Británie se stává stále důležitější součástí Křetínského impéria. Energetický a průmyslový holding vstoupil na tamní trh v roce 2014.
PRAHA. Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského dokončuje v Británii významnou investici. Koncem minulého týdne tam uvedl do zkušebního provozu obří elektrárna na spalování biomasy ve městě Lynemouth.
Stavba, která je jednou z největších elektráren spalujících biomasu na světě, si vyžádala téměř 400 milionů liber (458,01 milionu eur).
„Jde o jednu z největších investic, které se momentálně ve Velké Británii realizují. Elektrárna Lynemouth bude po dokončení schopná produkovat elektřinu při nízkých uhlíkových emisích,“ řekl mluvčí firmy Daniel Častvaj.
Británie jako součást Křetínského impéria
Jak uvedl server iHNED.cz, Británie se tak stává stále důležitější součástí Křetínského impéria. EPH vstoupil na tamní trh v roce 2014, kdy v Británii koupil starou uhelnou elektrárnu Eggborough.
Ještě loni na podzim k ní přidal dvě anglické plynové elektrárny langage a South Humber Bank. Za oba zdroje s výkonem 2300 megawattů zaplatil britské společnosti Centrica 318 milionů liber.
Elektrárna Lynemouth koupil EPH v lednu 2016 od německé firmy RWE. Šlo o uhelnou elektrárnu, kterou se ale EPH rozhodl přestavět na spalování biomasy. Výkon zdroje bude 390 megawattů a měla by tak pokrýt spotřebu až 700.000 domácností.
Větší zaměření se na biomasu je součástí britské energetické strategie. Ta počítá s podporou jádra, plynu a zelených zdrojů a zároveň s postupným odchodem od spalování špinavého uhlí. To je v současnosti zatíženo speciální ekologickou daní.
Příliš ambiciózní plán
Tento plán se však ukazuje jako příliš ambiciózní. Příprava výstavby nových jaderných bloků se výrazně zpomalila a nestíhají se stavět ani další, často dlouho plánované zdroje. Británie tak v posledních letech opakovaně čelila nedostatku elektrické energie.
Ukázkovým příkladem, vykreslující situaci na britském trhu, může být elektrárna Eggborough. Tu Křetínský koupil dokonce za zápornou cenu.
Sázka byla jednoduchá – buď elektrárna získá podporu od státu, nebo EPH bude muset zaplatit její odstavení. Ukázalo se ale, že Křetínského vize byla správná. V následujícím roce trpěla Británie nedostatkem elektřiny a tamní provozovatel sítě si část jejího výkonu platí jako záložní zdroj.
Právě zde se dá očekávat další výrazná investice. EPH plánuje v Eggborough část uhlí nahradit velkou plynovou elektrárnou s výkonem 2500 MW.