Mokřiny patří k biologicky nejrozmanitějším ekosystémům na planetě. Kromě toho, že jsou útočištěm pro mnoho živočichů, také skýtají jídlo (včetně rýže) a palivo, dále filtrují vodu a působí jako nárazníky pro bouře.
V předchozím století přišel svět asi o polovinu mokřin v důsledku odvodňování a vysušování pro zemědělství a stavebnictví. Hrozbu představuje také nadměrný rybolov, pytláctví a znečištění způsobené rostoucí lidskou populací. Místní komunity přitom hledají možnosti, jak tyto křehké ekosystémy chránit prostřednictvím uplatňování ekologické udržitelnosti. A Cestovatelé mohou sehrát svou roli v jejich ochraně rozumným výběrem.
Everglades, Florida, USA
Nejrozsáhlejší zaplavená pláň v Severní Americe, Národní park Everglades zabírá 6216 km² na jihu Floridy. Většina parku je přístupná pouze na člunu a můžete se vydat na výlet do mangrovů v oblasti od Flaminga až k pobřeží Mexického zálivu. Zkušení kanoisté mohou strávit týden na vodní trase Wilderness Waterway (16 km), přičemž správci parku pořádají krátké výlety na kajaku, kánoi či jízdním kole. Pokud by Vám nevadilo namočit se, můžete se vydat mimo pěší stezky na tzv. slough jogging („pročesávání bažiny“), při kterém můžete zblízka spatřit brodivé ptáky, želvy a možná i aligátora. Kempy drive-in najdete v Long Pine Key a Flamingo a kempy s jednodušším vybavením přímo v parku.
Kdy cestovat: suché období trvá od prosince do května, ale od června do listopadu bývá klidněji.
Camargue, Francie
Na divokém jihovýchodním pobřeží Francie mezi regiony Languedoc-Roussillon a Provence, kde se řeka Rhône vlévá do moře, leží oblast Camargue (933 km²) tvořená slanými jezery a bažinami, která je bohatá na živočišné druhy a folklor. Jedná se o hnízdiště růžových plameňáků a domov dvou jedinečných zvířecích druhů: býků z Camargue a polodivokých bílých koní, kteří se v mokřinách potulují už tisíce let. Ornitologický park severně od městečka Saintes-Maries-de-la-Mer představuje dobré místo, kde najdete plameňáky a různé druhy volavek. Také jsou zde stáje, kde je možné jezdit na koni, a ubytování pro návštěvníky všech výší rozpočtu.
Kdy cestovat: na jaře a na podzim, kdy mokřiny navštíví stovky tisíc stěhovavých ptáků.
Delta Dunaje, Rumunsko
Druhou největší deltu v Evropě vytvořila mohutná řeka Dunaj, která má délku téměř 2900 km od Černého lesa v Německu po rumunské pobřeží, kde se vlévá do Černého moře. Delta Dunaje (5698 km²) je domovem asi 300 druhů endemických a stěhovavých ptáků, jako je pelikán bílý, kormorán malý a berneška rudokrká. Je možné zde najít také více jak 3400 druhů zvířat a 1700 druhů rostlin. Nejlepší způsob, jak si deltu prohlédnout, je lodí, ať už při plavbě osobním trajektem, při organizovaném výletě nebo na zapůjčené kanoi. Ubytovat se můžete ve městě Tulcea v kempu nebo v místní rodině.
Kdy cestovat: jaro a podzim jsou nejlepší doba, protože v létě může být horko a vlhko.
Delta Okavanga, Botswana
Jedna z největších vnitrozemských říčních delt na světě, delta Okavanga, začíná v západní vysočině Angoly a končí v Botswaně, kde se větví do labyrintu kanálů, lagun a ostrovů, takže v deštivějších letech pokrývá až 56 980 km². Třetina leží v rezervaci Moremi Game Reserve, zatímco zbytek je rozdělen mezi soukromé koncese. Delta přitahuje obrovské množství druhů zvířat včetně slonů a lvů. K nejlepším způsobům, jak si prohlédnout její prostředí, patří plavba v tradiční vydlabané kanoi mokoro, a mobilní safari kemp obvykle představuje méně nákladnou možnost než safari chata.
Kdy cestovat: od června do října během vrcholících záplav.
