Testy prováděné po celém světě se snaží najít léčbu pro lidi s vážným průběhem covid-19. Byly nalezeny první léky, které představují změnu.
V různých zemích je zkoumáno více jak 150 různých léčiv. Většinou se jedná o už známé léky, které jsou teď testovány na virus.
Zkoumány jsou tři široké přístupy:
Je možné, že v různých stádiích budou lépe fungovat různé léky, např. antivirotika na začátku a léky na imunitu v pozdějších fázích nemoci. Zkoumány jsou rovněž kombinace různých terapií.
Ze všech testovaných léků pouze u steroidů se ukázalo, že mohou zachránit životy, a tento objev znamenal významný zlom v boji s koronavirem. Britské testování v rámci Recovery ukázalo, že steroid dexametazon snižuje riziko úmrtí o třetinu u pacientů na plicní ventilaci a o pětinu u těch na kyslíku. Také další steroid, hydrokortizon, je podle dat neméně účinný. Oba tiší zánět (což je součást imunitní odpovědi) v těle, který může být v některých případech být škodlivý. Rozhodně je to levný lék, takže ho bude možné použít po celém světě. Lék však neúčinkuje u lidí s mírnými symptomy.
Remdesivir je antivirotický lék, který byl původně vyvinutý na léčbu eboly. Klinické testy u více jak 1000 lidí zjistily, že zkracuje trvání symptomů z 15 na 11 dní. Neukázalo se sice, že by remdesvir zachraňoval životy, avšak studie stále pokračují. USA přitom skoupily téměř veškeré jeho zásoby (výrobce Gilead také něco daroval do Jižní Koreje). Interferon beta je protein, který tělo normálně vytváří na tlumení zánětu. Používá se jako léčba roztroušené sklerózy. Britská společnost Synairgen podává tento lék přímo do plic pacientů s covid-19 pomocí nebulizéru. Počáteční zjištění říkají, že lék snižuje šanci, že se u pacienta v nemocnici rozvine vážná forma nemoci – ještě jsou však potřeba větší klinické testy.
Ne. Léky lopinavir a ritonavir jsou antivirotika zastavující replikaci viru HIV. Hodně se o nich mluvilo a proběhly také laboratorní studie naznačující, že by mohly být účinné také proti koronaviru. Avšak britské testy Recovery ukázaly, že nejsou účinné, a také WHO čerpala z testů Solidarity.
Opět ne. Chlorochin a jemu blízký hydroxychlorochin mají antivirotické a imunitu zklidňující vlastnosti. Dostaly se do centra pozornosti coby potenciální terapie proti koronaviru především kvůli tvrzením prezidenta Trumpa, a také proto, že rané laboratorní testy ukázaly, že mohou koronavirus tlumit. Avšak britské testy Recovery odhalily, že hydroxychlorochin nefunguje jako léčba na covid-19, a WHO zastavilo jeho další testování.
Lidé, kteří přežili infekci, by měli mít v krvi protilátky, které mají bojovat proti viru. Krevní plazmu (část krve obsahující protilátky) je možné extrahovat od těch, kdo se udravili, a pak podávat nemocným coby „rekonvalescenční plazmu“. V plánu je její podávání formou transfuze vážně nemocným pacientům, kdy plazma podpoří bojující imunitní systém. Tato léčba se nyní testuje na lidech mj. ve Velké Británii a v USA. V Británii v současnosti probíhají dvě samostatná testování. Americký úřad FDA udělil nouzovou autorizaci pro použití plazmy na léčbu pacientů s koronavirem na základě slibných výsledků z raných testů. Někteří však odborníci říkají, že je příliš brzy na to, abychom věděli, nakolik je léčba účinná.
Je možné, že nikdy nebude mít „léčbu“ koronaviru – nemáme ji ani na chřipku, běžné nachlazení nebo další podobné infekce. Dnes však existuje jedna léčba, která funguje, a další, které jsou slibné.
Lékaři testují léky, které už byly vytvořeny a ví se, že jejich užití je bezpečné, takže je možné poměrně brzy očekávat výsledky dalších testů. To je rozdíl oproti testování vakcín (které chrání před infekcí, ale neléčí ji), kde vědci začínají od nuly. V laboratořích se testují také některé úplně nové experimentální léky na koronavirus, ty ale ještě nejsou připraveny pro testování na lidech.
Nejlépe patrný důvod, proč chceme léčbu, je ten, že zachrání lidské životy. Kromě toho ale také může v zemích uvolnit různá omezení, jako je lockdown a vyžadovaný společenský odstup. Když budeme mít účinnou léčbu, stane se z koronaviru podstatně mírnější choroba. Pokud by léčba přinesla, že by lidé přijatí do nemocnice nepotřebovali plicní ventilaci, znamenalo by to menší riziko zahlcení JIP, takže kontroly nad životy lidí by nemuseli být tak přísné.
***
Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, protože dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních oddílů apod.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.
Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…