Mayské památky v Belize

Mayské památky v Belize 1

Rozeseté v zelené džungli, na strmých kopcích a v historických jeskyních, jsou mayské ruiny, které patří k hlavním atrakcím Belize. Působivé lokality pocházejí z dob před 2000 a 3000 lety, kdy mayská civilizace dominovala velké části Mezoameriky. Zachovalé památky tak umožňují se dostat co nejblíže tomuto starověkému světu.

Mayské ruiny najdete v celé Střední Americe včetně Mexika, Guatemaly a Hondurasu. Ale Belize předčí ostatní země, pokud jde o počet a rozmanitost mayských památek. Oblíbená destinace nabízí více jak 600 mayských lokalit (a stále se vynořují další). Turisté mohou vidět rozmanité památky, jako jsou posvátné chrámy, obřadní pyramidy nebo starověká vodní nádrž, které skýtají pohled na tajemnou mayskou říši, zatímco si mohou připadat jako Indiana Jones. Chcete vědět, proč jsou archeologové stále fascinováni oblastí Střední Ameriky? Podívejte se na následující přehled nejlepších mayských památek v Belize.

 

Caracol

V lesní rezervaci Chiquibul se ukrývají mayské ruiny patřící k nejvýznamnějším v Belize: Caracol. Impozantní město bylo kdysi domovem více jak 140 000 lidí a zabíralo plochu větší než moderní Belize City. Mayové ho opustili kolem roku 900 n.l. a od té doby byly některé stavby v Caracolu pokryla džungle a zůstaly ztracené v čase. Dnes lokalita zabírá asi 25 000 akrů, takže turistům nabízí nekonečně mnoho příležitostí k průzkumům. Zmenšený model města v návštěvnickém centru Caracol nabízí turistům perspektivu ohledně velikosti a komplexnosti této mayské lokality. Z více jak 35 000 známých staveb v komplexu je Nebeský palác (Caana) největším lákadlem pro návštěvníky. Pyramida, která je nejvyšší stavbou vybudovanou člověkem v Belize, se tyčí do výšky 43,5 m a zahrnuje 4 paláce a 3 chrámy. Také má vynikající akustiku, která umožňovala davům na náměstí dole slyšet slova kněží a panovníků bez jakéhokoli zesílení. Po návštěvě Nebeského paláce by se turisté by měli podívat na některé z dalších úžasných zajímavostí Caracolu, včetně hřišť na míčovou hru, astronomické observatoře, oltářů, nádrží a hieroglyfů. Už jen kvůli samotné rozloze těchto dobře zachovalých mayských ruin je náročné si prohlédnout vše, ale bez ohledu na to, kam se vydáte, budete odcházet v hlubokém úžasu nad touto starověkou civilizací.

Tip: i když si Caracol můžete prohlédnout také samostatně, komentovaná prohlídka Vám dá mnohem více. Zařídit si ji můžete u poskytovatele nebo v hotelu v okrese Cayo.

 

