Meditace skutečně chrání naše buňky

Pravidelné duševní cvičení pomáhají nejen psychice, ale mají přímý vliv i na telomery. Výzkumníci dokázali, že duševní cvičení ovlivňují přímo lidské tělo.

Západní věda už léta uznává fakt, že pravidelná meditace prospívá duševnímu zdraví. Je dobře zdokumentováno, že rozjímání pomáhá odbourávat stres či snižovat úzkostné stavy. Vědci však až nyní dokázali, že meditace dokáže přímo ovlivnit lidské tělo na buněčné úrovni.

Lékaři z univerzity v Calgary a Centra pro výzkum rakoviny v Albertě při zkoumání žen, které prodělaly rakovinu prsu, zjistili, že meditace i navštěvování podpůrných skupin již po třech měsících ochránili telomery v buňkách před zkracováním.

390000_meditace-pro-hubnuti_image_620

Soustředěná každodenní meditace pomohla ochránit telomery pacientek, které prodělaly rakovinu. Efekt zaznamenali už po třech měsících cvičení. Mechanismus, kterým na buňky ovlivňuje neodhalily.

Telomery se nacházejí na konci chromozomů. Jejich přesná úloha při fungování lidského těla není zcela jasná. Pozorování však prokázalo, že telomery pomáhají chránit genetickou informaci při dělení buňky před jejich zkracováním, které souvisí se stárnutím.

Naopak delší telomery mohou pomáhat při ochraně těla před některými chorobami včetně rakoviny. Obecně platí, že delší telomery se dají najít v buňkách mladších a zdravějších lidí.

1628-image-meditace2--466x310