Máte bolestivý sex? Existuje několik vysvětlení, proč to tak je

Máte bolestivý sex? Existuje několik vysvětlení, proč to tak je 1

Ženy se na toto téma často boje zeptat i svého lékaře či o ní nahlas mluvit.

Trpí jím více žen, než byste si pomysleli, jen to mnohé z nich nikdy nepřiznají nahlas nebo tento problém odsouvají na vedlejší kolej. Bolestivý sexuální styk. Namísto rozkoše s partnerem dochází ke stresu a neschopnosti užít si něco, co by mělo být příjemně prožitou intimní chvílí.

Důležité je pochopit příčinu těchto obtíží a obrátit se na svého lékaře. Ještě předtím však nabízíme osm potenciálních důvodů, které mohou ženám způsobovat bolestivý sex.

Nedostatečné zvlhčení

Suchost je jedním z nejčastějších důvodů bolestivého styku. Zapříčiněná může být hormonálními změnami, nesprávnou intimní hygienou, užíváním některých léků (například antidepresiv), kouřením, vaginálními výplachy, užíváním hormonální antikoncepce, ale i nedostatečnou sexuální stimulací a stresem.

Americká odbornice na gynekologii, Sheryl Ross, radí zapracovat na předehře se svým partnerem a věnovat jí více času, případně sáhnout po lubrikantů. Pokud by se situace nelepšila, lékař ví poradit či předepsat přípravky určené na suchost pochvy.

Vaginismus

Odborníci tvrdí, že jím trpí zhruba 5 procent žen, ale vzhledem k citlivosti problému, o kterém se někdy ostýchají mluvit, je může být i více. Při vaginismem žena zažívá vůlí neovladatelný křeč vaginálního svalstva, který může zcela znemožňovat pohlavní styk.

Příčiny vaginizmu nejsou podle odborníků zcela jednoznačné. Můžeme k nim zařadit infekce močového traktu, kvasinkové infekce, trauma nebo odmítavý postoj k sexualitě či vlastnímu tělu. Pomoci může podle Sheryl Ross psychoterapie, fyzická terapie i medikamentózní léčba.

Nevhodná poloha

Každé tělo je jiné a zárukou úspěšného sexu není naučit se všechny polohy z Kámasútry. Některé mohou párům při styku způsobovat komplikace a ženě bolesti. Pokud zkoušíte milovat stále ve stejné poloze, ale necítíte se při ní komfortně, najděte jinou pozici, která vám bude lépe vyhovovat.

„Pro ženy a jejich anatomii se zdá být jednodušší misionářská poloha. Zatímco pozice odzadu umožňuje muži hlubší průnik, mnohým ženám způsobuje bolest a diskomfort,“ říká Sheryl Ross.

Když na velikosti záleží

O velikosti mužských penisů se často mluví s nádechem humoru. Méně zábavné však je, pokud nadprůměrná velikost opravdu způsobuje ženám problém. Lékařka v takovém případě doporučuje trpělivost.

„Vagína se dokáže velikosti penisu přizpůsobit a roztáhnout, ale může to chvíli trvat,“ říká gynekoložka. Potřebná je otevřená komunikace s partnerem a během intimních chvil se nikam nespěchat. Ideálním pomocníkem je v takovém případě i lubrikant.

Prasklá cysta na vaječníku

Bolestivý pohlavní styk váš může upozornit i na cystu na vaječníku. Zejména pokud se objeví nečekaně v průběhu menstruačního cyklu a je spojen také s dalšími příznaky jako bolest v podbřišku, nevolnost či problematická menstruace. Během sexuálního styku může dojít k prasknutí a pokud máte podezření právě na tento zdravotní problém, neodkládejte ho a navštivte svého gynekologa.

Alergie na latex

Latex je prakticky kdekoliv kolem nás a člověk se s ním setkává při různých produktech jako například ve polštářích a matracích, v oblečení, v kobercích či rukavicích na úklid. Nepříjemné však je, pokud člověk o své alergii neví a objeví ji právě během intimních chvil.

Používat kondomy je zodpovědné ve snaze mít bezpečnější sex. Může se však stát, že žena cítí během pohlavního styku svědění, suchost, podráždění a další nepříjemné projevy. Tehdy je na místě nechat se vyšetřit lékařem, zda je problémem právě alergie na latex. Pokud je to tak, na trhu jsou i bezlatexové alternativy, po kterých se dá sáhnout.

Infekce

Zdrojem problémů může být v některých případech i organická příčina, tedy infekce. Myslí se tím sexuální přenosná či u mnoha žen častá kvasinková infekce. Ty mohou způsobovat suchost, podráždění a během styku se uvnitř pochvy mohou vytvářet mikroskopické trhlinky ústící až do bolesti či diskomfortu. Jednoznačným řešením je kontrola u lékaře, který potvrdí, zda jde skutečně o vaginální infekci a doporučí vhodnou léčbu.

Traumatický zážitek z minulosti

Zkomplikovat prožívání sexuality dokáže i trauma. Pokud žena v minulosti zažila například sexuální násilí, během styku s partnerem na ni mohou dolehnout panické záchvaty či úzkost. Podle odborníků se může trauma fyzicky projevit i když už si myslíme, že negativní zážitek z naší mysli odezněl. Tělo však reaguje jinak.

Psychický blok způsobí neschopnost uvolnit se, což se projeví na staženém vaginálním svalstvu a tedy i bolestivém styku. Toto nastavení mysli však může způsobit i obava z otěhotnění, nejistota, stud či strach ze samotné bolesti.

Lékem je důvěrný rozhovor s partnerem a popřípadě s terapeutem, který pomůže najít způsoby, jak se během sexu cítit bezpečněji a jistěji. V první řadě je však třeba překonat strach o svých psychických blocích s někým mluvit.