Lamanai

Polovina zábavy spojené s návštěvou Lamanai, lokality s mayskými ruinami obydlená déle než 3000 let, spočívá v tom se k nim dostat. Turisté nejprve musí dojet autobusem do města Orange Walk asi 2 hodiny cesty na severozápad od Belize City. Pak nasednou do lodi, která je dopraví asi 42 km po klikatící se řece New River (Río Nuevo). Výlet nabízí turistům skvělou příležitost k pozorování divokých zvířat, jako jsou leguáni, ptáci ostnáci a luňci bažinní, a také krokodýli – stačí mít oči na stopkách. Nakonec se dostanete k Archeologické rezervaci Lamanai, jedné z největších mayských lokalit v Belize. Jezero ležící před ní ji odlišuje od většiny ostatních v zemi, ale navíc je plné krokodýlů s ostrými zuby, podle nichž byla lokalita pojmenována („lamanai“ znamená „ponořený krokodýl“). Turisté zde uvidí řadu krásně zachovalých mayských obřadních budov. Vydejte se nahoru po schodišti (33 m) na Vysoký chrám, který skýtá fantastické výhledy na džungli a jezero New River Lagoon. Pak navštivte Jaguáří chrám, stupňovitou pyramidu s hranatými jaguářími hlavami, které vyčnívají vpředu. A nakonec si nechejte to nejlepší – Chrám mask. Obřadní centrum je zdobeno dvojící nápadných kamenných masek vysokých 4 m s krokodýlí pokrývkou hlavy. Místo vypadá jako scéna z dobrodružného filmu. Starověké chrámy však nejsou jedinou historickou atrakcí v Lamanai. Lokalita rovněž zahrnuje zbytky 2 španělských kostelů, které pocházejí z 16. století. Je zajímavé, že v této oblasti Mayové stále žili ještě v době, kdy Španělé kolonizovali části Střední Ameriky, a prý ukryli své posvátné předměty v kostelích, aby zůstaly v bezpečí. Poblíž také můžete vidět zbytky staré továrny na cukr. Vybudována byla v 60. letech 19. století a opuštěnou stavbu téměř zcela pohltily mohutné kořeny stromů.

 

Altun Ha

Altun Ha je jedna z nejlépe prokopaných archeologických lokalit v zemi, ale také je nejsnadnější ji navštívit. Nachází se asi hodinu cesty na sever od Belize City. I když je menší než jiné lokality, Altun Ha nabízí řadu zajímavých atrakcí. Lokalita, která byly vykopány v 60. letech 20. století, je tvořena 2 hlavními náměstími obklopenými více jak desítkou mayských chrámů, pyramid a obytných staveb. Stovky dalších budov dodnes pokrývá zeleň džungle a čekají na své odkrytí. V Altun Ha také uvidíte vystavenou kopii nejvýznamnějšího zde nalezeného artefaktu, nefritové rytiny mayského slunečního boha Kinich Ahau. Má délku 15 cm a váží 4,5 kg, takže se jedná o největší předmět z rytého nefritu, který byl nalezen v mayských ruinách v regionu. Tento cenný artefakt dokonce najdete zobrazený v levém horním rohu belizských bankovek. Milovníci ptactva by si neměli zapomenout vzít dalekohled: Altun Ha a jeho okolí jsou domovem více jak 200 druhů ptáků. Zahlédnout však můžete také pásovce, lišku, jelence běloocasého, hlodavce aguti (paka) a další exotické živočichy.

 

Xunantunich

Mayské památky v Belize 2

Nasedněte na bezplatný, ručně poháněný lanový trajekt z vesnice San José Succotz přes řeku Mopan – kromě jízdy na koni je to jediná možnost, jak se dostat k mayským ruinám Xunantunich. Mnohé z velkých staveb, které uvidíte, byly vybudovány od 7. století, ale Xunantunich je patrně mnohem starší. Podle některých odborníků zde žili lidé už před 3000 lety. Vykopaným mayským ruinám dominuje El Castillo („Hrad“). Někteří archeologové věří, že Mayové používali pyramidu jako svatyni předků panovnické rodiny, což je patrné na vlysech zobrazujících bohy stvoření a strom života. El Castillo vysoký asi 40 m je druhá největší stavba v Belize, hned po Nebeském paláci v Caracolu. Vylezte na vrchol, který za jasného dne skýtá dechberoucí výhled 360° až na Caracol a do Guatemaly, a poslouchejte typický křik opic vřešťanů žijících v okolí.

 

Cahal Pech

Cahal Pech, který je často zastíněn oblíbenějšími mayskými ruinami v Xunantunich a Caracolu, je skvělou volbou pro turisty, kteří se chtějí vydat mimo obvyklé trasy a prožít nezávislý archeologický zážitek. Nemusíte čekat, až se pohnou davy, abyste mohli pořídit dokonalý snímek těchto mayských památek. Cahal Pech, nejstarší známé ruiny v údolí řeky Belize River, slouží jako cenný zdroj informací o tom, jak vypadal život Mayů v regionu v předklasickém období. Najdete zde pěkné návštěvnické centrum, které nabízí informace týkající se původu Cahal Pech. Stojí za to nahlédnout dovnitř předtím, než se vydáte k ruinám samotným. Poté můžete strávit pár hodin průzkumem celé lokality na kopci. Zahrnuje 2 hřiště na míčovou hru a asi 34 staveb, všechny spojené sérií propojených náměstíček (plaza). Tyto mayské ruiny slouží jako skvělý příklad komplexu obytné architektury, takže umožňují turistům si udělat představu o tom, jak kultivovaní tito dávní obyvatelé byli.

