Války, přírodní živly, zásahy z vesmíru nebo prostě dosloužení svému účelu – nic netrvá věčně. Zde se podíváme na některé z nejpozoruhodnějších ztracených měst na světě.
Skara Brae, Skotsko
Starověké ruiny na skotských Orknejích byly před 5000 lety malým zemědělským sídlem a byly objeveny v roce 1850 poté, co je odkryla bouře. Vykopávky (a další bouře) pak ukázaly, že vesnice měla minimálně osm kamenných domů vybavených postelemi, ohništěm a policemi. Zdá se, že eroze posunula vesnici blíže k moři, takže byla opuštěna a ponechána vrstvám písku hromadícím se zde po další tisíciletí. I dnes místo ohrožuje eroze a návštěvy jsou v zimě možné jen v případě příznivého počasí. Orkneje jsou spojeny s britskou pevninou trajekty i lety, z nichž některé probíhají pouze sezónně.
Babylon, Irák
Babylon byl založen kolem roku 2500 př.n.l. a stal se významným centrem Mezopotámie o 500 let později, kdy ho Chamurapi, první král babylonské říše, učinil svým hlavním městem. Zničen byl v 6. století př.n.l. Asyřany a nakonec ponechán k rozpadnutí ve 2. stol. př.n.l. po smrti Alexandra Velikého. Zbytky Babylonu dnes vyvolávají obrazy z biblické minulosti, jako je velká Babylonská věž nebo nádherné visuté zahrady. Dnes se jen nejodvážnější cestovatelé vydávají do Babylonu, který leží 85 km jižně od Bagdádu. Společnost Babel Tours pořádá výpravy s dopravou a průvodci.
Taxila, Pákistán
Taxila (či Takshashila) byla založena dávným indickým králem někdy kolem 7. stol. př.n.l. a zahrnuje příběhy hned tří ztracených měst. První z nich bylo postaveno na kopci později známém jako Bhir Mound. Podobně jako ve Starém zákoně tu došlo k záměnám v genealogickém původu a k politickým intrikám, takže město zaniklo a vzniklo nové známé jako Sirkap, postavené řeckými dobyvateli. Tehdy prošlo obdobím své významnosti ve světě filosofie a umění, což pokračovalo také pod vládou Kušánců, kteří ho převzali a znovu založili jako Sirsukh. Nakonec bylo město zničeno v 6. stol.n.l. Huny, kteří ho zanechali v troskách. Dnes můžete navštívit místo, které se nachází asi 30 km severozápadně od Islámábádu. Taxila Museum představuje nejrůznější artefakty, které Vám pomohou pochopit komplexní historii tohoto kdysi významného města. Vydejte se sem v březnu nebo v listopadu, abyste se vyhnuli zimním mrazům a letnímu a podzimnímu horku a dešti.
Palenque, Mexiko
Na úpatí pohoří ve státě Chiapas v jihozápadním Mexiku představuje Palenque úplnou archeologickou klenotnici. Podle všeho město existovalo minimálně od roku 100 let př.n.l.. O pět staletí později se stalo hlavním centrem klasické mayské civilizace spojované s řadou mýtů a legend: králové v dětském věku, invaze, stínání hlav, dvorní intriky a nakonec opuštění města. Palenque má klima džungle, takže je nutné se na něj připravit: vezměte si krém na opalování, repelent proti hmyzu a spoustu vody.
Angkor, Kambodža
Rozpadající se kamenné chrámy v sevření lián a džungle, mihnutí se jasně oranžového roucha mizícího ve výklenku prastarého chrámu. Angkor sice navštěvují turisté, ale už jen jeho pouhé rozměry způsobují, že snadno naleznete místo, kde se ztratíte ve vzdálené minulosti. Dávné město bylo obrovské, nové výzkumy odhadují, že pokrývalo až 3000 km²! Postaveno bylo dynastií khmérských božských králů v letech 900-1200 n.l., mělo téměř milion obyvatel a bylo hlavním městem Khmérské říše. Panují domněnky, že změna klimatu, která měla vliv na zásoby vody, vedla k opuštění města zhruba před 500 lety. Angkor je vzdálen 20 minut severně od města Siem Reap. K dispozici je hojnost prohlídek s průvodcem, které můžete podniknout vrtulníkem, v motorizované tříkolce tuk-tuk nebo na slonech.
Pompeje a Herculaneum, Itálie
Stejně jako nedaleké Pompeje bylo i Herculaneum zničeno lávou a vulkanickým popelem při výbuchu Vesuvu v roce 79 n.l.. Jednalo se přitom o město obývané vyšší společenskou třídou a domov některých členů císařské rodiny, které bylo odkryto před 250 lety a dodnes je pokladnicí pro archeology. Pyroklastický proud, který město „zapečetil“, způsobil zuhelnatění organických materiálů, takže se uchovaly stavby i tvary lidských těl. Nejcennější jsou však stovky svitků nalezených ve Vile papyrů, což jsou z jediné texty ze starověké knihovny, které se dochovaly až do moderní doby. Jeďte z Neapole 25 minut vlakem Circumvesuviana. Na prohlídku místa si nechejte jeden celý den.
Kartágo, Tunisko
Významné město nemůže být zničeno pouze jednou. Po 900 let vyvíjelo Kartágo (úvodní foto) moc v severní Africe i v jižní Evropě, až podlehlo Římské říši (kterou předtím dočasně přemohla Hanibalova vojska se slony). Později Římané město znovu vybudovali a pozvedli k nové slávě, jednoho dne se však znovu stalo místem konfliktu a bylo zničeno arabskými muslimy, kteří rozšiřovali sféry svého působení. Dnes můžete na okraji města Tunisu navštívit rozpadající se zbytky římských lázní, chrámů a vil, které se mezitím „spolkla“ rozrůstající se metropole. Dopravní spojení do hlavního města Tunisu je výborné. Kartágo leží jen 15 km severně od Tunisu a k dispozici je nespočet jednodenních výletů.
Dunwich, Anglie
Bylo to město těšící se slávě, významný přístav a jedno z největších měst ve středověké Británii, snad metropole oblasti East Anglia, které však bylo postaveno na písku. Na konci 13. století přišla silná bouře, která zničila část města. Nahlodala ho také pobřežní eroze, až z něj nakonec zůstalo jen pár domků – ve skutečnosti však uplynulo několik staletí, než město zcela zmizelo v moři. Dodnes zde přežívá řada pověstí o plážích, kde se projevují nadpřirozené síly a kde lze při odlivu zaslechnout tlumené vyzvánění kostelních zvonů pod hladinou. Dunwich Museum představuje zmenšenou repliku města v době jeho vrcholu, před narušením pobřežní erozí.
Wittenoom, Austrálie
Daleko na australském západě v převážně pouštním státě Západní Austrálie naleznete město, které pokud není zcela opuštěné, tak má alespoň velmi blízko k „městu duchů“. Oficiálně se už nejedná o město a nedostává státní služby, kdysi však žilo z těžby azbestu, a to až od poloviny 60. let 20. století, kdy zjištění o jeho nebezpečnosti vedla k úpadku těžby i města. Zůstává zde jen hrstka obyvatel, ale nežije se jim tu lehce: město leží 1100 km (!) severně od metropole státu Perthu. Je možné se tam dostat pouze po zemi a je to skutečně dlouhá osamělá cesta na ještě opuštěnější místo… Národní park Karijini s červenými skalními formacemi, hlubokými stržemi a lákavými propadlými „jezery“ Vám skvěle doplní tuto velkolepou cestu.
Darwin, Kalifornie, USA
Darwin, tak jako tisíce dalších měst v USA na konci 19. století, vyrostl díky nalezení (v tomto případě) stříbra. Taková místa se však těšila jen chvilkové slávě – byl opuštěn už čtyři roky po jeho založení v roce 1878, kdy prospektoři přešli na jiné šťastné naleziště. K jeho oživení došlo ve 20. letech, kdy se měď stala obchodní komoditou. I dnes zde můžete narazit na nějakého obyvatele, ačkoli pravděpodobnější je setkání se suchou pouštní trávou nesenou větrem. Okraj Údolí smrti (Death Valley) působí jako vhodné místo, kde můžete navštívit zbytky města z dob Divokého západu. Do „města duchů“ Darwinu vede jediná opuštěná silnice odbočující 75 km jihozápadně od Stovepipe Wells ze státní dálnice Highway 190.