Ponořte se do buddhistické kultury a užívejte si přitom čerstvého horského vzduchu při túrách v údolí Spiti Valley v indické části Himaláje. Nejvhodnější doba k návštěvě je od června do října; v zimních měsících bývá údolí často odříznuto od světa kvůli vánicím, které blokují horský průsmyk. Hlavní atrakcí je zde klášter Tabo, jeden z nejstarších buddhistických klášterů na světě, který zdobí krásné nástěnné malby a stezky staré tisíc let. V klášteře žijí praktikující mnichové, kteří každé 3 roky pořádají festival Chakhar, obvykle v září nebo říjnu. Během festivalu sem přícházejí mnišu ze široka daleka, aby se modlili a provedli taneční obřad v maskách. Pamatujte na výškovou nemoc, protože údolí leží v nadmořské výšce 3048 m – 4572 m. Možnosti ubytování jsou omezené, takže většina návštěvníků bydlí u místních rodin, což umožňuje poznat zdejší prostý život.
Ve vysočině Tari Highlands v Papui-Nové Guineji žije kmen Huli (nazývaný také „Parukáři“), který velkou část dne věnuje péči o své vlasy. Nechávají si je růst a vytvářejí z nich zdobené paruky, které pak používají při obřadech nebo je prodávají jiným kmenům. Vždy v srpnu a září pořádají domorodý festival (singsing) při kterém si muži z kmene pomalují obličej žlutou, červenou a bílou barvou a nos si propíchnou brkem. Kromě toho nosí složitou zástěrku z listí a pás ověšený copánky, a také sekeru. Jsou to vynikající tanečníci, nejznámější je jejich „ptačí tanec“, který napodobuje rajky.
Poslední divoké kmeny, které ještě civilizace nespolka
Nejlepší způsob, jak poznat rušné město Cusco, kdysi metropoli Incké říše, je ubytovat se u místní rodiny. Město leží v samém srdci historické oblasti, kde se spojuje dávná incká kultura s odkazem španělského kolonialismu, takže budete hozeni po hlavě do fascinující kultury. Při ubytování v rodině budete moct zdokonalit svoji španělštinu a a poznat peruánské gastronomické lahůdky. Kromě toho se při návštěvě Peru můžete zúčastnit pečlivě hlídaných ekologických výletů, při kterých se dostanete hluboko do mlžného pralesa v Národním parku Manu.
Nedaleko thajsko-barmské mořské hranice v Andamanském moři leží NP Mu Ko Surin, který je tvořen 5 tropickými ostrovy se zářivě modrým mořem lemovaným krásnými písečnými plážemi. Na ostrovech žijí v malém počtu Mokenové, zde označovaní jako „lidé z moře“. Jsou to mořští nomádi (sea gypsies), kteří se dokážou volně potopit bez jakéhokoli potápěčského vybavení do hloubky až 20 m a přitom lovit oštěpem ryby a sbírat mořské okurky (sumýše), což je jejich hlavní strava. Národní park je uzavřen od května do října během období dešťů. Na hlavním ostrově Ko Surin Nuea nejsou žádné hotely, pouze pár bungalovů, chat a místo pro kempování, které je nutné si pronajmout u Úřadu národního parku.
Pokud potápění a body art nejsou nic pro Vás, zamiřte do horské vesnice Kolomyja v divokých ukrajinských Karpatech. Přestože v průběhu času patřila Polsku, Moldavsku, Osmanské říši, Rusku a dnes Ukrajině, Kolomyja je velmi hrdá na svoji huculskou kulturu, pro kterou jsou charakteristické kraslice (pysanka) zdobené tradičními ukrajinskými lidovými vzory za použití vosku. Když zde budete, navštivte pozoruhodné Huculské muzeum, přihlaste se na místní kurzy vaření, vydejte se na pěší túry, abyste poznali krásy zdejší krajiny, a podívejte se na pastýře při práci na louce.
Samonivelační hmoty jsou klíčovým materiálem pro přípravu podkladů před pokládkou různých podlahových krytin, jako je…
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…