Bonus: díky své poloze na vrcholu kopce nabízí Cahal Pech turistům panoramatické výhledy na město San Ignacio a údolí řeky Belize River.

 

Lubaantun

Jen pár kilometrů severozápadně od mayské vesnice San Pedro Columbia v jižním Belize leží další lokalita s pozoruhodnými mayskými ruinami: Lubaantun. Dávné město vzkvétalo coby správní a obřadní centrum asi 150 let, zhruba od roku 700 n.l.. Sloužilo jako ideální místo pro rané osadníky – nedaleká řeka Columbia skýtala přístup k vodě a obchodu, zatímco úrodná půda umožňovala pěstování lukrativních plodin, jako je kakao, které vyměňovali za nefrit, obsidián a další cenné materiály. Dnes mohou turisté vidět zbytky kdysi vzkvétajícího města zahrnující 5 hlavních náměstí, 2 hřiště na míčovou hru a 14 větších staveb. Na těchto stavbách je především zajímavé, jak byly vybudovány: patří k mayským chrámům v Belize postaveným bez použití malty. Každý kámen byl pečlivě změřen a osekán jako trojrozměrné puzzle, aby přiléhal k ostatním. Tato fantastická technika umožňovala vznik pevných staveb, které obstály ve zkoušce času. Po prohlídce jeďte 20 minut po silnici do vesnice Big Falls, kde se můžete zúčastnit autentických kulturních aktivit v centru Living Maya Experience. Najdete zde rekonstrukci, jak vypadal mayský dům před asi 50 lety, a přitom můžete vidět přípravu tradičního jídla na otevřeném ohništi a seznámit se s léčivými rostlinami používanými v mayské kuchyni. Poté si návštěvníci mohou pochutnat na mayském obědě.

 

El Pilar

Chtěli byste vidět mayské ruiny v Belize, které ještě nepřitáhly pozornost davů turistů? Pak zamiřte do El Pilar v okrese Cayo. Archeologická lokalita je stále v raném stádiu vykopávek, ale odhaduje se, že je třikrát tak veliká jako Xunantunich. Nedávné vykopávky odhalily už 25 náměstíček (plaza). Lokalita možná jednoho dne bude přitahovat stejnou pozornost, jako Caracol nebo Tikal v Guatemale. Zatím si turisté mohou užívat toho, že mají místo jen sami pro sebe. Tohle mezoamerické město bylo v pozdně klasickém období domovem přes 180 000 lidí. Kromě více jak desítky nádvoří a sofistikovaného designu El Pilar rovněž nabízí chrámy vysoké jako stromy v džungli, bohatě zdobené paláce, pyramidy, hřiště na míčovou hru a nádrž na vodu. Zatímco jiné mayské ruiny jsou tvořeny chrámy a pozoruhodnou architekturou, El Pilar si klade za cíl umožnit turistům pohled spíše na obyčejné domy a zahrady. Přitom skýtá obrázek, jak vypadal každodenní život Mayů před tisíciletími. El Pilar je sice především archeologická lokalita, ale také se rozvíjí coby přírodní rezervace prostřednictvím úsilí o ochranu okolního lesního prostředí. Nakonec si tedy můžete obout boty na chození a vydat se po zdejších přírodních stezkách.

