Severní Makedonie: Ohridské jezero a Kokino

Severní Makedonie: Ohridské jezero a Kokino 1

Rozlehlé a hluboké Ohridské jezero (také Ochridské jezero) je klenotem Severní Makedonie. Tiché ulice města Ohrid ukrývají středověké kostely zdobené freskami, římský amfiteátr a pevnost, kam stojí za to vyšplhat kvůli výhledům. Ale až si prohlédnete staré město, lesknoucí se hladina jezera Vás znovu a znovu přiláká k sobě, takže se můžete na lodi vydat na vodu nebo se potopit do hlubin. Pokud zatoužíte vydat se dále do vnitrozemí, můžete podniknout pěší túry v nedalekém Národním parku Galičica. Najdete zde levně pronajímané pokoje a několik kempů přímo u vody, takže oblast je skvělá pro cestovatele s omezeným rozpočtem, kteří chtějí především relaxovat.

Ohridské jezero je jedno z nejstarších a nejhlubších jezer v Evropě a leží mezi Albánií a dřívější jugoslávskou republikou Makedonií. Jeho okolí ukrývá bohatý potenciál přírodního i kulturního dědictví včetně jedinečného vodního ekoystému, který má světový význam, spolu s více jak 200 endemickými druhy. Dále nabízí bohaté historické a archeologické památky, zajímavé tradiční postupy a jedinečné nehmotné dědictví. Ohridské jezero je na seznamu přírodních památek UNESCO.

Region má kulturní aspekty a hodnoty, kam patří např. poloostrov a vesnice Lin, scénické oblasti Lin a Drilon, severní Lin, obydlí na kůlech (známá také jako palafittes), Guri Kamjes („Skála Kamje“) nebo zřícenina hradu Pogradec. Dodnes se zde uchovávají tradiční postupy předávané z generace na generaci, jako je řezbářství a výroba stříbrných filigránů. Některé z materiálů, které řemeslníci a umělci používají, pocházejí oblasti kolem jezera, kde také získávají inspiraci pro svou práci. Nehmotné dědictví regionu je patrné také v pověstech a mýtech o tom, jak bylo jezero stvořeno, a o roli draků a netvorů v historii.

Proslulé jsou také ohridské perly

Ohridské „perly“ nejsou pravé perly, ale vyrábějí se pokrytím korálků pastou vyrobenou z rybích šupin a perleti (což je vnitřní část lastur ústřice). Ohridské perly je označení pro tyto perly vyrobené v Ohridu v Severní Makedonii (zatímco ve Španělsku se jim říká „mallorské perly“). Jsou to vysoce kvalitní umělé perly, ale nemají takovou cenu, jako pravé perly, ani nejsou ekologičtější.

Kde se ubytovat: penzion Villa & Winery Mal Sveti Kliment – akční nabídka zde; Villa Kale 4* s výhledy na jezero – akční nabídka zde

Tajemná starověká observatoř Kokino

Severní Makedonie: Ohridské jezero a Kokino 2

Už před tisíciletími lidé v této oblasti pozorovali nebe. Dokladem je megalitická observatoř Kokino (Kokkino), která pochází z rané doby bronzové kolem roku 1800 př.n.l. a je umístěna na horském vrcholku Tatikev Kamen. Prehistoričtí lidé zde prováděli své dávné rituály, sledovali cykly Slunce a Měsíce a měřili čas. Observatoř se nachází na neovulkanickém kopci, jehož skály vznikly v důsledku tuhnutí lávy, která vycházela vulkanického kráteru. Praskliny, které se během této doby vytvořily, skýtaly prostředky pro značení poloh stoupajícího Slunce a Měsíce během rovnodennosti a slunovratu, jakož i jejich odchylek. I když byla tato dávná observatoř objevena až v roce 2001, dostala se na seznam nejvýznamnějších starověkých observatoří vytvořený NASA, kde je Kokino hned na 4. místě. Předpokládá se, že vůdci kmene měli výsadní postavení pro pozorování oblohy. Aby mohli pocítit spojení se svým bohy, stačilo se posadit na trůny vytesané do skály a přivítat první paprsek, který na ně při východu slunce dopadl.