější a déletrvající imunitu než jedna
  • v poslední fázi testování jsou také Ústav biologických produktů ve Wu-chanu a Sinopharm v Číně, a Výzkumný institut Gamaleya v Rusku

Testy v Brazílii s lékem vytvořeným čínskou firmou Sinovac byly pozastaveny po „vážném nepříznivém incidentu“ považovaném za smrt dobrovolníka. 

Je zásadní pochopit, která metoda bude mít nejlepší výsledky. Přitom může pomoci kontrolovaná studie infekce (challenge trials), kdy jsou lidé dobrovolně infikováni.

 

Kdo vakcínu dostane jako první?

To záleží na tom, kde se covid-19 šíří, jakmile bude vakcína k dispozici, a ve kterých skupinách je která nejúčinnější. Ve Velké Británii to budou obyvatelé domovů důchodců a zaměstnanci na předběžném seznamu priority, po nich zdravotníci např. v nemocnicích a lidé starší 80 let. Věk je přitom hlavním rizikovým faktorem u covid-19.

 

Co je ještě potřeba udělat?

  • testy musí prokázat, že je vakcína bezpečná
  • musí dojít k obrovskému rozvoji a produkci miliardy potenciálních dávek
  • regulační orgány musí vakcínu schválit předtím, než může být podávána
  • vědci stále potřebují zjistit, jak dlouho bude ochrana fungovat

Předpokládá se, že 60-70 % celosvětové populace musí být imunní, aby se zastavilo snadné šíření viru (tzv. státní imunita) – miliardy lidí, i když bude vakcína skvěle fungovat.

 

Ochrání vakcína každého?

Lidé reagují na imunizaci různým způsobem. Historie naznačuje, že jakákoli vakcína může být méně účinná u starých lidí, protože starší imunitní systém tak dobře nereaguje, jak je vidět při každoročním očkování proti chřipce. Ale data zatím říkají, že to nemusí být problém u některých vakcín proti covid-19. Více dávek může zvládnout více problémů, stejně tak jako jejich podávání spolu s látkou nazývanou adjutant, která podpoří imunitní systém.

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, protože dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních oddílů apod.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/