Ohledně kondomů jako formy antikoncepce se toho napsalo a napovídalo už hodně. Mnohé informace jsou pravdivé, zatímco jiné se zakládají pouze na domněnkách či holých nesmyslech. Pojďme je rozlišit – což je fakt a co mýtus?
Mýtus: Abych si mohl koupit kondom, musím mít alespoň 18 let
Pravda: Kondomy, například Durex Classic, se dají koupit v jakémkoliv věku a na jakémkoli místě, kde je prodávají. Na věku nezáleží.
Mýtus: Bezpečnější je použít dva kondomy najednou.
Pravda: Použití dvou kondomů najednou nemá žádné opodstatnění, dokonce jsou při tomto použití náchylnější k poškození. Nejlepší tedy je, jít na to klasicky, s jedním kondomem.
Mýtus: Kondom snadno praská.
Pravda: Dbejte na jeho správné nasazení (pokud se kondom nedá srolovat, vyhoďte ho a použijte další) a při sexu pozor na ostré předměty, šperky nebo zuby. Velmi dobré výsledky z hlediska kvality vykazují kondomy Durex.
Mýtus: Kondomy jsou jediný druh antikoncepce, nad kterým se vyplatí zamýšlet.
Pravda: Ne-ne, kondomy mohou poskytnout ochranu před přenosnými pohlavními chorobami a neplánovaným těhotenstvím, ale je lepší, když spolu s nimi používáte i jinou formu antikoncepce.
Mýtus: S kondomem ztratím citlivost.
Pravda: Použití kondomu nemusí zkazit dojem. Ve skutečnosti mohou hezké chvilky s partnerem prodloužit, což je dobrou zprávou pro oba, no ne?
Mýtus: Kondom přeruší krevní oběh.
Pravda: Prezervativ je velmi pružný, může se roztáhnout na průměr až 50cm. Existuje mnoho různých tvarů a velikostí, které můžete vyzkoušet.
Mýtus: Nepotřebuji kondom, spím s dobře vypadajícími lidmi.
Pravda: Pohlavní choroby nehledí na to zda je člověk pěkný nebo atraktivní. To, jak člověk vypadá, vám nemusí zároveň prozradit to, zda má nebo nemá pohlavní nemoc. Mnoho z nich totiž má symptomy, které vám nemusí být zřejmé.