Maledivy, nádherné souostroví v Indickém oceánu, získaly pověst luxusní destinace, přesto sem v posledních letech míří také cestovatelé s nižším rozpočtem.
Od doby, kde se na zdejších dokonalých písčitých plážích začali koncem 70. let objevovat první turisté, si země vybudovala image exkluzivního souostroví dostupného pouze některým lidem. Nezávislým ekonomickým cestovatelům začaly být ostrovy přístupné až v roce 2008, když první demokraticky zvolená vláda Malediv zrušila pravidla platná pro všechny cizince, kteří chtějí pobývat v rezortech. To umožnilo místním lidem s licencí si otevřít vlastní penziony na tzv. „místních ostrovech“, atolech, kde žijí Maledivci (oproti samostatným rezortům, kdy každý je na vlastním ostrově a v téměř úplné izolaci od každodenního života v zemi). Maledivy nabízejí úžasnou kombinaci oslnivých pláží, zářivě modrého moře a fantastického potápění, které se dnes otevírá také cestovatelům bez neomezených finančních zdrojů. Pamatujte však na to, že už jen kvůli izolaci Malediv od zbytku světa to nikdy nebude destinace, kam se dostanete snadno. Zde uvádíme některé jednoduché tipy, jak snížit své náklady v destinaci, která má zaslouženou pověst exkluzivity.
Cestujte mimo hlavní sezónu nebo alespoň se snažte vyhnout špičce
Maledivy jsou nejlevnější během období monzunů v jihozápadní Asii, které začíná v květnu a končí v říjnu, což se navíc shoduje s létem na severní polokouli. Jedná se o nejdeštivější část roku, takže ceny ubytování v penzionech mohou poklesnout i na polovinu oproti hlavní sezóně. Přestože v tuhle dobu může být zataženo a deštivo (především v červnu a v říjnu), nikdy nemusíte mít obavy z chladna díky celoročně teplému rovníkovému vzduchu. Ceny ubytování dosahují vrcholu od začátku prosince do konce února, takže je dobré plánovat svoji cestu mimo tento časový rámec.
Pečlivě vybírejte let
Pokud nemáte vlastní jachtu, kterou byste připluli, jediná možnost, jak se dostat na Maledivy je letecky. Díky odlehlosti ostrovů let do metropole Male nikdy nebude levný, přestože průměrná cena v posledních letech trochu poklesla. Relativně východné letenky nabízejí charterové aerolinie, jako je Condor nebo Edelweiss, zatímco indické nízkonákladové aerolinie Go First dnes nabízejí přímé lety z Bombaje a Dillí. Cenu letenky přitom může výrazně snížit jedno nebo dvě mezipřistání.
Ubytujte se spíše v penzionu než v rezortu
Když najdete ten správný penzion, budete mít největší úsporu při své cestě na Maledivy, protože ubytování i v nejlepším penzionu stojí podstatně méně než nejlevnějším rezortu. Na rozdíl od samostatných rezortů Vás penzion nutně umístí na místní ostrov s jídlem, pitím a aktivitami, což znamená svobodu sami si vybírat restaurace, instruktora potápění a srovnávat přitom ceny.
Cestujte trajektem spolu s místními
Trajekty MTCC (státní veřejný dopravní systém) jsou vynikající, i když ne příliš rychlý způsob cestování, a lístky stojí minimum. Na přeplněném a velmi společenském dhoni (víceúčelová maledivská plachetnice) budete mít spoustu času se opalovat na střeše a pozorovat skotačící delfíny, zatímco se loď pomalu posouvá k cíli. Plavba vyjde na pár USD, takže ušetříte balík ve srovnání s drahou dopravou rychlými motorovými čluny nebo hydroplánem, které vyžaduje většina rezortů.
