Vědci nadále zkoumají souvislost mezi půstem a jeho důsledky pro lidské zdraví, dobré i špatné, a část výzkumu zahrnuje diety, které pouze napodobují účinky půstu. Nová studie ukázala, jak krátké epizody těchto takzvaných diet napodobujících půst mohou přinést řadu výhod u jinak nezdravých myší, takže v konečném důsledku zabraňují hromadění tuku a vzniku obezity.
Diety napodobující půst (FMD) jsou nízkokalorické diety, které jsou navrženy tak, aby přiměly tělo k hladovění, a viděli jsme několik zajímavých studií o různých způsobech, jak mohou ovlivnit zdraví. Dvojice dokumentů z roku 2017 ukázala, že FMD na modelech diabetických myší by mohly obnovit produkci inzulínu a stabilizovat hladinu glukózy v krvi a také regenerovat slinivku. Další dokument z minulého roku ukázal, jak diety FMD mohou zlepšit výsledky chemoterapie u pacientů s rakovinou.
Tým z University of Southern California se rozhodl prozkoumat, jak mohou FMD ovlivnit obezitu a zdravé srdce. Za tímto účelem vystavil jednu skupinu myší na 2 roky na vysoce kalorické dietě s vysokým obsahem tuku, kde 60 % jejich kalorií pocházelo z tuku, což vedlo k tomu, že hlodavci byli nezdraví a měli nadváhu. Druhá skupina dostala stejnou dietu, ale každé 4 týdny byla krmena FMD po dobu 5 dnů a poté 2 dny byla na normální zdravé stravě. Třetí skupina myší byla ve stejném období krmena trvale zdravou stravou. Experimenty ukázaly, že pravidelné pětidenní cykly FMD prováděné u druhé skupiny myší působily proti mnoha účinkům jinak nezdravé stravy. Bylo zjištěno, že snižují akumulaci viscerálního i podkožního tuku a zároveň zachovávají nízkou tělesnou hmotu. FMD také zlepšily kardiovaskulární funkce, bránily zvýšení hladiny krevního cukru a cholesterolu a pozitivně změnily genovou expresi spojenou s metabolismem. Nakonec se zdálo, že měsíční cykly FMD zabraňují obezitě u nezdravých myší a viděli je žít, dokud byla třetí skupina krmena zdravou výživou.
„Studie naznačuje, že je možné, aby myši měly relativně špatnou dietu, která je vyvážena pětidenní dietou napodobující půst,“ řekl vedoucí studie Valter Longo. „Našim hlavním objevem je, že díky této dietě byla jejich srdce odolnější a lépe fungovala než u myší, které jedly pouze vysokotučnou a kalorickou potravu.“
Vědci zdůrazňují, že tyto výsledky by neměly být chápány tak, že nezdravý životní styl lze zrušit pravidelným půstem. Plánují však prozkoumat tyto mechanismy dál prostřednictvím klinických studií. Přitom se domnívají, že další práce by mohla vést k zvládnutelnější dietní intervenci, než jsou ty, které vyžadují dramatické denní změny, jako je například ketogenní dieta. Není také jasné, jak by se frekvence a časová osa použitá v těchto experimentech u myší promítla do dietního režimu u lidí.
„I poté, co se myši v experimentální skupině vrátily ke své vysokotučné a kalorické dietě, pokračovalo zlepšování odbourávání tuků v jejich tělech po poměrně dlouhou dobu,“ vysvětlil Longo. „Existuje u lidí nějaké podobné ´ sladké místo ´, do kterého je možné pár dní zasahovat, a přitom stále několik týdnů odbourávat tuky?“