 

Cerros

Cerros, jediné mayské ruiny v Belize u pobřeží, nabízejí jiný zážitek než většina ostatních archeologických lokalit, které můžete ve Střední Americe navštívit. Místo aby se ukrývaly v džungli, zdejší rozpadající se stavby stojí na pozadí tyrkysově modrého moře a jasného nebe. Nezapomeňte si proto s sebou vzít fotoaparát. Kvůli stoupající hladině moře jsou některé stavby v Cerros dnes pod vodou, ale stále najdete pár fascinujících zbytků města také na pevnině. Dostanete se k nim poté, co podniknete krátkou plavbu z pobřežního města Corozal, nebo si vypůjčíte auto a vyrazíte z měst Orange Walk, Belize City či Belmopan. Když budete na místě, vylezte na pohřební budovu vysokou 22 m a podívejte se z ptačí perspektivy na Chetumalský záliv a město Corozal. Z vršku uvidíte také řeku, po které se dostanete do Lamanai. Můžete rovněž prozkoumat části rozsáhlého systému kanálů v Cerrosu (což je impozantní prvek historického města), budovy se štukovými fasádami a několik náměstíček. Jeden známý chrám v Cerros je zdoben štukovými maskami, které představují východ slunce, západ slunce, jitřenku a večernici. Podle pověstí stál panovník Cerrosu během rituálů uprostřed chrámu coby symbol své role, jádra kosmu a držitele světové moci.

Tip: pokud kdy bylo potřeba použít sprej proti hmyzu, určitě bude při výletu do Cerros. Naneste na sebe repelent hojně a často, abyste se vyhnuli štípancům, především během deštivých měsíců.

 

Santa Rita

Další pozoruhodné mayské ruiny, které (kromě Cerrosu) můžete navštívit z města Corozal, je Santa Rita. Odborníci věří, že archeologická lokalita, která podle odhadů pochází z doby kolem roku 2000 př.n.l., je vše, co se dochovalo z významného města Chactemal. Díky její poloze se jednalo o strategické místo pro kontrolu obchodních tras od oceánu k řekám Hondo a New River. V lokalitě můžete vidět velký chrám, což je jediná budova, která byla zatím v Santa Rita vykopána. Obřadní stavba ukrývá řadu propojených chodeb, které vedou k několika pohřebním komorám; v nich byl  kolem roku 500 n.l. uložen k poslednímu odpočinku vojevůdce a starší žena obklopeni šperky. Nebuďte překvapeni, pokud zde narazíte na místní svatbu: belizská vláda lokalitu v roce 2012 prohlásila za oficiální Svatební zahradu, takže během roku přitahuje také svatební páry. Navíc každý prosinec zde můžete vidět rekonstrukci královské svatby mayské princezny Tzail-Ha a španělského konkvistadora Gonzala Guerrera. Představení, které organizují místní univerzitní studenti, pomáhá udržovat naživu mayskou kulturu.

 

Nim Li Punit

Budete-li v okrese Toledo, stojí za to podniknout výlet do vesnice Indian Creek a podívat se na mayské ruiny Nim Li Punit. I když jsou menší než jiné mayské lokality v Belize, od ostatních se odlišují velkým počtem stél (kamenných desek). Některé u nich jsou vystavené v muzeu u vchodu do lokality a rytiny na nich skýtají náznaky, jak vypadal život a politika v komunitě, která zde kdysi žila.

Zajímavost: jméno „Nim Li Punit“ znamená „velký klobouk“ a je odvozeno od rytiny postavy s obrovskou pokrývkou hlavy na jedné z nalezených stél. Je vysoká přes 9 a považovaná za nejdelší stélu objevenou v Belize. K hlavním aktivitám v Nim Li Punit patří návštěva tzv. náměstí stél, ale také zde uvidíte hřiště na míčovou hru, několik paláců a dlouhou terasu. Po návštěvě pokračujete po Jižní dálnici asi 5 minut na sever a dostanete se k Belize Spice Farm & Botanical Gardens, zajímavé atrakci, která nabízí kulinářské zážitky, prohlídky farmy na koření a pozorování ptactva. 

.

Kde se můžete ubytovat, pokud pro Vás peníze nepředstavují problém:

Akční nabídka ubytování 

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.