Klidné vodní toky v Kerale, Indie
Na Malabárském pobřeží na jihu Indie ve státě Kerála se nachází síť klidných jezer a lagun spojených kanály a napájených téměř 40 řekami, táhnoucí se více jak 900 km kolem pobřeží. Když se říční voda setkává s Arabským mořem, vytváří ekosystém skýtající přirozené prostředí pro mnoho jedinečných druhů živočichů, jako jsou krabi, žáby a ptáci. Místní lidé po staletí používají malebné vodní toky obklopené palmami k rybaření, zemědělství i pro dopravu rýže a koření. Kromě toho toky přitahují návštěvníky, kteří po nich plují v hausbótech kettuvallam (tradičních rýžových lodích proměněných v plovoucí hotely), aby poznali život na venkově Karaly.
Kdy cestovat: v chladnějším suchém období od prosince do února
Mokřiny Walthamstow, Velká Británie
Největší městská mokřina v Evropě leží jen 15 minut cesty od centra Londýna. Po dokončení rozsáhlého projektu regenerace byly v říjnu 2017 mokřiny Walthamstow Wetlands poprve po 150 letech otevřeny veřejnosti. Celkem 10 nádrží je majetkem společnosti Thames Water a dodává vodu pro 3,5 mil. domácností, ale také představují ráj pro vodní ptáky, jako je kopřivka obecná a lžičák pestrý, zastávku pro stěhované vptáky, jako jsou laphaři a sluky, a hnízdiště pro ledňáčky. Lokalita nabízí 21 km pěších stezek, návštěvnické centrum a kavárnu s jedinečnou věží, kde hnízdí rorýsi a netopýři, a vyhlídkovou plošinu na vrcholu věže památkově chráněného vodního mlýna Coppermill Tower s výhledy na Londýn.
Kdy cestovat: po celý rok, 7 dní v týdnu; vstup je zdarma.
Pantanal, Brazílie
Největší mokřina světa pokrývá více jak 181 300 km², kdy většina leží v brazilském státě Mato Grosso do Sul a přelévá se do sousední Bolívie a Paraguaye. Mozaika jezer, lagun, řek a bažin překypuje tropickou flórou a faunou včetně vzácných plachých jaguárů, obrovských říčních vyder, jelenců bahenních a papoušků arů hyacintových. Je to jedna z nejlépe zachovalých mokřin světa, přestože oficiálně chráněny jsou méně než 2 % z něj a zbytek je v soukromém vlastnictví. Caiman Lodge bylo první ekoturistické zařízení otevřené v jižním Pantanalu a dnes je základnou pro průlomový Onçafari Jaguar Project.
Kdy cestovat: suché období od května do října je nejlepší pro pozorování savců. Během deštivého období mohou být silnice neprůjezdné.
Mokřiny Bangweulu, Zambie
Bangweulu (v překladu „kde se voda setkává s nebem“) dominuje travnatým záplavovým pláním a jedná se o chráněnou mokřinu v majetku komunit na severovýchodě Zambie. Je domovem druhů, jako je ohrožená antilopa voduška červená, která miluje vodu. Hlavní atrakcí mokřiny je však hojnost ptactva: více jak 430 druhů včetně hus, pelikánů, kolpíků, čápů, volavek, ibisů a jeřábů. Výčet pokračuje ikonickým člunozobcem africkým, což je obrovský prehistoricky vypadající pták nápadně se podobající vyhynulému dodovi, a Bangweulu jedním z jeho posledních hnízdišť. Od roku 2008, kdy mokřiny spravuje organizace African Parks, zde pytláctví pokleslo a počet divokých zvířat narůstá.
Kdy cestovat: ptactvo je na svém vrcholu od února do dubna, kdy ho můžete pozorovat ze člunu; od května do července je možné cestovat vozidlem po souši.
Kakadu, Austrálie
Jedním z nejznámějších míst v rozlehlém Národním parku Kakadu v australském Severním Teritoriu je Yellow Water Billabong. Mokřina je částí záplavové nivy řeky South Alligator River a představuje jedno z nejlepších míst, kde můžete spatřit australskou faunu v jejím přirozeném prostředí. Podnikněte krátkou plavbu Yellow Water Cruise, které jsou k dispozici denně z města Jabiru, a podívejte se na mořské krokodýly, mořské orly, stromové kachny a buvoly. Do Kakadu se také můžete vydat po silnici Nature’s Way dlouhé 734 km, která začíná ve městě Darwinu a prochází oklikou přes mokřiny, kaňony a kolem vodopádů zemí bohatou na domorodou kulturu Aboriginců.
Kdy cestovat: nejvhodnější doba k návštěvě je suché období od června do srpna.