V péči o tělo a jeho krásu má příroda své stabilní místo.
O příznivých účincích léčivých rostlin na lidský organismus věděli lidé již před více než třemi tisíci lety v Číně iv starověké Mezopotámii. Využívání účinných látek bylinek na léčbu nazýváme fytoterapie.
Nejde jen o bylinné čaje, ale také o používání různých tinktur, olejů, balzámů, odvarů, lázní, esencí a nejrůznějších aktivních látek, které se v bylinách a léčivých rostlinách nacházejí.
Pomocí fytoterapie si můžeme pomoci nejen při různých zdravotních problémech. Bylinky lze zakomponovat i do každodenní rutinní péče o tělo a vlasy.
Za své příznivé účinky na náš organismus vděčí bylinky aktivním látkám, které obsahují. Nejznámější jsou éterické oleje nebo silice, které si uchovávají charakteristickou vůni rostlinky.
Získávají se destilací, lisováním nebo vyvářením rostlinné masy. Éterické oleje mají široké uplatnění, používají se jako přísada do lázní, masážních olejů, na provonění místnosti.
Téměř v každé rostlině se nacházejí třísloviny. Najdeme je nejčastěji v listech nebo v kůře, a protože jim dodávají nepříjemnou ostrou chuť, pasoucí zvířata se takovým rostlinám vyhýbají. Mají stahující účinky. Jsou účinné při podrážděné pokožce nebo při průjmu. Bohatý na třísloviny je například dub letní.
Dalšími léčivými složkami bylin jsou hořčiny, jejichž společným rysem je nahořklá chuť. Mají povzbuzující účinek, zvyšují vylučování žaludečních a žlučníkových šťáv, čímž podporují chuť k jídlu a trávení. Patří sem například pelyněk pravý. Některé léčivé byliny obsahují množství minerálních látek, které pozitivně působí na fungování enzymů nebo nervového systému.
Jsou důležité pro celkový lidský metabolismus a nejčastěji je najdeme v rostlinách. Vitamín A je například v pampelišce, B2 obsahuje šafrán, hodně vitamínu E najdeme v Potočnica lékařské.
Levandule – patří mezi nejoblíbenější okrasné bylinky v zahradách díky krásné fialové barvě a příjemné charakteristické vůni. Má však i dobré terapeutické účinky. Levandulový olej zmírňuje svalové bolesti, uvolňuje ztuhlé svalstvo, uklidňuje podrážděnou pokožku, pomáhá při hojení pohmožděnin. Na organismus působí uklidňujícím dojmem, pomáhá při nespavosti, nadměrné psychické a fyzické únavě, snižuje krevní tlak, zmírňuje migrény. Její vůně navíc v šatníku účinně působí proti molům.
Šalvěj – je známá již od dávnověku díky silným léčebným a protizánětlivým účinkem. Není se proto co divit, že latinský název salvus – znamená zdravý. Její silice působí protimykotické a antimykotik, takže je asi nejdůležitější bylinkou v zimních měsících, kdy nám hrozí infekční záněty sliznic, angína, rýma a podobné nepříjemnosti. Vnitřně pomáhá při zánětech trávicího systému a různých poruchách trávení, uvolňuje křeče. Lázeň účinně působí na podrážděnou a zanícenou pokožku. Šalvěj má výrazné zklidňující účinky.
Tymián (mateřídouška) – patří mezi nejsilnější antisepticky působící bylinky, proto pomáhá při zánětech dutin, chorobách horních cest dýchacích, rýmě. Účinkuje při svalové bolesti a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu. Podporuje koncentraci, pomáhá při migréně. Pro pokožku je vhodný díky tomu, že působí na regeneraci buněk a podporuje hojení ran.
Meduňka lékařská – má výraznou citrónovou vůni a silné protivirové a protibakteriální účinky. Známé jsou její zklidňující účinky, pomáhá při podrážděnosti a nervových problémech, proto i její koupel působí značně uklidňujícím. Meduňka pomáhá při nespavosti, stresu, melancholii a depresích, snižuje krevní tlak. Inhalace silice zase pomáhá na odkašlávání a uvolňování hlenu.
Máta peprná – pomáhá uvolnit ucpaný nos. Je to díky vysokému obsahu mentolu. Její nejvýraznější účinky se projevují zejména v trávicím traktu, kde podporuje činnost střev, trávicí procesy, uvolňuje křeče, pomáhá při průjmu. V lázni působí bylinka osvěživě a povzbudivě.
Rozmarýn – posiluje organismus a prohřívá ho, proto je vhodný na chladnější dny. Jako jedna z mála bylin zvyšuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, koncentraci a paměť, pomáhá při únavě a melancholii. Zbavuje nohy únavy.
Heřmánek – patří mezi bylinky s nejširším rozsahem působení. Působí protizánětlivě, proto se používá při zánětech dýchacích cest, kašli, chřipce a nachlazení. Má protivirové účinky a podporuje celkovou imunitu. Heřmánkový lázeň zklidňuje podrážděnou pokožku a působí mírně potopudně.
Vydejte se na nezapomenutelnou 1,5hodinovou projížďku Barcelonou na kole nebo elektrokole. Objevte ikonická místa, jako…
Objevte krásy Barcelony svým vlastním tempem na palubě ikonického dvoupatrového červeného autobusu, který nabízí dvě…
Kdy je vlastně nejlepší čas na návštěvu Barcelony? Tato otázka se zdá být jednoduchá, ale…
L´Aquarium de Barcelona, nacházející se na Moll d’Espanya v Barceloně, patří k těm místům, které…
Objevte krásy Barcelony svým vlastním tempem díky kombinované nabídce, která zahrnuje jízdenku na 24 nebo…
Objevte Casa Vicens, první architektonický klenot slavného Antonia Gaudího, a vychutnejte si jeho jedinečnou atmosféru…