I když je vakcína pro zastavení viru klíčová, nová studie potvrzuje, že jednoduché kroky výrazně pomohou omezit šíření viru SARS-CoV-2. Je to mytí rukou, fyzický odstup s nošení roušky. Aby tyto kroky fungovaly, musí je dodržovat minimálně 50 % populace
Zatímco v USA pokračuje nárůst případů covid-19, státní a místní úředníci tlačí na lidi, aby přistoupili na kroky, které mohou pomoci zpomalit šíření viru. Přestože vakcína může být pro úplné zastavení viru klíčová, nová studie potvrzuje, že stačí jednoduché kroky, aby došlo k výraznému snížení šíření viru SARS-CoV-2. Studie publikovaná v akademickém žurnále PLOS Medicine říká, že tyto 3 kroky mohou pomoci zastavit či zpomalit místní epidemie covid-19 bez vakcíny. Jedná se o mytí rukou, fyzický odstup a nošení masek.
Jak můžeme zastavit šíření covid-19
Autoři studie zjistili, že pokud lidé (bez vakcíny) budou pomocí těchto kroků chránit své zdraví a snižovat riziko přenosu, může to přispět k drastickému snížení šíření nemoci. Studie poznamenává, že pravidla musí uplatňovat minimálně polovina populace, aby se předešlo větší epidemii.
„Když si populace rychle začne být vědoma koronaviru a efektivních metod prevence, dobrovolná preventivní opatření mohou ovlivnit nejvyšší počty případů,“ řekli autoři.
Pro studii výzkumníci vytvořili výpočetní model šíření covid-19 na základně informací známých z epidemiologie nemoci. Model sloužil k tomu, aby předpověděl účinek preventivních opatření.
„Kombinace dobrovolných preventivních opatření (především pokud ji rychle uplatní velká část populace) se společenským odstupem nařízeným vládou má potenciál posunout a zmenšit vrchol epidemie,” napsali autoři studie.
Tato samostatná dobrovolná preventivní opatření, včetně častého mytí rukou, nošení roušek/respirátorů a fyzického odstupu, jsou účinná sama o sobě, a tím více, pokud se uplatňují společně. Podle úřadu CDC může fyzický (společenský) odstup poskytnou klíčový čas, aby mohly být zvýšeny kapacity ve zdravotnictví. CDC použil matematický model na přezkoumání účinnosti fyzického odstupu. Výsledky ukázaly, že intervence týkající se odstupu, které byly zahájeny na začátku pandemie, vyrovnávají křivku nakažených. CDC také potvrzuje, že mytí rukou může udržet zdraví lidí a předejít šíření respiračních infekcí. Bakterie se šíří od jiných lidí a z povrchů např. když se dotýkáte obličeje neumytýma rukama nebo kontaminovaných povrchů, když si čistíte nos, kašlete či kýcháte do ruky, a pak přijdete do kontaktu s jinými lidmi nebo předměty.
Podobně Mayo Clinic potvrzuje, že roušky mohou přispět ke zpomalení šíření koronaviru. Virus se přenáší kapénkami, které vznikají, když člověk kašle, kýchá nebo mluví. Roušky, ať už chirurgické nebo látkové, zachytávají kapénky a přispívají k zastavení šíření přenosu. Dřívější studie z dubna 2020 ukazuje, že univerzální povinnost nosit roušky je jeví jako jedna z klíčových ne-farmaceutických intervencí pro zvládnutí či zpomalení šíření viru. Studie ukázala, že všeobecné nošení masek (uplatňované min. 80 % populace) má značný dopad na zpomalení šíření a je nejúčinnější, když se na něj přistoupí brzy (před propuknutím větší epidemie).
„To je něco, jsme říkali všichni a co jsme slyšeli od odborníků v oblasti zdraví od počátku pandemie,” řekl dr. Matthew G. Heinz, lékař a internista v nemocnici z Tucsonu. „Ve státech, jako je Arizona, Texas a Florida, kde dochází ke spirálovému nekontrolovanému komunitnímu šíření, byla a jsou tato opatření vyžadována a povinná. Nikdo by teď neměl nikam chodit. Tak to musí být minimálně měsíc, abychom situaci dostali pod kontrolu.“
Lekce od zemí, které virus „rozdrtily“
Podle organizace WHO se zemím, jako je např. Nový Zéland, které zavedly opatření izolace téměř okamžitě, podařilo výrazně snížit křivku případů. Jen 3 dny poté, co WHO vyhlásila nouzový stav v oblasti zdraví, začal Nový Zéland zavádět opatření. V kontrastu s tím USA nedávno překročily 70 000 nových případů za jediný den, k čemuž dochází v důsledku toho, že se hustě osídlené státy v zemi znovuotevírají a že velká část populace odmítá nosit roušky.
Dr. Scott Weisenberg, klinický docent infekčních nemocí v NYU Langone Health v New York City, vysvětlil, že uplaňování malých kroků, jako je nošení roušky a vyhýbání se kontaktu s lidmi mimo domácnost, může mít obrovský dopad:
„Nejvyšší riziko přenosu SARS-CoV-2 je při delším blízkém kontaktu, především v interiéru. Lidé, kteří zatím nemají žádné symptomy, mohou šířit virus na druhé.”
„Společenský odstup, univerzální nošení masek, když jsou kolem ostatní, a mytí rukou společně představují nejúčinnější způsob, jak redukovat riziko nákazy u jednotlivců a kontrolovat šíření viru v komunitě.“
Dr. Heinz ukázal, že tato opatření může být obtížné přijat, ale jsou pouze dočasná: „Nikdo nemá rád lockdown. Je to frustrující pro každého, ale musíme to dělat, jinak není v tuto chvíli žádná naděje, že se děti vrátí do škol. Ale když se budeme snažit, je malá šance, že toho můžeme dosáhnout se zpožděním. Tato opatření nemohou být dobrovolná – musí být povinná v celém státě.“
*
Nový český antigenní test na bazi slin výrabí společnost Bakter Medical. Testy doporučují přední čeští odborníci, protože podle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i ne-zdravotníky a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních klubů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo odchodem na různé akce. Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/