Litevská metropole Vilnius

Litevská metropole Vilnius 1

Vilnius, kdysi nejméně známá a navštěvovaná metropole všech tří pobaltských zemí, se prosadila jako městská destinace se značným renomé a většina turistů začíná ve starém městě (UNESCO), jednom z největších dochovaných středověkých center v Evropě. I když bylo město po většinu 20. století okupováno Rusy nebo nacisty, období sovětské vlády je nejvýmluvněji představeno v Muzeu okupace a boje za svobodu umístěném v dřívějším ústředí KGB včetně původního bloku cel a mučíren. Na jiném místě najdete Národní muzeum Litvy, které vypráví příběhy světlejších okamžiků v národní historii a nabízí největší sbírku litevských kulturních artefaktů, jakou můžete kde spatřit. Historie města však započala dlouho před okupací a jeho historické jádro je stále pozoruhodné, soustředěné kolem dobře zachovalého barokního starého města, lemovaného řekami Vilnia a Neris. Přehlídka šikmých střech a věží kostelů se zvedá k nebi a nejlepší vyhlídku na ni budete mít z vrcholu Hory tří křížů v Kalnai Parku. Další skvělou vyhlídku, navíc vybavenou výtahem, takže zbývá vyjít jen pár posledních schodů k plošině, představuje zvonice Kostela sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty. Zvonice (68 m) je nejvyšší stavba ve starém městě. Pokud Vás zajímá především umění, město je rovněž plné kreativních tvůrců. Obří Centrum současného umění e jeden z největších prostorů svého druhu v baltském regionu a můžete se sem vydat za výstavami, retrospektivami, jednorázovými akcemi a vybranými filmovými díly. Kromě toho se ve městě podívejte po skvělém streetartu včetně 2 atlantů namalovaných na sloupech popírajících most Liubarto nebo známého obrázku Trumpa a Putina; v původní verzi se líbali, ta ale byla poničena a později byl obrázek změněn. K tomu připočtěte ruch, který úzkým kamenným ulicím dává místní populace studentů, a bude jasné, že Vilnius je vzrušující, dynamický a zajímavý cíl pro cestovatele.

Turistická kancelář: Vilnius Tourist Office

Litevská metropole Vilnius 2
Hora tří křížů

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím létajícím do Vilniusu z různých destinací v Evropě patří Aeroflot, airBaltic, Air France, Austrian Airlines, Belavia, British Airways, Brussels Airlines, Finnair, KLM, LOT, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, SAS, Turkish Airlines a Wizz. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA; nejrychlejší trasa je se SAS přes Kodaň.

Doba letu: z Londýna 2 hodiny 40 minut, z New Yorku 10 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 16 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 12 hodiny (včetně mezipřistání), ze Sydney 26 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

V Litvě najdete dobrou silniční síť, kde moderní dálnice spojují Vilnius s městy Klaipeda, Kaunas a Panevézy (Panevėžys). Doprava jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 50 km/hod. ve městech, 70-90 km/hod. na venkovských sinicích a 100-130 km/hod. na dálnicích. Podmínky v zimě mohou být v Litvě kruté, takže od listopadu do března jsou požadovány zimní pneumatiky. Po celý rok jsou povinná tlumená světla. Řidiči musí mít platný národní ŘP spolu s dokladem totožnosti (cestovním pasem) s fotografií.

Poruchová služba: Atlas Assistance.

Trasy: Litva má dobře rozvinutou silniční síť, kde dálnice A1 spojuje Vilnius s Kaunasem a s pobřežním městem Klajpeda. Dálnice A10 a A12 míří na sever k hranicím s Lotyšskem a dál do Rigy. Několik tras vede na na jih do Polska a na východ do Běloruska.

Autobusy: autobusové nádraží ve Vilniusu se nachází v centru u hlavního vlakového nádraží na okraji starého města na adrese Sodu 22. Spoje míří do všech významných litevských měst, a také za hranice do Estonska, Lotyšska, Běloruska a Německa. K hlavním operátorům patří Eurolines, Lux Express a ECOLINES.

Doba trvání cesty: z Kaunasu 1 hodina 5 minut, z Minsku (Bělorusko) 3 hodiny 50 minut, z Rigy (Lotyšsko) 3 hodiny 40 minut, z Kaliningradu 4 hodiny, z Varšavy (Polsko) 6 hodin 30 minut, z Tallinnu (Estonsko) 7 hodin 30 minut.

Vlakem

Vlakové nádraží Vilnius (Geležinkelio g. 22) v centru nabízí domácí vlakové spoje do druhého největšího litevského města Kaunasu a do domácích destinací, jako je Trakai a Klaipeda, a také mezinárodní spoje do Minsku (Bělorusko) s navazujícími spoji do Moskvy, Petrohradu a Varšavy. Pamatujte na to, že pokud budete vlakem projíždět Běloruskem, je potřeba mít tranzitní vízum. Lietuvos Geležinkeliai je národní železniční operátor Litvy.

Doba trvání cesty: z Minsku 2 hodiny 30 minut.

