Měsíční Hvězda smrti může ukrývat tajemství plné vody

Měsíční Hvězda smrti může ukrývat tajemství plné vody 1

Výzkum naznačuje, že Saturnův měsíc Mimas se zvláštní chvěje. Mohl by to způsobovat rozsáhlý podpovrchový oceán.

Dlouho jsme ho považovali za jeden z nudnějších měsíců Saturnu. Vlastně, nejzajímavější byla jeho přezdívka Hvězda smrti odkazující na Hvězdné války i událost, která v dávné minulosti tento asi čtyřistakilometrový objekt téměř zničila.

Po kosmickém nárazu však zůstal asi 130-kilometrový kráter Herschel, který dodnes dominuje Mimas.

To však mělo být vše, co je na vázaném ledovém měsíci velké plynné planety zajímavé. Až dosud, nový výzkum v magazínu Science, že Mimas může mít pod povrchem velký oceán. Nebo jeho jádro připomíná míč na americký fotbal.

s04_23414741

Dvě vysvětlení

„Mysleli jsme si, že to je nejnudnější satelit,“ říká pro magazín Science první autor výzkumu Radwan Tajeddine. „Ale něco se musí dít v jeho nitru.“

Vědci si vzali snímky Mimas, které zhotovila vesmírná sonda Cassini. Na jejich základě vytvořili trojrozměrný model měsíce a zjistili, že se  těleso zvláštně chvěje – tento pohyb způsobuje změnu asi o šest kilometrů.

Následně prozkoumali několik hypotéz, které by mohly tento pohyb vysvětlit. Dokázali to (s výjimkou verze, že nedávno cosi do měsíce narazilo) pouze dvě: první říkala, že zvláštní je jádro tělesa. Druhá mluvila o přítomnosti rozsáhlého podpovrchového moře.

Pokud by se uvnitř Mimas ukrývalo protáhlé kamenité jádro ve tvaru míče na americký fotbal, zřejmě by to zanechalo i nějaké stopy na povrchu měsíce. Navíc Mimas by v takovém případě vznikl podstatně blíže k Saturnu a až později se dostal na svoji současnou oběžnou dráhu. Výzkumníci si proto myslí, že pravděpodobnější je druhé vysvětlení.

„Jakási vnější skořepina by se tak mohla mnohem snadněji pohybovat,“ vysvětluje pro BBC Tajeddine. „Jednoduše proto, že by nebyla připoutána k jiné hmotě.“

Mimas-golf-min

Pouze náhoda?

Pokud by se pod ledovým povrchem měsíce opravdu ukrýval rozsáhlý oceán, těleso by se zařadilo do exkluzivního klubu měsíců jako Evropa, Ganymedes či Enceladus. Problémem však je, že Mimas je příliš malý na to, aby dokázal vytvořit dost tepla k udržení moře.

Kritici výzkumu také říkají, že pokud by se i oceán na měsíci objevil, po několika milionech letech by zamrzl. Stále bychom však mohli mít štěstí a sledovat Mimas právě v okamžiku, kdy moře ukrývá.