Schopnost určit správné pravděpodobnost nezávisí od dosaženého vzdělání. I lidé bez vzdělání a znalostí matematiky dokáží správně odhadnout své šance. Lidé mají vrozený smysl pochopit pravděpodobnost.
Tvrdí to studie v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, podle níž dospělí lidé v Guatamale, kteří se nikdy nenaučili počítat ani psát, odhadli pravděpodobnost – podobně jako vzdělaní lidé. Znamenalo by to, že taková schopnost předchází vzdělání.
Vrozená schopnost
Vittorio Girotto, kognitivní psycholog z Benátské univerzity, spolu s kolegy cestoval na venkov Guatemaly, aby tam pracoval s původními mayskými obyvateli. Neměli řádné vzdělání, neovládali pořádně psaní ani matematiku .
V sérii testů s dvaceti dospělými jednotlivci se však ukázalo, že jejich uvažování o pravděpodobnosti bylo stejně dobré jako u školáků či dospělých Italů. „Chtěli jsme ukázat, že tento smysl existuje a že je univerzální,“ řekl podle New Scientist Girotto. „Nyní máme důkazy, že lidská mysl má tuto schopnost.“
Mayové měli nejdříve v testech určit barvu žetonu. Pokud možný výběr obsahoval například tři modré a jeden žlutý žeton, většina účastníků správně usoudila, že náhodně vybraný žeton bude modrý.
Mayové zároveň aktualizovali své předpovědi s novými informacemi. V testu, v němž nádoba obsahovala čtyři čtvercové žetony červené barvy a čtyři kruhové žetony, přičemž jeden byl červený a tři zelené, usoudili, že s největší pravděpodobností se bez ohledu na tvar vytáhne červený žeton.