Litevská metropole Vilnius 3
Gediminasův hrad

Co dělat a na co se podívat

Staré město – rozsáhlé staré město Vilnius bylo dříve v žalostném stavu s rozpadajícími se fasádami a atmosférou obecného zmaru. Dnešní obrázek je však naprosto odlišný, s lesknoucími se budovami kolem centrální ul. Didžioji. Při bezcílném toulání obvykle objevíte zajímavé věci.

Republika Užupis – samozvaná „republika“ Užupis byla kdysi slum, ale dnes je to bohémský a umělecký okrsek s výbornými bary a restauracemi. Má vlastní hymnu, ústavu (přeloženou do mnoha jazyků a desky s ní jsou vystaveny na dlouhé zdi v ul. Paupio), prezidenta, biskupa, 2 kostely, 7 mostů a svého ochránce zvaného Anděl z Užupis. V den své nezávislosti 1. dubna hodinu teče pivo z kašny u Anděla.

Pravoslavný kostel svatého ducha – budete-li mít čas na návštěvu pouze jednoho kostela, vyberte si tento. Prý to byl jediný kostel, který zůstal otevřený během sovětského období, a v hlavním svatostánku jsou uchovávána mumifikovaná těla sv. Antonína, Jana a Eustacha. Tato trojice byla popravena v roce 1347, když rozzlobila Algirdase, pohanského velkovévody litevského, svým veřejným kázáním. Nezaměňujte ho však s Dominikánským kostelem Ducha svatého, tento kostel je jen pár kroků od Bran úsvitu.

Brány úsvitu/Ostrá brána (Aušros Vartai) – malebná městská věž s bránou se stala jednou z nejznámějších pamětihodností města. Kdysi do starého města vedlo 10 bran, ale dochovala se pouze tato, a dnes je v ní umístěna kaple přístupná veřejnosti. Lidé sem přicházejí ze široka daleka modlit se k obrazu Blahoslavené Panny Marie v kapli, která prý má zázračnou moc.

Muzeum okupací a bojů za svobodu (Muzeum KGB), dříve známé jako Muzeum obětí genocidy, je místem, kde ožívají temné dny sovětské okupace. Je umístěno v bývalém ústředí KGB, skutečné budově, kde byl držen, mučen a poté buď popraven, nebo od

souzen do gulagů každý, kdo se znelíbil úřadům. Návštěva muzea je nutností pro každého se zájmem o temnou minulost města.

Gediminasův hrad (dočasně zavřeno) – jen kousek pěšky (nebo ještě rychleji kolejovou lanovkou) a dostanete se k malému kopci, kde se tyčí jediná dochovaná věž Horního hradu. Původní pevnost z 13. století byla v průběhu staletí upravována a dnes je zde umístěno muzeum. Věž nabízí fantastické výhledy na Vilnius a okolní oblast.

Katedrála ve Vilniusu – hlavní katedrála ve městě, opravená po navrácení církvi (za vlády Sovětů sloužila jako galerie umění), se dnes opět skví ve své plné kráse. Náboženská budova byla na tomto místě od 13. století, kdy současná inkarnace je z velké části dílem z 18. století. U katedrály se podívejte po dlaždici se slovem STEBUKLAS – ta označuje jeden konec Baltského řetězu, politické demonstrace dne 23. srpna 1989, kdy se 2 miliony lidí chytli za ruce a vytvořili lidský řetěz z Vilniusu do Rigy (v Lotyšsku) a Tallinnu (v Estonsku). Říká se, že až tuto dlaždici najdete, můžete si něco přát a 3x se přitom otočit po směru hodinových ručiček. Nedaleko dlaždice u samostatně stojící zvonice najdete sérii žulových stop připomínající Baltský řetěz.  

Kostel sv. Petra a Pavla – podle exteriéru skromného kostela byste netušili, že v jeho bílém interiéru se ukrývá 2000 nádherných štukových postav. Strop kostela pokrytý 5 freskami je jeden z největších freskových stropů v zemi.

Televizní věž se může chlubit nejkomplexnějšími výhledy na Vilnius, ale není to nic pro ty, kdo trpí závratí. Najdete zde také malou kavárnu. Prohlédněte si dojemnou výstavu připomínající oběť 12 občanů, které zabily sovětské tanky v roce 1991 během boje za nezávislost země.

Hora tří křížů – trojice křížů, které zde byly původně umístěny v 17. století, označují místo ukřižování skupiny mnichů. Kříže, symbolizující víru a litevskou národní identitu, byly zničeny Stalinovým režimem, ale v roce 1989 znovu vybudovány, když země bojovala o nezávislost. Vyhlídky na Vilnius jsou odtud vynikající a procházka dolů po zalesněném svahu je příjemná.

Socha Franka Zappy – nezvyklá socha podivínského amerického hudebníka a alternativního myslitele je určitě jediná svého druhu na světě, přičemž odhaluje hravou stránku Vilniusu. Vytvořil ji místní výtvarník Konstantinas Bogdanas z mosazi a odhalena byla v roce 1995.

Akční nabídka ubytování: