Lotyšská metropole Riga

Lotyšská metropole Riga 1

Lotyšská metropole Riga, která prošla příběhem bídy a rozkvětu, se přiklonila k EU, a následující příliv peněz ji proměnil v bohaté kosmopolitní velkoměsto. Většina nového je věnována obchodu, s lesknoucími se prosklenými nákupními centry a vysokými obchodními domy, které nahradily sovětské panelové bloky, které kdysi dominovaly panoramatu.  Staré město (UNESCO), téměř nezměněné od dob středověku, se dochovalo ve skvělém stavu, tak jako mnoho mimořádných secesních budov ve městě. V předchozím desetiletí Riga nasbírala přídomky, jako „nová Praha“ nebo „Paříž východní Evropy“, což přineslo také možnosti levných letenek. Ty přilákaly davy turistů ze západní Evropy hledajících krásnou architekturu, komplikovanou minulost a levné pivo. Při tom se však vynořila také řada pochybných barů a striptýzových klubů, takže některé částí města působily dost nebezpečně. Ale výrazné zdražení pomalu odrazuje tento druh turistů od návštěvy. Přitom je toho v Rize hodně, co můžeme doporučit. Má krásný přístav, zatímco její muzea a řada galerií umění se v poslední době značně zlepšily. V blízkosti města se nachází nádherný vodopád Venta a pískovcové jeskyně Riežupe, a také hrstka malebných menších měst, jako je Sabile a Kandava.

Turistická kancelář: LIVE Riga (Riga Tourist Office)

Turistické pasy: Riga Card umožňuje návštěvníkům bezplatné cestování autobusy, trolejbusy a tramvajemi, cestování vlakem do Vecaki nebo do letoviska Jurmala, bezplatný vstup do muzeí (nebo slevy na vstupném), a také slevy v obchodech, kavárnách, restauracích a půjčovnách aut. Kartu na 24, 48 nebo 72 hodin si můžete zakoupit v Turistickém infocentru, na letišti, ve vybraných hotelech nebo kdekoli uvidíte logo RC.

Tipy na jednodenní výlety z Rigy 

Lotyšská metropole Riga 2
Centrální tržnice

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím nabízejícím přímé lety do Rigy z Velké Británie patří airBaltic, Ryanair a Wizzair. Nejlepší doba pro návštěvu Rigy je v létě, když teploty vzrostou. Levné lety jsou však k dostání v chladnějších měsících nebo v zimě. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA.

Doba letu: z Londýna 2 hodiny 40 minut, z Paříže 2 hodiny 40 minut, z New Yorku 10 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 13 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 12 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 26 hodin (včetně mezipřistání)

Po silnici

Stav silnic v Lotyšsku je proměnlivý, a zatímco většina hlavních silnic je poměrně dobrý standard, některé silnice (a mnoho vedlejších) je bez pevného povrchu, takže se při silných deštích nebo tání sněhu promění v bažiny. Maximální povolená rychlost je 50 km/hod. ve městech a 90 km/hod. mimo města. Doprava v Lotyšsku jezdí po pravé straně, minimální věk pro řízení je 18 let. Cizinci řídící vlastní vozidlo musí mít stále u sebe národní ŘP (nebo mezinárodní ŘP, pokud jsou ze země mimo EU), doklad o pojištění třetí strany (jako je mezinárodní Zelená karta) a registrační dokumenty. Je povinné jezdit se stále zapnutými světly.

Lotyšská motoristická společnost (LAMB) poskytuje další informace a také obstarává poruchovou službu.

Trasy: hlavní tranzitní koridory do Rigy jsou severojižní mezinárodní silnice E67 (Via Baltica), která vede z Tallinnu přes Rigu, Vilnius a Kaunas do Varšavy, a trasa Via Hanseatica, která vede z Berlína přes Gdaňsk, Kaliningrad a Šiauliai do Rigy. Koridory také vedou z východu na západ a spojují Rigu s Moskvou a s městy Ventspils, Ljepaja, Vitebsk a Pskov. Silnice A2 z Rigy na severovýchod vede do Cēsis.

Autobusy: rižské autobusové nádraží (Autoosta), Pragas 1, obsluhuje mezinárodní i domácí spoje. Jízdenky do všech mezinárodních destinací zakoupíte v prodejně jízdenek v autobusovém terminálu. K renomovaným dopravním společnostem patří hlavní státní dopravce Nordeka, který provozuje přímé dálkové mezinárodní spoje. Také Lux Express obsluhuje mezinárodní trasy včetně přímého spoje do Moskvy.

Doba trvání cesty: z Cēsis 1 hodina 30 minut, z Vilniusu 4 hodiny, z Tallinnu 4 hodiny.

Vlakem

Centrální nádraží v Rize (Centrālā Stacija) má oddělenou halu pro mezinárodní a pro domácí spoje. Vstupenky na hlavní spoje koupíte v hlavní odletové hale a jízdenky na elektrické příměstské vlaky v menší odjezdové hale. Některé vlaky v Lotyšsku mají špatnou údržbu a zpoždění bývá běžné, ale trasy do satelitních měst a vesnic kolem Rigy obvykle mívají lepší spojení než meziměstské a mezinárodní trasy. Dálkové spoje z Rigy mohou být pomalé a náchylné ke zpožděním. Spoje v Rize provozuje lotyšská národní železniční společnost Latvijas Dzelzceļš  www.ldz.lv . Jízdenky na dálkové cesty si můžete rezervovat předem.

Doba trvání cesty: z Minsku 12 hodin, z Moskvy 16 hodin.

Proč se vydat do Lotyšska

Lotyšská metropole Riga 3
Dům Černohlavců

Co dělat a na co se podívat

Lotyšské válečné muzeum (Latvijas Kara Muzejs)  je jedno z nejzajímavějších muzeí ve městě a nejkontroverznější z nich. V cihlové Prašné věži ze 14. století naleznete expozice seznamující s různými válkami, které zemi pustošily. Týkají se nejen Osvobozenecké války (1918-20), kdy Lotyšové bojovali se Sověty a Němci, ale také lotyšských dobrovolníků, kteří za II. světové války sloužili v německých Waffen SS. Proběhly už velké debaty ohledně jejich role při spáchaných zvěrstvech a žijící veteráni, kteří každoročně triumfálně procházejí Rigou, vyvolávají rozpaky vlády.

Centrální tržnice (Centrāltirgus) – 5 mohutných hangárů pro vzducholodě pocházející z 30. let 20. století dnes ukrývají rižskou Centrální tržnici,  kde se můžete setkat s místními, kteří sem přicházejí nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu. Spoustu prodejních stánků najdete také před hlavními hangáry. Jedná se o skvělé místo pro fotografování.

Muzeum okupace Lotyšska (Latvijas Okupācijas Muzejs) je významná zastávka, kterou však bohužel řada turistů míjí bez povšimnutí. Muzeum umístěné v nápadně ošklivé budově z komunistického období nabízí návštěvníkům procházku neklidnou novodobou historií Lotyšska, od sovětské a nacistické okupace za II. světové války až po bouřlivé události, které vedly k nezávislosti země v roce 1991. Před muzeem je umístěna socha lotyšského střelce, která je nadále předmětem kontroverze místních.

Historické centrum Rigy – i když požáry a války zničily mnohé z prvních budov, historické centrum Rigy se může chlubit pěknou středověkou, gotickou a barokní architekturou. Ale Riga je především proslulá svými secesními stavbami, které podle mnohých tvoří nejlepší přehlídku tohoto stylu v celé Evropě. Je to nezaměnitelný styl s ozdobnými štukovými spirálami zdobícími dveře, maskami na fasádách a surrealistickými věžemi vyrůstajícími z budov. Nejlepší způsob, jak mohou návštěvníci ocenit tuto architektonickou pokladnici, je při procházení centrem města s pohledem obráceným nahoru. K nejlepším příkladům secese (Jugendstil) patří budovy na ul. Elizabetes iela, z nichž mnohé jsou plné fantastických ozdob typických pro tento architektonický styl.

Dům Černohlavců (Melngalvju Nams) – skvěle zrenovovaná gotická budova na radničním náměstí (Rātslaukams) pochází z roku 1334, kdy byla místem setkávání neženatých místních kupců, kteří si říkali černohlavci. Za sovětského režimu chátrala, ale po letech renovace dnes září ve dne i v noci (kdy je nasvícená). Mohutné štíty budovy se působivě tyčí nad náměstím do výšky 28 m. Interiér je neméně působivý včetně zrekonstruovaného sálu, kde se kdysi černohlavci setkávali.

Kostel sv. Petra (Pētera Baznīca) – nejstarší kostel v Rize je věnován světci-patronu města. Původně byl vybudován v roce 1209 a několikrát rekonstruován, naposled po požáru v roce 1941. Věž vysoká 123 m je vybavena výtahem, který odváží návštěvníky na vyhlídkovou galerii nabízející daleké výhledy na město.

Rižský dóm/Evangelická katedrála (Rigas Doms) – opojná koláž románského, gotického a secesního stylu představuje jeden ze symbolů Rigy.  V muzeu umístěném uvnitř naleznete expozice ukazující Rigu v době mezi světovými válkami, a také mapy a pohlednice staré Rigy. K hlavním atrakcím patří světově proslulé varhany vytvořené v roce 1884 a vybavené téměř 7000 píšťalami.  

Památník svobody (Brīvības Piemineklis) – objemný monument místními přezdívaný „Milda“ má své posvátné místo v srdcích a myslích Lotyšů. V roce 1935 vznikl ze soukromých darů a byl vztyčen mocný symbol národa, který nějakým způsobem přečkal čtyři desetiletí sovětské nadvlády. V komunistickém období si místní často dělali legraci, že památník je ve skutečnosti cestovní agent, protože položení květin u něj zaručovalo jednosměrnou jízdenku na Sibiř. Dnes je památník po rozsáhlé rekonstrukci opět ve své původní kráse a dodnes si uchovává svoji působivost, kdy zároveň slouží jako oblíbené místo setkávání mladých obyvatel města.

Kostely v Rize. Hned za hradbami starého města se nachází římskokatolický kostel, který byl několikrát znovu vybudován. Katedrála svatého Jakuba (Jēkaba Katedrāle) byla nejprve luteránský farní kostel, pak jezuitský kostel a dokonce i kostel švédské vojenské posádky. A dnes, s tolika vrstvami historie, představuje působivý svatostánek katolické církve. Luteránský Ježíšův kostel (Jēzus Baznīca), nejstarší dřevěný kostel v Rize, bojoval po celá staletí s požáry, takže jeho přežití samotné je důvodem k návštěvě. Pravoslavný Grebenščikovův kostel je další dřevěná stavba s pozlacenými kopulemi pocházející z počátku 19. století. Chrám svatého Alexandra Něvského (Aleksandra Nevska Baznīca) je ruský pravoslavný kostel z 20. let 19. století, pojmenovaný podle ruského knížete 13. století oslavovaného ruskou populací v Rize jako národní hrdina; kostel má jasně žlutou barvu a nemůžete ho minout.

Lotyšské etnografické muzeum (Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas Muzejs) – možná nejméně doceněná atrakce Rigy se nachází hned za metropolí a nabízí pohled na venkovský život v 17. a 18. století. Muzeum pod širým nebem zabírající více jak 90 ha krásné baltské krajiny se může chlubit skvělou sbírkou pečlivě zrekonstruovaných dřevěných budov statků, kostelů a větrných mlýnů, kolem kterých se můžete procházet. Tradiční taverna nabízí místní kuchyni a někdy zde tradiční řemeslníci a ženy prodávají své zboží. Kromě toho můžete pozorovat rezavé veverky skotačící mezi břízami.  

Lotyšské národní umělecké muzeum (Latvijas Nacionālais Mākslas Muzejs) je umístěno v impozantní barokní stavbě, což byla první budova v pobaltských zemích vytvořená specificky pro muzeum. Je na seznamu coby architektonická památka národního významu a její horní patro je zdobeno 6 dekorativními malbami od významného lotyšského malíře Vilhelmse Purvītise a od estonského klasického umělce Gerharda von Rosen. Stálé sbírky muzea sledují vývoj profesionálního umění v baltském regionu od počátku 18. století do současnosti. Jeho sbírka ruského umění je údajně nejbohatší v pobaltských zemích. Vedle stálých expozic muzeum hostí dočasné výstavy, a také pravidelné kulturní akce.

Mentzendorffův dům (Mencendorfa Nams) je pečlivě zrekonstruovaný dům kupce z konce 17. století pojmenovaný podle svého posledního obyvatele. Půvabná rezidence s bohatou výzdobou proměněná v muzeum se stále může chlubit původním dobovým nábytkem a různými historickými artefakty.

Bastejkalns Park nabízí pohled na dvě stránky moderní Rigy.  Za teplých dnů se park zaplní klevetícími zaměstnanci, mladými lidmi s očima upřenýma do mobilů a páry pomalu se procházejícími kolem městského kanálu, který protéká parkem. Temné pozadí tvoří památníky Lotyšů, kteří byli v okolí zastřeleni, když se Sověti snažili 20. ledna 1991 potlačit hnutí za nezávislost. K obětem patřili 2 kameramani a student.

Akční nabídka ubytování: