Když si u někoho všimnete, že více používá levou ruku, určitě si neodpustíte nějakou poznámku a ani vám to nemůže nikdo zazlívat. Vždyť leváci jsou menšinou, pouze deset procent světové populace má dominantní levou ruku. Žijeme v „praváckém“ světě, kde je vše přizpůsobeno pro pravou ruku a leváci se musí přizpůsobovat. Přečtěte si, co o nich ještě nevíte.
Nejde jen o genetiku
Vědci se ve svých teoriích o tom, proč jsou někteří lidé leváci, ještě neshodli. Ale vědí, že genetika je za tento jev zodpovědná pouze v 25 procentech případů.
Souvisí to se stresem v těhotenství
Výzkumy nasvědčují, že když jsou ženy během těhotenství vystaveny velkému stresu nebo mají depresi, je vyšší pravděpodobnost, že jejich děťátko bude mít dominantní levou ruku. Také, děti narozené starším rodičkám nebo s nízkou porodní hmotností, bývají leváci.
Leváci často pocházejí z dvojčat
U dvojčat se dominance levé ruky vyskytuje dvojnásobně častěji, než u samostatně narozených jedinců. Dvojčata si někdy bývají vzájemně zrcadlovým obrazem – jeden má znaménko vpravo, druhý ho má na stejném místě ale na levé straně těla a podobně se to projevuje i při dominantní ruce.
Leváctví může ovlivnit výkon ve škole
Výzkumy ukázaly, že děti s dominantní levou rukou podávají ve škole slabší výkony. Mají menší slovní zásobu, čtení jim jde hůř, mají problémy s jemnou i hrubou motorikou a hůř navazují přátelství. Ale s přibývajícím věkem dokáží leváci doběhnout své spolužáky s dominantní pravou stranou těla.
Mají výhodu ve sportu
Leváci mají nezpochybnitelnou výhodu ve sportech, jako je tenis nebo box. Sportovci trénují se soupeřem, který je pravák, ale když se proti nim postaví levák na zápase, jsou vyvedeni z míry. Ale levák je připraven bojovat proti pravákovi a v boxu ho může překvapit nečekaným levým hákem.
Leváci a zdraví
Vědci měli dlouho podezření, že leváctví má nějakou souvislost s imunitou. Mysleli si, že u leváků je větší riziko autoimunitní poruchy, ale není to tak. U lidí s dominantní levou rukou, se ale objevují střevní problémy (jako např. Crohnova choroba) až dvakrát častěji, než už praváky.
Problémy se spánkem
U leváků se může častěji projevovat porucha pohybu končetin, která způsobuje nedobrovolné kopance a natahování rukou během spánku. Výzkum univerzity v Toledu zjistil, že pohyby ve spánku se objevily u 69 procent praváků a u 94 procent leváků.
Všichni nejsou alkoholici
Několik studií poukázaly na to, že leváci pijí více alkoholu, než praváci. Vědci je podezřívali, že více pijí možná i kvůli tomu, že jsou menšinou v „praváčském“ světě. No jde pouze o dohady.
Vydělávají méně, než praváci
Výplaty leváky bývají o devět až 19 procent nižší, než jejich pravorukých kamarádů. Zřejmě za to může, že se jim ve škole nedaří, často je z ní vyhodí nebo nejdou studovat vůbec, a pak musí pracovat manuálně. Samozřejmě, najdou se i tací, co mají několik titulů před jménem i za jménem a zastávají významné pozice, například jsou prezidenty.