Moderní medicína poskytla mnoho léků na rakovinu zachraňujících životy, ale jejich časté toxické účinky na zdravé buňky a následné vedlejší účinky brání v dosažení plného potenciálu. Úpravy stávajícího léku slibují překonat tento problém u běžné a smrtelné formy rakoviny, přičemž vědci vítají průlom jako potenciální „domácí“ léčbu nové generace.
Nová studie se zaměřuje na gen RAS, který může hrát důležitou roli v obraně těla proti rakovině tím, že reguluje v buňkách dráhy, které jim umožňují růst a dělit se. Mutace v tomto genu odstraňují tato omezení, což vede k nekontrolovanému růstu a rozvoji nádorů. Nádory vzniklé z těchto mutací se přitom pověstně obtížně léčí a jsou příčinou přibližně jednoho ze čtyř úmrtí na rakovinu.
„Mutace RAS samy o sobě způsobují větší utrpení než všechny ostatní druhy rakoviny dohromady a po celém světě si vyžádají nespočet životů,“ říká Eric Collisson, hlavní autor studie z Kalifornské univerzity v San Franciscu. „Tato studie nás přivádí mnohem blíže k řešení nenaplněné potřeby lepší léčby těchto druhů rakoviny.“
Pokrok, na který Eric Collisson odkazuje, vznikl studiem typu mutace v genu RAS nazývané mutace KRAS. Vědci zjistili, že mnoho nádorů způsobených uvedenými mutacemi obsahuje vysoké koncentrace silně reaktivní formy železa, a že existuje souvislost mezi zvýšenými hladinami železa a kratší dobou přežití pacientů. Aby vědci využili „zálibu v železu“ nádorů, použili jako výchozí bod lék na rakovinu schválený FDA a nazvaný cobimetinib. Lék je účinný při zastavení nekontrolovaného buněčného růstu způsobeného mutacemi KRAS, ale není schopen tak činit selektivně, má toxické účinky na zdravé tkáně, což u pacientů vede k závažným vedlejším účinkům.
„Cobimetinib je klasickým příkladem protirakovinného léku, o kterém víme, že dobře funguje na cíl, ale nedosáhl svého klinického potenciálu, protože stejný cíl je důležitý v kůži i v dalších normálních tkáních,“ řekl spoluautor Adam Renslo.
Vědcům se podařilo syntetizovat novou formu cobimetinibu vybavenou molekulárním senzorem na vysoce reaktivní formu železa. To znamená, že lék zůstává neaktivní, dokud v rakovinných buňkách nenarazí na tuto formu železa, která jej zapne a selektivně aktivuje jeho protirakovinné účinky. Tým prokázal účinnost nového léku nazvaného TRX-cobimetinib prostřednictvím experimentů na myších modelech rakoviny vyvolané KRAS. Ty ukázaly, že byl stejně účinný jako cobimetinib při zmenšování nádorů, ale bez typických nežádoucích účinků. S nižší úrovní toxicity by pak vědci mohli do směsi přidat další léky na rakovinu, aby útok na cíl zesílili, což by umožnilo kombinovanou léčbu, která by mohla zabránit růstu nádoru s ještě větší účinností.
„Při odstranění toxicity z rovnice nevzniká jen jeden nový lék, ale 10 nových kombinací, o jejichž testování ted na klinice můžeme uvažovat,“ řekl Renslo.
Vědci se domnívají, že by tento přístup mohl být aplikován také na antibiotika, a zkoumají, jak by cílení na podobné mechanismy mohlo pomoci snížit jejich nežádoucí vedlejší účinky.
Výzkum byl publikován v Journal of Experimental Medicine.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…