Vyberte si ostrov, který je oblíbený u baťůžkářů
Čím dál se vydáte od davů na Maledivách, tím více zaplatíte za cestu i za pobyt. Rušnější ostrovy s výběrem zavedených penzionů jsou místem, kde je konkurenční boj o turistický dolar nejtvrdší. V důsledku toho zde najdete nejširší výběr restaurací, aktivit, a také (ve většině případů) lepší dopravní spojení s metropolí Male a s jejím letištěm. Nejoblíbenějším maledivským ostrovem pro ekonomické cestovatele je Maafushi, i když rostoucí počet návštěvníků mu nesporně ubírá na kráse. K dalším oblíbeným ostrovům s mnoha penziony, které stojí za zvážení, patří Dhigurah, Fulidhoo, Thulusdhoo, Huraa, Ukulhas a Rasdhoo.
Držte se na jednom ostrově – nebo cestujte mezi ostrovy veřejným trajektem
Cestování na Maledivách buď zabere celé dny, nebo Vás vyjde na vysokou částku. I v případě, že najdete dvě fantasticky výhodné nabídky ubytování, cesta z jednoho atolu na druhý může Vaši předchozí úsporu značně překročit. Chytří cestovatelé proto stráví celý svůj pobyt na jednom ostrově – nebo rozdělí svůj čas mezi ostrovy ve stejném atolu, kde funguje pravidelná doprava trajekty MTCC.
Kupte si potápěčský „balíček“ předem
Pokud je hlavním důvodem Vaší návštěvy potápění, podívejte se předem po nabídkách a nejvýhodnějším potápěčském „balíčku“, a pak teprve zorganizujte zbytek cesty a vše ostatní. Mnoho penzionů zaměřených na potápěče nabízí výrazné slevy, když si jejich „balíček“ koupíte předem, protože jim to umožňuje mít přehled nad organizací potápění a maximálně využít své lodě dhoni.
Na letišti si kupte SIM kartu
Vzhledem k tomu, že náklady na roaming mohou být značné, pokud používáte internet v telefonu mimo Wi-Fi hotspoty, ušetříte zakoupením místní průběžné SIM karty na letišti hned při příletu. Za pouhých 10 USD nabízejí tyto karty množství dat, které bohatě stačí na pár týdnů.
Přivezte si vlastní vybavení na šnorchlování
Mnohé penziony nabízejí zapůjčení potápěčských brýlí, šnorchlů, ploutví a dalšího ne-motorového vybavení pro vodní sporty hostům za příplatek. Přesto je dobré si předem ověřit, že se to týká také Vašeho ubytovacího zařízení. Pokud Váš penzion není na tohle vybaven, ušetříte značné výdaje, když si přinesete vlastní vybavení s sebou.
Snažte se přivést si s sebou vše, co budete během své dovolené potřebovat
Není nic přehnaného na tvrzení, jak málo je toho možné sehnat v obchodech na Maledivách. Zatímco luxusní rezorty dovážejí pro své hosty nejrůznější luxusní potřeby (za odpovídající ceny), sehnat v místních obchodech i základní potřeby může být náročné. Metropole země a jediné skutečné město Male má nejlepší výběr zboží v obchodech, přesto ušetříte čas i peníze, když si vše přivezete letadlem v zavazadlech. Neberte však s sebou žádný alkohol, protože celníci by Vám ho při vstupu do země zabavili.
Vyhněte se alkoholu kvůli vysokým daním
Pokud nebudete ubytování v rezortu, dovolená v zemi oddaných muslimů, jako jsou Maledivy, se musí obejít bez alkoholu, což může být pro některé turisty překážkou. Jediná možnost, jak si dát drink, když budete ubytovaní v penzionu, je zařídit si výlet do nedalekého rezortu nebo večerní pobyt na lodi s ubytováním a potápěním. Oblíbené ostrovy, jako je Maafushi, mají svoji potápěčskou loď polotrvale zakotvenou vedle ostrova, kde si poměrně snadno můžete dát odpolední drink. Možná Vás ale odradí ceny, protože na alkohol jsou v zemi uvaleny obrovské daně. Je to tedy potápěčská destinace, kde se vyplatí být „na suchu“.
Příklad denního rozpočtu na Maledivách:
- dvoulůžkový pokoj v penzionu 60–100 USD
- dvoulůžkový pokoj v levném rezortu 150–350 USD
- přeprava trajektem 5-10 USD
- večeře pro 2 osoby na místním ostrově 20 USD
- potápění se 2 kyslíkovými lahvemi 50–100 USD